CHP´Lİ KARASU´DAN KANUN TEKLİFİ
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, özel şirketlere ve sulama birliklerine elektrik borcu olan çiftçilerin tarım desteğinden faydalanabilmesi için kanun teklifi verdi. Karasu, kanun teklifinin gerekçe bölümünde “Özellikle döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle maliyeti bir kat daha artan tarımsal ürün ithalatının minimum düzeye indirilmesi için çiftçilerimizin desteklenmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.
Tarih: 22.7.2019 07:30:00/ 2260okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Özel şirketlere ve sulama birliklerine elektrik borcu olan çiftçilerin tarım desteğinden faydalanabilmesi noktasında Meclis´e kanun teklifi veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, çiftçilerin zor günlerden geçtiğine dikkat çekti.

Karasu teklifinde, son bir yılda döviz piyasalarında yaşanan artışın girdi maliyetlerini olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, çiftçinin her geçen gün tarımsal üretimden uzaklaştığını, toprağından koptuğunu dile getirdi.

Kanun teklifinde, “Tarım ve Orman Bakanlığı´nın soru önergelerine verdiği yanıtları incelediğimizde 2016 yılı itibariyle (2006 yılı çiftçi kayıt sistemi yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarihtir) sisteme kayıtlı toplamda 2 milyon 761 bin çiftçinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Son verilere göre bu sayının 632 bin azaldığı tespit edilmiştir. Bu rakamlar çiftçilerimiz her sene üretimden uzaklaşarak tarım bölgelerinden göç ettiğini göstermektedir´´ ifadelerini kullanan Milletvekili Karasu, tarımsal desteklerin önündeki engellerin kaldırılması durumunda çiftçinin tekrar toprağına dönerek üretime ağırlık vereceğinin altını çizdi.

TARIM DESTEĞİ YÜZDE 3 OLSUN

Karasu ayrıca, bütçeden tarım destek paketi adı altında gayrı safi milli hasılanın yüzde 1´I oranında ayrılan payın yüzde 3´e çıkarılmasını teklif etti. Teklif gerekçesinde tarıma desteğin artmasının tarımın ayağa kalkması için zorunluluk olduğunu belirten Karasu, “Tarımda dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için çiftçilerimize bütçeden ödenen tarım desteğinin gayrı safi milli hasılaya oranının yüzde 1´den yüzde 3´e çıkarılması bu yolla; tarıma yapılan desteğin artması, böylelikle tarımda dışa bağımlılığın azalması ve ilerleyen yıllarda tarım ürünleri ihraç eden ülke konumuna gelerek dış borç ve cari açığın kapatılması için kaynak yaratılması amaçlanmıştır´´ dedi.

“KAYNAK YARATILMASI AMAÇLANMIŞTIR”

