“DAHA ÇOK OKUMALIYIZ”
Yazar Yavuz Bülent Bakiler ile İstanbul emekli Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı Cumhuriyet Üniversitesi´ni ziyaret etti. Üniversite Kütüphanesinin zengin olduğunu belirten Yazar Bakiler, “Türkiye´nin kalkınması ve çağdaş medeniyet seviyesine gelmesi için okuması, araştırması ve kelime haznesini geliştirmesinden geçmektedir. Türkiye neden Avrupa´nın gerisinde? Bunun bütün sebebi okumadığımızdan kaynaklanmaktadır” dedi.
Tarih: 9.8.2019 01:00:00/ 65okunma / 0yorum

Burcu CELLAT

Sivaslı Şair ve Yazar Yavuz Bülent Bakiler ile İstanbul emekli Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ı ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Yıldız ziyarette, kısa bir süre önce İlahiyat Fakültesi Kütüphanesine bağışladıkları kitaplardan dolayı Bakiler ve Kavaklı´ya teşekkür etti.

Ziyaret sonrası İlahiyat Fakültesi kütüphanesine geçen Bakiler ve Kavaklı İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Doğan eşliğinde kütüphaneyi gezerken duygu dolu anlar yaşadı.

İlahiyat Fakültesi kütüphanesinde kendilerine ayrılan bölümleri gezen yazar Yavuz Bülent Bakiler, “Bu duyguyu anlatmak kelimeler ile ifade edilemez. Dünyada en az okuyan milletlerin başında Türkiye var. Türkiye´nin başına gelen bütün sıkıntılar ve belalar okuma yetisini kaybetmemizden gelmektedir. İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi´nde kitaplarımızın bu kadar güzel tasnif edilmesi beni gerçekten duygulandırdı ve sevindirdi” dedi.

Üniversitenin kuruluş yıllarında babasının birtakım kitaplarını Cumhuriyet Üniversitesi´ne gönderdiğini belirten Bakiler, “Cumhuriyet Üniversitesi Kütüphanelerinin bu kadar zengin olmasından çok büyük mutluluk duydum. Türkiye´nin kalkınması ve çağdaş medeniyet seviyesine gelmesi için okuması, araştırması ve kelime haznesini geliştirmesinden geçmektedir. Resmî rakamlara göre İngiltere´de 12 yıl eğitimden geçen çocukların ders kitapları 71 bin kelime ile yazılmaktadır. Bu rakam Japonya´da 40 bin, İtalya´da 32 bin. Üzülerek söylüyorum ki bu rakam Türkiye´de 6 bin veya 7 bin arası değişmektedir. Bir taraftan batı ülkelerinde 70 bin ila 40 bin arası, diğer tarafta ‘oku´ emrine rağmen okumayan ülkemizde 6-7 bin kelime. Bizim çocuklarımız ise bu 7 bin kelimenin %10´u ile düşünüp konuşuyorlar. Türkiye neden Avrupa´nın gerisinde? Okumadığımızdan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden burada bu denli büyük ve zengin bir kütüphanenin olması bizleri çok mutlu etmiştir” ifadelerini kullandı.

İlahiyatçı İstanbul Emekli Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı ise, “Peygamber Efendimiz (sav)´in bir hadisi var. İnsanlar öldüğü zaman amel defteri kapanır. Ancak üç kişinin ki müstesnadır. Bunların birinci sırasında sadaka-i cariye vardır. Ben İlahiyat Fakültesi Kütüphanesine verdiğim kitaplarımı sadaka-i cariye olarak görüyorum. Burada insanlar ve öğrencilerimiz bu kitaplardan istifade ettikçe Mevlamız bize sevap yazacak inşallah. Bizleri yetiştirenlere, vesile olanlara, bu raflara dizenlere, bu kitapları kabul eden Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, dekanımız, öğretim görevlilerimiz herkese teşekkür ediyorum. Yüzüne bakılmaz hâlde gönderdiğimiz kitapları itina ile düzenleyip raflara koyan Cumhuriyet Üniversitesi çalışanlarına teşekkür ediyorum. Birçok alandan kitaplar gönderdim. Burada herkesin önünde vasiyetimdir. Ben öldüğümde ise bütün kitaplarımı İlahiyat Fakültesi Kütüphanesine bağışlayacağım” diye konuştu.

