ÇOCUKLARINIZI MÜFTÜLÜĞE TESLİM EDİN
Yaz Kur´an Kursları açılış programına katılan Vali Salih Ayhan, “Dinin temel bilgileri küçük yaşta öğrenilir. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: Çocuklarımızı devletin en önemli kurumu olan Müftülüğe teslim edin. Hiçbir kaygınız olmasın. Çocuklarımızı tabletten, televizyon ve cep telefonundan biraz uzaklaştıralım. Çocuklarımızın masum dünyalarını milli ve manevi değerlerimizle inşallah bezendirelim” dedi.
Tarih: 25.6.2019 07:46:00/ 149okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okulların kapanmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Yaz Kur´an Kursları, “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur´an Olsun” temasıyla başladı.

Bu kapsamda İl Müftülüğü tarafından Yaz Kur´an Kursları açılış programı düzenlendi. İl Müftülüğüne bağlı Gençlik Merkezi´nde düzenlenen programa Vali Salih Ayhan da katıldı.

Programın açılışında konuşan İl Müftüsü Yusuf Akkuş, “Diyanet İşleri Başkanlığı devletimizin temel kurumlarından biridir. Genel Kurmay Başkanlığı ile birlikte Atatürk tarafından kurulmuş müesseselerin ikincisidir. Dolayısıyla da devletimizin bize vermiş olduğu yetkiyle her zaman her an denetime tabi olmak üzere bize verilen görevi gerçekleştirmeye gayret gösteriyoruz” dedi.

Yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren Müftü Akkuş, “Sadece Kur´an öğretmek değil, onun yanından birçok etkinlikler yapıyoruz. Bizim meselemiz gençlerimizin vatanını devletini sevmesi, bayrağını ezanını sevmesi milli manevi değerlerle mukaddes değerlerine sahip çıkması ve bunu sağlamak için gerekli eğitimle donanmaları” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZI EMİN

ELLERE TESLİM EDECEĞİZ”

Sonrasında konuşan Vali Salih Ayhan ise “Çocuklar evlerimizin bereketi, gönüllerimizin neşesi. İnşallah onları hep birlikte güzel bir şekilde hazırlayarak geleceğe emin ellere teslim edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın taşra teşkilatı olan İl Müftülüğümüz çalışmalarını devam ettirecek. Ben hep söylüyorum. Sadece rutin kamu hizmetleri değil zamanın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde donanımlı bir şekilde kurumsal kapasitemizi ve enerjimizi artırarak ilimizde güzel hizmetler yapacağız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı´nın ülkemizdeki en önemli kurumlarından birisi olduğunu belirten Vali Ayhan, “Özellikle Cumhurbaşkanlığımıza direkt bağlanması da kuruma verilen önemi daha da artırmaktadır. Neden önemli? Bildiğiniz malum yapı FETÖ bu alandaki boşluğu çok iyi değerlendirdi. Kurumlar kabuğuna çekildi, alan hâkimiyetini bıraktı. Ve o alandaki boşluğu doldurarak çocuklarımızı sahte maske ile içlerine çekti. Adeta robot gibi yetiştirdi, daha sonra da 15 Temmuz faciası yaşadık. Bunun temel sebeplerini iyi okumamız lazım. Kurumlarımızın sahada olmaması tamamen rutin kamu hizmetleriyle yetinilmeye çalışılmasını temel sebep olarak görmekteyim. Bunu iyi okumamız lazım. Dolayısıyla özellikle yaz dönemlerini bütün kurumlarımızın iyi değerlendirmesi lazım. 3 ay az bir zaman dilimi değil. Bu da sadece Müftülüğümüz değil, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi tüm kurumlarımızın yaz dönemini daha aktif bir şekilde geçirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

“CAMİ DENİLİNCE BAZI

DAMARLAR DEPREŞİYOR”

Camilerdeki sadece 5 vakit namazın eda edildiği, namaz saatinde açılıp daha sonra kapatılan bir yer olduğu anlayışının değiştiğini belirten Vali Salih Ayhan, “Camiler çocukların sesleriyle neşelendiği, mahallelerin manevi anlamda beslendiği bir merkez haline geldi” dedi.

