ÇOCUKLARINIZI MÜFTÜLÜĞE TESLİM EDİN
Yaz Kur´an Kursları açılış programına katılan Vali Salih Ayhan, “Dinin temel bilgileri küçük yaşta öğrenilir. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: Çocuklarımızı devletin en önemli kurumu olan Müftülüğe teslim edin. Hiçbir kaygınız olmasın. Çocuklarımızı tabletten, televizyon ve cep telefonundan biraz uzaklaştıralım. Çocuklarımızın masum dünyalarını milli ve manevi değerlerimizle inşallah bezendirelim” dedi.
Tarih: 25.6.2019 07:46:00/ 334okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okulların kapanmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Yaz Kur´an Kursları, “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur´an Olsun” temasıyla başladı.

Bu kapsamda İl Müftülüğü tarafından Yaz Kur´an Kursları açılış programı düzenlendi. İl Müftülüğüne bağlı Gençlik Merkezi´nde düzenlenen programa Vali Salih Ayhan da katıldı.

Programın açılışında konuşan İl Müftüsü Yusuf Akkuş, “Diyanet İşleri Başkanlığı devletimizin temel kurumlarından biridir. Genel Kurmay Başkanlığı ile birlikte Atatürk tarafından kurulmuş müesseselerin ikincisidir. Dolayısıyla da devletimizin bize vermiş olduğu yetkiyle her zaman her an denetime tabi olmak üzere bize verilen görevi gerçekleştirmeye gayret gösteriyoruz” dedi.

Yapılan etkinlikler hakkında bilgi veren Müftü Akkuş, “Sadece Kur´an öğretmek değil, onun yanından birçok etkinlikler yapıyoruz. Bizim meselemiz gençlerimizin vatanını devletini sevmesi, bayrağını ezanını sevmesi milli manevi değerlerle mukaddes değerlerine sahip çıkması ve bunu sağlamak için gerekli eğitimle donanmaları” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZI EMİN

ELLERE TESLİM EDECEĞİZ”

Sonrasında konuşan Vali Salih Ayhan ise “Çocuklar evlerimizin bereketi, gönüllerimizin neşesi. İnşallah onları hep birlikte güzel bir şekilde hazırlayarak geleceğe emin ellere teslim edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın taşra teşkilatı olan İl Müftülüğümüz çalışmalarını devam ettirecek. Ben hep söylüyorum. Sadece rutin kamu hizmetleri değil zamanın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde donanımlı bir şekilde kurumsal kapasitemizi ve enerjimizi artırarak ilimizde güzel hizmetler yapacağız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı´nın ülkemizdeki en önemli kurumlarından birisi olduğunu belirten Vali Ayhan, “Özellikle Cumhurbaşkanlığımıza direkt bağlanması da kuruma verilen önemi daha da artırmaktadır. Neden önemli? Bildiğiniz malum yapı FETÖ bu alandaki boşluğu çok iyi değerlendirdi. Kurumlar kabuğuna çekildi, alan hâkimiyetini bıraktı. Ve o alandaki boşluğu doldurarak çocuklarımızı sahte maske ile içlerine çekti. Adeta robot gibi yetiştirdi, daha sonra da 15 Temmuz faciası yaşadık. Bunun temel sebeplerini iyi okumamız lazım. Kurumlarımızın sahada olmaması tamamen rutin kamu hizmetleriyle yetinilmeye çalışılmasını temel sebep olarak görmekteyim. Bunu iyi okumamız lazım. Dolayısıyla özellikle yaz dönemlerini bütün kurumlarımızın iyi değerlendirmesi lazım. 3 ay az bir zaman dilimi değil. Bu da sadece Müftülüğümüz değil, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi tüm kurumlarımızın yaz dönemini daha aktif bir şekilde geçirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

“CAMİ DENİLİNCE BAZI

DAMARLAR DEPREŞİYOR”

Camilerdeki sadece 5 vakit namazın eda edildiği, namaz saatinde açılıp daha sonra kapatılan bir yer olduğu anlayışının değiştiğini belirten Vali Salih Ayhan, “Camiler çocukların sesleriyle neşelendiği, mahallelerin manevi anlamda beslendiği bir merkez haline geldi” dedi.