Yaptıkları kitap bağışlarından dolayı teşekkür eden İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Doğan, “Sivas´ın yetiştirdiği iki önemli isim olan Yavuz Bülent Bakiler ve Yusuf Kavaklı´nın kitaplarını burada öğrencilerimiz ve insanlarımızın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DAHA OKUMALIYIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK
POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açıldı. Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde açılan sergide teknoloji öncesi kullanılan tarım aletleri sergilendi. Serginin açılışında konuşan Vali Ayhan, “Tarımda çok kısa zamanda çok olağanüstü bir değişim yaşandı. Sivas ise coğrafyası çok geniş ve bakir bir bölge, tarımsal potansiyeli çok yüksek olan bir bölge. Bu sergide tarımda geçmişten günümüze kadar yapılan değişimi de görmüş olduk” dedi.
BÜTÇE ONLARINSA MEYDANLAR BİZİMDİR
BÜTÇE ONLARINSA MEYDANLAR BİZİMDİR
Hükümetin memurlar için yaptığı zam tekliflerinin yansımaları sürüyor. Görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmazken, Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus da hükümetin yaptığı zam teklifini eleştirerek, “Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” dedi.
50 DÖNÜM TARLADAN 150 TON KARPUZ
50 DÖNÜM TARLADAN 150 TON KARPUZ
İlimizde bir firma tarafından bu yıl 50 dönüm arazide deneme üretimi yapılan karpuzların hasadı yapıldı. Hasat sonrası yaklaşık 150 ton karpuz elde edildi. Hasat törenine katılan Vali Salih Ayhan, “Bölgemizde yeni yapılanmamızla birlikte çiftçimiz yalnızca arpa ve buğday değil, bölgenin dokusuna uygun üretim metotlarıyla farklı ürünleri de yetiştirilebilir hale gelecek. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun” dedi.
AYYILDIZLI CAMİYE 3 YENİ YOL AÇILIYOR
AYYILDIZLI CAMİYE 3 YENİ YOL AÇILIYOR
Yukarı Tekke Mezarlığı´nda hayırseverlerin desteğiyle bitme aşamasına gelen Ayyıldızlı Cami´ye 3 ayrı yoldan ulaşım sağlanacak. İlk olarak Hacı Fevzi Baysoy Caddesini camiye bağlayan ekipler, asfalt öncesi yol tesviyesini tamamlayarak kaldırım çalışmalarına başladı. 27. sokak ile mezarlık alanına bağlamak için ise yaklaşık bir kilometrelik yeni yol açma çalışması sürüyor. Camiyi mezarlık alanına bağlayacak olan üçüncü alternatif ise mezarlık alanı ile cami arasında direkt bağlantı sağlanacak.
İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 10 YARALI - video
İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 10 YARALI - video
Galericiler Sitesi Kavşağında iki otomobilin çarpıştığı trafik kazasından 2´si çocuk 10 kişi yaralandı.
NOHUT HASADI  YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
NOHUT HASADI YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Yeniboğazkesen Köyü´ndeki nohut hasadı programına katılan Vali Salih Ayhan, “Nohut üretiminde bu bölgenin önemli bir potansiyelinin olduğu ortaya çıkmıştır. İl genelinde 60 bin dekar üzerinde nohut ekimi gerçekleştirilmektedir. Ama özellikle 10-12 bin dekar alan üzerinde sözleşmeli üreticilik yapılmaktadır” dedi.
TKDK´DA BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK´DA BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
TKDK İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, “IPARD-II Programı 6. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme´ tedbiri için son başvuru kabul tarihi 29 Ağustos 2019 Perşembe günüsaat 18.00´a kadar uzatılmıştır. Online başvuru sistemi ise 26 Ağustos 2019 Pazartesi günü saat 21.00´da kapatılacaktır” dedi.
TOKİ ARSALARINI  SATIŞA ÇIKARDI
TOKİ ARSALARINI SATIŞA ÇIKARDI
TOKİ tarafından 20 ildeki 212 arsa açık artırma ise satışa sunulacak. Bu kapsamda ilimiz Suşehri ilçesinde bulunan 6 adet konut alanı da satışa çıkarılacak. Açık Arttırma müzayedesi 12 Eylül 2019 Perşembe günü, saat 13.30´da TOKİ´nin Ankara Bilkent´teki merkezinde gerçekleştirilecek.