Cami ile ilgili kendisini üzen bir hadisenin olduğunu ifade eden Vali Ayhan, şöyle devam etti:

“Cami yapılması lazım, camiye ihtiyaç var denildiği zaman bir anda böyle bazı damarlar depreşiyor. İhtiyaç var mı diye. Tabi ki ihtiyaç var. Bu toplum sadece maddi bir anlayışın yer aldığı bir toplum değil. Bu toplumun manevi damarlarının beslenmesi lazım. Şimdi merkezde bir cami yapılacak. Cami hem bir mahallenin özüdür. Hem İslam beldesi olmanın gerekliliğidir. O minarenin olması, Cenabı Allah´ın birliğini, dirliğini ilan etmektir. Dolayısıyla böyle bakan böyle anlatan, anlatmaya çalışan ve yazanları kınıyorum. İnşallah Sivas merkezde Sivas´ın ortasında, bütün Sivaslıların da katkısıyla güzel bir cami yapacağız ve o cami de inşallah çocuklarımızla neşelenecek. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Cami bu milletin parasıyla, zekâtıyla, fitresiyle hayırlarıyla yapılacaktır. İnşallah Sivas´a Cumhuriyet döneminin son dönemin en güzel camilerinden birini hep birlikte inşa edeceğiz. Bu yaz da bunun temelini atacağız.”

“HİÇBİR KAYGINIZ OLMASIN”

Sivas´ın bir medreseler şehri olduğuna vurgu yapan Vali Ayhan, camilerin de manevi ilimlerin merkezi konumunda olduğunu belirtti. Dinin temel bilgilerinin küçük yaşlarda öğrenildiğini kaydeden Vali Ayhan, şunları kaydetti:

“Yaz dönemlerinde daha aktif olmakla beraber hayata hazırlamamız lazım. Dinin temel bilgileri küçük yaşta öğrenilir. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: Çocuklarımızı devletin en önemli kurumu olan Müftülüğe teslim edin. Hiçbir kaygınız olmasın. Çocuklarımızı tabletten, televizyon ve cep telefonundan biraz uzaklaştıralım. Çocuklarımızın masum dünyalarını milli ve manevi değerlerimizle inşallah bezendirelim. Çocukların gönlüne dokunurken de ülkesini seven, milletini seven, değerlerini bilen ve geleceğine de güzel bir şekilde bakan bir nesil yetiştirilmesini hep beraber sağlamış olacağız.”

“CAMİLERE HAYAT VERİN”

Çocuklara seslenen Vali Salih Ayhan, “Camilerden uzak durmayın. Camilere hayat verin. İmamlarımıza da şunu söylemek istiyorum; Çocuklarımızı ürküterek değil, korkutarak değil camileri sevmelerini sağlayacak enstrümanlarla yaklaşın. Eğlenmelerine müsaade edin, futbol oynamalarına müsaade edin, yüzme kurslarına götürün, piknik yapın, güzel yarışmalar yapın ve çocuklarımızı camilerde tutabilecek eğlenerek öğrenmelerini sağlayabilecek çalışmalar yapın” diye konuştu.