Cami ile ilgili kendisini üzen bir hadisenin olduğunu ifade eden Vali Ayhan, şöyle devam etti:

“Cami yapılması lazım, camiye ihtiyaç var denildiği zaman bir anda böyle bazı damarlar depreşiyor. İhtiyaç var mı diye. Tabi ki ihtiyaç var. Bu toplum sadece maddi bir anlayışın yer aldığı bir toplum değil. Bu toplumun manevi damarlarının beslenmesi lazım. Şimdi merkezde bir cami yapılacak. Cami hem bir mahallenin özüdür. Hem İslam beldesi olmanın gerekliliğidir. O minarenin olması, Cenabı Allah´ın birliğini, dirliğini ilan etmektir. Dolayısıyla böyle bakan böyle anlatan, anlatmaya çalışan ve yazanları kınıyorum. İnşallah Sivas merkezde Sivas´ın ortasında, bütün Sivaslıların da katkısıyla güzel bir cami yapacağız ve o cami de inşallah çocuklarımızla neşelenecek. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Cami bu milletin parasıyla, zekâtıyla, fitresiyle hayırlarıyla yapılacaktır. İnşallah Sivas´a Cumhuriyet döneminin son dönemin en güzel camilerinden birini hep birlikte inşa edeceğiz. Bu yaz da bunun temelini atacağız.”

“HİÇBİR KAYGINIZ OLMASIN”

Sivas´ın bir medreseler şehri olduğuna vurgu yapan Vali Ayhan, camilerin de manevi ilimlerin merkezi konumunda olduğunu belirtti. Dinin temel bilgilerinin küçük yaşlarda öğrenildiğini kaydeden Vali Ayhan, şunları kaydetti:

“Yaz dönemlerinde daha aktif olmakla beraber hayata hazırlamamız lazım. Dinin temel bilgileri küçük yaşta öğrenilir. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: Çocuklarımızı devletin en önemli kurumu olan Müftülüğe teslim edin. Hiçbir kaygınız olmasın. Çocuklarımızı tabletten, televizyon ve cep telefonundan biraz uzaklaştıralım. Çocuklarımızın masum dünyalarını milli ve manevi değerlerimizle inşallah bezendirelim. Çocukların gönlüne dokunurken de ülkesini seven, milletini seven, değerlerini bilen ve geleceğine de güzel bir şekilde bakan bir nesil yetiştirilmesini hep beraber sağlamış olacağız.”

“CAMİLERE HAYAT VERİN”

Çocuklara seslenen Vali Salih Ayhan, “Camilerden uzak durmayın. Camilere hayat verin. İmamlarımıza da şunu söylemek istiyorum; Çocuklarımızı ürküterek değil, korkutarak değil camileri sevmelerini sağlayacak enstrümanlarla yaklaşın. Eğlenmelerine müsaade edin, futbol oynamalarına müsaade edin, yüzme kurslarına götürün, piknik yapın, güzel yarışmalar yapın ve çocuklarımızı camilerde tutabilecek eğlenerek öğrenmelerini sağlayabilecek çalışmalar yapın” diye konuştu.