2. ETAP TAM GAZ
2. ETAP TAM GAZ
Cumhuriyet Üniversitesi Spor Kulübü, teknik direktör Ahat Kömürlüoğlu yönetiminde 2. etap Sivas kampı çalışmalarını sürdürüyor.
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından kent meydanında açılan arama ve kurtarma malzemeleri sergisini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Afetlere her an hazır olmamız gerekmektedir. Bu anlamda bölgemizde AFAD İl Müdürlüğümüz bir dizi farkındalık faaliyeti yürütüyor. İlimizde güçlü bir yapıya sahibiz. Hizmet binamız ve afet yönetim merkezinin yakın zamanda tamamlanmasıyla daha da iyi duruma geleceğiz” dedi.
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
Üniversite ve Yenişehir arasında yapımı devam eden Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı´nda üst geçidin tamamlanmasının ardından asfaltlama çalışmaları da başladı. Altyapısı tamamlanan kavşak bağlantı yolunda, asfalt öncesi satih kaplama işlemi yapılıyor. Çevre yolu ile bulvarı bağlayan ekipler, önümüzdeki günlerde asfaltlama çalışmalarını tamamlayacak.
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Vali Salih Ayhan, Kümbet Mahallesi´nde kurulan pazar pazarını ziyaret ederek pazar esnafını ziyaret sorunlarını taleplerini dinledi.
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
Halk Ozanı Aşık Ruhsati´nin Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünde bulunan evinin müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, yeni eğitim – öğretim dönemi öncesinde tadilat çalışmaları devam eden okullarda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Savaşçı, il genelindeki tüm okulları öğrencilerin hizmetine sunmak için yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü belirtti.
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
İmranlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında araçta bulunan 4 kişi de emniyet kemerlerini takarak, hayatta klmayı başardı. Emniyet Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, emniyet kemeri kullananlan için ölüm riskinin ön koltukta oturanlar için yüzde 50, arka koltukta oturanlar için ise yüzde 75 oranında azaldığının tespit edildiği ifade edildi.
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açılacak. Bugün açılacak sergide Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan alet ve ekipmanlar görücüye çıkacak.
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
Koyulhisar´da kontrolden çıkıp, devrilen traktörün altında kalan sürücü Yusuf Yüksel (69) ile eşi Hatun Yüksel (63) yaşamını yitirdi.
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
Altınyayla´da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınan ‘Arap Tavşanı´ görüntülendi.
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz hükümetin memurlara 2020 ve 2021 yılları için önerdiği zam teklifini yeterli bulmadıklarını söyledi. Sendika binasında yaptığı açıklamada 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında önerilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulunan Temiz, “Bu oranlar hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, faiz oralarındaki kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor” dedi.
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
Hükümetin 2020 ve 2021 yılları için kamu görevlileri ve emeklileri için teklif ettiği zam oranının kabul edilemeyeceğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Bu rakamların revize edilmesi ve çalışanların çözüm bekleyen sorunlar için adımlar atılması gerekmektedir. Kamu Çalışanlarının beklentileri acilen karşılanmalıdır. Neticede verilecek her kuruş ekonomiye can suyu olacaktır” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7046
EURO
6.3197