İl Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Kur´an Kurslarında değerler eğitimi, okul öncesi eğitim, Kur´an harflerini tanıma, dini eğitim, Sosyal kültürel geziler, aile katılımlı dersler, sanat etkinlikleri, drama ve birçok aktivite yapılıyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ÜRETİN
VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ÜRETİN
İçişlerine bağı kürüm müdürleriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, önemli uyarılarda bulundu. Vali Ayhan, “Sürekli dinamik olun, sorumluluklarınızın ve Bakanlığımızın imkânlarının farkına varın ve topluma bu bilinci verin. Bir şeyler üretin. Disiplinden asla taviz vermeyin. Personellere eğitim verin, kendinizi yenileyin. Vatandaş odaklı üreten kurum olmaktan hiç bir zaman taviz vermeyin” dedi.
GEREKSİZ KORNAYA CEZA
GEREKSİZ KORNAYA CEZA
İçişler Bakanlığı´nın talimatıyla Sivas Valiliği tarafından gönderilen uyarıda,” İlimizde motorlu taşıt sürücüleri tarafından gereksiz yere kullanılan kornaların çevreyi rahatsız ettiği ve insan sağlığını olumsuz etkilediği, kornaların amacı dışında kullanıldığı tespit edildi. Gereksiz korna çalıp çevreyi rahatsız edecekler hakkında yasal işlem yapılacaktır” denildi.
GÜNDÜZLERİ DE YANAR OLACAK
GÜNDÜZLERİ DE YANAR OLACAK
ÇEDAŞ, genel aydınlatma denetimi kapsamında 22 Temmuz- 4 Ağustos tarihleri arasında aydınlatma armatürlerinin bazı saatlerde kontrol amacıyla yanar halde olacağını açıkladı.
BORUYA SIKIŞAN KEDİYİ İTFAYE KURTARDI - video
BORUYA SIKIŞAN KEDİYİ İTFAYE KURTARDI - video
Boruya sıkışan kedi yavrusu, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
BASIN HALKIN ETKİLİ VE GÜÇLÜ SESİDİR
BASIN HALKIN ETKİLİ VE GÜÇLÜ SESİDİR
Vali Salih Ayhan, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Ayhan, ”Halkın etkili ve güçlü sesi olan basın, yaşadığımız bölge ve dünyada gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması ve yönlendirilmesi gibi önemli görev ve sorumluluklar üstlenmektedir.” dedi.
“BASIN 4. GÜÇTÜR”
“BASIN 4. GÜÇTÜR”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Yıldız, “İleri demokrasilerde 4. güç olarak kabul edilen basın; kamuoyunun bilgilendirilmesi, insanlar arasında düşünce ve kanaat alışverişinin sağlanması için köprü vazifesi görmesi açısından önemli bir yere haizdir” dedi.
“BASIN MİLLETİN SESİDİR”
“BASIN MİLLETİN SESİDİR”
24 Temmuz Basın Bayramını kutlayan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Basının özgür ve yansız olmadığı bir ülkede demokrasi ve insan haklarından söz edilemez. Günümüzde haber alma ve bilgi edinme hakkının en kutsal haklar arasındadır. Bu hakkın en önemli basamağını da basın çalışanları ve haberciler oluşturmaktadır” dedi.
BASIN ÇİFTÇİNİN GÜR SESİDİR
BASIN ÇİFTÇİNİN GÜR SESİDİR
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesaj yayımladı.
BASIN HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZİDİR
BASIN HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZİDİR
24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle tüm basın mensuplarının gününü kutlayan SESOB Başkanı Beşir Köksal, basının hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu dile getirerek, “Farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesinde, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada etik değerlere ve hukuka uygun tarafsız bir şekilde haberler yapan, gündeme taşıyan basın kuruluşlarımız ve çalışanları önemli görevler üstlenmektedir” dedi.
“TÜM BASINA MİNNETTARIZ”
“TÜM BASINA MİNNETTARIZ”