İl Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Kur´an Kurslarında değerler eğitimi, okul öncesi eğitim, Kur´an harflerini tanıma, dini eğitim, Sosyal kültürel geziler, aile katılımlı dersler, sanat etkinlikleri, drama ve birçok aktivite yapılıyor.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
İlimizde yaşayan 50 yıldır şiir yazan ve 9 kitap çıkaran şair Mustafa Altınay (72) İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı ziyaret ederek, şiir kitaplarını okullara ulaştırılması için bağışladı.
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilimizde ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere ´Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı´ projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası´ verilmeye başlandı.
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafında düzenlenen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Aracılık Sistemi İstişare Toplantısına katıldı.
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz genelinde sokak satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 9 şüpheli yakalandı.
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
Yoğun geçen Kasım ve Aralık ayı toplantılarının ardından, İl Genel Meclisi Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsünde öğrenim görmekte olan ortaokul ve lise öğrencilerini misafir etti.
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
Sivas´ın Zara ilçesinde Kaymakamlık tarafından, ilçenin sorunlarına çözüm sunan özgün fikirler üretmek amacıyla ´Zara İçin Fikrim Var´ proje yarışması başlatıldı.
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
Gazi Osman Paşa İlkokulu öğrencileri her eğitim – öğretim yılında olduğu gibi bu dönemde de Gıda Bankasından yardım alan ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası düzenledi. Öğrenciler sınıflarında 3 gün süresince Hayat Ağacı Derneği kumbaralarına bağış yaptı. Bağış için birbiriyle yarışan öğrenciler 3 gün gibi kısa bir sürede toplam bin 122 TL bağış topladı.
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
Kangal ilçesinde yüzde 56´sı tamamlanan Davulbaz Göleti bitirildiğinde, bölgede 5 bin 50 dekar tarım arazisi sulanacak. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Davulbaz Gölet´inin tamamlanması ile 5 bin 50 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
İlimizde yeni evlenen ve evlenecek olan çiftlere yönelik ‘Evliliğe İlk Adım Seminerleri´ başladı. İl Müftüsü Yusuf Akkuş,” Sevmek merhametli olmayı gerektirir, merhamet sevgiyle katmerleşir. Merhamet ekseninde bencilliği bir kenara bırakıp, samimi ve fedakar olmaktır.” dedi.
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti´nin 100. kuruluş yılı dolayısıyla ‘Milli Mücadele Dönemi Kadın ve Erkek Kıyafet Sergisi´ ve ‘Milli Mücadelede Kadın ve Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti´ konulu panel düzenlendi. Vali Salih Ayhan,” Milli mücadele kadın kahramanları yüzyıllar geçse de unutulmayacak isimlerdir. Her birinin destansı mücadelesi her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır.” dedi.
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünce başlatılan proje kapsamında anne ve kızları cami ve Kur´an kursunda buluşuyor.
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Doğu Türkistan´da yaşanan zulme dikkat çeken Albayrak, “Birleşmiş Milletlere ve diğer ülke yöneticilerine sesleniyorum: Dünya medeniyet tarihinin mimarından olan ve günümüzde yok edilmeye, asimile edilmeye çalışılan, tarihin en büyük etnik soykırımına maruz kalan Doğu Türkistan halkının sesine kulak verin” dedi.
“EN ÖNEMLİ HAK YAŞAMA HAKKIDIR”
“EN ÖNEMLİ HAK YAŞAMA HAKKIDIR”
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, Dünya İnsan Hakları Günü´nde yayımladığı mesajında Çin zulmündeki Doğu Türkistan´a dikkat çekti. Çelikus, “Birleşmiş Milletlerin dünyanın kanayan yarası haline gelmiş olan bu soruna eğilmesini istiyoruz. Dünya İnsan Hakları Günü´nde Türk hükümetinin de Birleşmiş Milletler nezdinde derhal girişimlerde bulunmasını bekliyoruz. En önemli hak yaşama hakkıdır” dedi.
SOKAK HAYVANLARI EMİN ELLERDE - video
SOKAK HAYVANLARI EMİN ELLERDE - video
Sivas Belediyesi Hayvan Barınağı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İl dışından gelen yaklaşık 200 hayvansever il protokolü ile birlikte hayvan barınağında incelemelerde bulundu. Hayvan hakları gönüllülerini temsilen açıklama yapan Eda Sarıer, “Biz bir avuç sokaktaki hayvanlarla ilgilenen bir araya gelmiş gönüllü hayvan severleriz. Barınağı ziyaret ederek, böyle bir etkinlik yapalım dedik” ifadelerini kullandı.
AFETLERE HAZIR OLMALIYIZ
AFETLERE HAZIR OLMALIYIZ
Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen “Toplumsal Bir Sorun Olarak Afetler ve Afetlerle Mücadele” konulu konferansta konuşan AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, “Yapacağımız tek bir şey var; doğal afetlerle iç içe yaşamayı öğrenmemiz lazım. Afet öncesinde ve afet sonrasında sırasında ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini çok iyi öğrenmemiz gerekiyor” dedi.
AŞÇILIK YARIŞMASINA DAMGA VURDULAR
AŞÇILIK YARIŞMASINA DAMGA VURDULAR
28 Kasım - 1 Aralık 2019 tarihleri arasında Dünya Helal Zirvesi 2019 ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo bünyesinde, Dünya İslam Ülkeleri Aşçılar Dernekleri Platformu önderliğinde tertip edilen yarışmada Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ve öğretim elemanları şampiyonaya damga vurdu.
ZULME KARŞI SUSMAYACAĞIZ
ZULME KARŞI SUSMAYACAĞIZ
10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz, “Tarihe ve insanlığa karşı sorumluluğumuz gereği susmayacağız. Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız. Kahrolsun küresel emperyalizm, yaşasın zulme karşı direnişimiz” dedi.
7/24 KIŞA HAZIRIZ
7/24 KIŞA HAZIRIZ
Vali Salih Ayhan, paydaşları ile birlikte yaptığı “Karla Mücadele” toplantısında yaptığı değerlendirmede 7/24 hazır olduklarını belirterek, “Sezonun kurumların koordineli çalışmasıyla sorunsuz geçmesini istiyoruz. İlimizin coğrafyası dağınık ve yerleşim yeri çok. Ayrıca karayolu ve köy yolu ağlarımızda geçit sayımız da oldukça fazla. Bu nedenle kış koşulları ile ilgili vatandaşlarımızı da bilgilendirmemiz ve bilinçlendirmemiz gerekiyor” dedi.
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
Son verilere göre 15 milyon 67 bin 724 nüfusu olan ve bir zamanlar “Taşı toprağı altın” denilerek göç edilen İstanbul´daki gurbetçi sıralamasında 364 bin 641 kişiyle Sivaslılar liderliği elinde bulundurmaya devam ediyor.
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
Bir zamanlar Türkiye´deki Ak Parti teşkilatları içerisinde yaptığı faaliyetler ve çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Ak Parti Sivas Gençlik Teşkilatı eski günlerine dönme sinyali verdi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´ndeki Danışma meclisinden sonra sahnede toplanan ve adeta “gövde gösterisi ” yapan Ak Gençler, el-ele kol-kola görüntüsü verdi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7982
EURO
6.4267