A Life Hospital Sivas Genel Müdürü Hüseyin Paşaoğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla tüm basın mensuplarının gününü kutladı. Paşaoğlu, “Kamuoyunu doğru bilgilendirme adına, emeğinden, mesaisinden, sağlığından ve hatta hayatından olma pahasına çalışan tüm basın mensuplarımıza minnettarız” dedi.
GAZETECİLİK ZOR VE MEŞAKKATLİ
GAZETECİLİK ZOR VE MEŞAKKATLİ
24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray, “Vatandaşlarımızın haber alma hakkına katkıda bulunma görevini başarıyla yerine getirmekte olan tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutluyorum” dedi.
DEMİRGİL´DEN 24 TEMMUZ MESAJI
DEMİRGİL´DEN 24 TEMMUZ MESAJI
İlimizde görev yapan tüm basın camiasının 24 Temmuz Basın Bayramını tebrik eden Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil, Sivas basınının objektif, tarafsız ve ilkeli bir şekilde görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini ifade etti.
ÜNİVERSİTE´ye 40 KADRO DAHA
ÜNİVERSİTE´ye 40 KADRO DAHA
Ak Parti Milletvekili Semiha Ekinci, Cumhuriyet Üniversitesi´ne kısa süre önce verilen 320 kadrodan sonra, 20´si Tıp Fakültesi´ne olmak üzere 40 yeni norm dışı kadro daha verildiği açıklaması yaparak “Sivaslı hemşerilerimizin sağlığı için AK Parti milletvekilleri olarak, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
ÖNCE KİTAP SONRA ÇAY
ÖNCE KİTAP SONRA ÇAY
Aksu´da Değirmen Kafe her akşam iki müşterisini kur´a ile kitap hediye ediyor, okuyana da bedava çay ikramında bulunuyor. Uygulamayı öğrenen Vali Ayhan´da önceki akşam kafeye giderek kur´a ile belirlenenlere kitaplarını verdik, “Çok anlamlı ve güzel bir hizmet, tebrik ediyorum”dedi.
EGD´den EKONOMİ ZİRVESİ
EGD´den EKONOMİ ZİRVESİ
Kısa adı EDG olan Ekonomi Gazetecileri Derneği, Sivas Kongresi´nin 100.yılı etkinliklerine “Ekonomi Zirvesi” düzenleyerek katkıda bulunacak. Bu amaçla şehrimize gelen ve Vali Ayhan ile bazı STK´ları ziyaret eden EDG Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet UluğtürkanSivas ekonomisinin masaya yatırılacağını ve Sivas´ın her yönüyle ulusal basına taşınacağını söyledi.
Başkan BİLGİN´den BAĞIŞ ÇAĞRISI
Başkan BİLGİN´den BAĞIŞ ÇAĞRISI
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Başkan Yardımcısı Ahmet Duman ile birlikte ziyaret ettiği Hayat Ağacı Derneği´nde, kurbanları Gıda Bankası´na bağışlama çağrısında bulunarak, “Burası şimdiye kadarTürkiye´ye örnek bir bağış kurumu oldu. Hayırseverlerin desteğini ve katkısını bekliyoruz”dedi.
DUYGU DOLU UĞURLAMA
DUYGU DOLU UĞURLAMA
Hac farizası için kutsal topraklara gidecek 350 hacı adayı otobüs terminalinden hava limanına uğurlandı. Duygu dolu uğurlamaya katılan Vali Salih Ayhan “Kainatın efendisi Allah´ın Resulü Peygamber Efendimizin doğduğu hüzünlendiği, sevindiği güzel mekana gidiyorsunuz. Allah yolunuzu açık etsin, dualarınızda bizleri de unutmayın” dedi.
“BABAM ve OĞLUM” İLE BAŞLADI
“BABAM ve OĞLUM” İLE BAŞLADI
Belediyenin yaz etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Açık Hava Sinema Günleri" Buruciye Medresesi yanında 1960 model sinema makinasıyla gösterilen "Babam ve Oğlum" filmiyle başladı. Vali Ayhan ve Başkan Bilgin´in eşleriyle katıldığı sinema günleri 10 gün devam edecek
DAP´TAN 8 PROJEYE 7.5 MİLYON DESTEK
DAP´TAN 8 PROJEYE 7.5 MİLYON DESTEK
Kısa adı DAP olan Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı´nın Sivas´ta 8 projeye 7.5 milyon lira destekvereceği açıklandı.
ÇAKARLI KADINA 2 BİN TL CEZA - video
ÇAKARLI KADINA 2 BİN TL CEZA - video
İstasyon Caddesi´nde çakar lambalarını yakarak seyreden otomobil polis tarafından durdurularak kadın sürücüye 2 bin 4 lira para cezası yazıldı, çakar ve sirende söktürüldü.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6784
EURO
6.3499