Milletvekili Karasu, kanun teklifinin genel gerekçesinde; “Son bir yılda artan döviz kuru ve piyasalarda yaşanan negatif yönlü seyir birçok sektörümüzü olumsuz etkilemiştir. Ekonomi yaşanan darboğazdan en fazla etkilenen sektörlerin başında tarım gelmektedir. Son 1 yılda tarımsal üretimde kullanılan girdi maliyetlerinin yükselmesi ve ithalata dayalı tarım politikalarıyla çiftçiler üretimden uzaklaşmıştır.  Tarım ve Orman Bakanlığı´nın soru önergelerine verdiği yanıtları incelediğimizde 2016 yılı itibariyle (2014 yılı çiftçi kayıt sistemi yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarihtir) sisteme kayıtlı toplamda 2 milyon 761 bin çiftçinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Son verilere göre bu sayının 632 bin azaldığı tespit edilmiştir. Bu rakamlar çiftçilerimiz her sene üretimden uzaklaşarak tarım bölgelerinden göç ettiğini göstermektedir.  Özellikle döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle maliyeti bir kat daha artan tarımsal ürün ithalatının minimum düzeye indirilmesi için çiftçilerimizin desteklenmesi büyük önem taşımaktadır.  Çiftçilerimizin, Tarım Kanunu kapsamında güvence altına alınmış olan destek ödemelerinin önündeki engellerin kaldırılması, üretimi artıracağı gibi aynı zamanda tarımsal üretimden kopan çiftçilerimizin de tekrardan toprağına dönmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda ivedilikle atılması gereken hamlelerden biri de çiftçilerin, özel şirketlere olan borçları tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarının tarımsal destek ödemelerine engel teşkil etmesinin önüne geçmektedir. Aynı zamanda, tarımda dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için çiftçilerimize bütçeden ödenen tarım desteğinin gayrı safi milli hasılaya oranının yüzde 1´den yüzde 3´e çıkarılması bu yolla; tarıma yapılan desteğin artması, böylelikle tarımda dışa bağımlılığın azalması ve ilerleyen yıllarda tarım ürünleri ihraç eden ülke konumuna gelerek dış borç ve cari açığın kapatılması için kaynak yaratılması amaçlanmıştır” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KARASU KANUN TEKLİFİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAKAN ALBAYRAK, İŞ DÜNYASIYLA BULUŞACAK
BAKAN ALBAYRAK, İŞ DÜNYASIYLA BULUŞACAK
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenecek olan ‘Türkiye için Değişim Başlıyor: Sivas İş Dünyası Buluşması´ programına katılmak üzere bugün ilimize geliyor. Atatürk Kültür Merkezi´nde düzenlenecek olan programa 3 kamu bankasının genel müdürleri de katılacak.
UYUM İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ (VİDEOLU)
UYUM İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ (VİDEOLU)
AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı görevine parti genel merkezinde yapılan mülakatlar sonucu eski gençlik kolları başkanı Muhammed Burak Kuruçay atandı. Başkanlık görevine başlayan Kuruçay, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, ”Biz uyumlu ve olumlu bir şekilde beraber çalışacağız. Sivas´ta 65 mahalle 153 merkez köyde sandık görevlilerimiz ve müşahitlerimizle beraber uyum içinde çalışma gerçekleştireceğiz. Memleketi tekrardan ilmek ilmek dokuyacağız” dedi.
YENİ BAŞKAN KURUÇAY OLDU
YENİ BAŞKAN KURUÇAY OLDU
AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı´na, Ankara´da yapılan mülakatlar sonucu 2015 yılında gençlik kolları başkanı olarak görev yapan Muhammed Burak Kuruçay getirildi.
KARASU: "ÇİFTÇİDEN TRT PAYI ALINMASIN"
KARASU: "ÇİFTÇİDEN TRT PAYI ALINMASIN"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, çiftçilerin kullandığı elektrikten TRT payı alınmaması için kanun teklifi verdi. Karasu,” Tarımın ve hayvancılığın bitme noktasına geldiği bu dönemde çiftçinin desteklenmesi ve zirai makine ve teçhizatlarının yenilenebilmesi için düzenleme yapılması elzemdir” dedi.
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR ORTADA
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR ORTADA
İlimizdeki sağlık sorunları nedeniyle TBMM´ye bir araştırma önergesi veren CHP Milletvekili Ulaş Karasu, “Aileler, çocuklarını türlü fedakarlıklarla şehir dışındaki hastanelere götürerek tedavi ettirmeye çalışmaktadır. Bu tablo Sivas halkının vicdanını derinden yaralamıştır. Sivas´ın sağlık alanında yaşadığı sorunlar ortadadır” dedi.
GENÇLİK´TE 8. BAŞKAN
GENÇLİK´TE 8. BAŞKAN
AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığında Fatih Sakarya dönemi başladı. AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Ahmet Büyükgümüş tarafından ataması yapılan Sakarya, asaleten görev yapacak 8. Gençlik Kolları Başkanı olarak adını kayıtlara yazdırdı.
CHP´Lİ KARASU TÜNELLERİ SORDU
CHP´Lİ KARASU TÜNELLERİ SORDU
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, ilimizde yapımı ödenek yetersizliğiyle durdurulan Yağdonduran ve Geminbeli Tünelleri TBMM gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan´a soru önergesi veren CHP´li Karasu, “Geminbeli ve Yağdonduran Tüneli´nin bitirilmesi ve hizmete açılması planlanan tarih nedir?” diye sordu.
ÇED RAPORU NEDEN GEREKLI DEĞIL ?
ÇED RAPORU NEDEN GEREKLI DEĞIL ?
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, Hafik Beykonağı köyünde açılmak istenen Mermer ocağıyla ilgili Valiliğin “ÇED raporu gerekmediği” yönünde verdiği kararı mecliste eleştirerek, “Neden gerekli değilmiş açıklasınlar, Çevre ve Şehircilik Bakanı bu hukuksuzluğa dur diyecek mi?” diye sordu.
HESABI KİM VERECEK ?
HESABI KİM VERECEK ?
CHP Milletvekili Ulaş Karasu mecliste yaptığı konuşmada “Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Vali´nin yıktığı eski Numune Hastanesi ile sit alanı olmasına karşın eski mühimmatların patlatıldığı tarihi hitit Arslantaş ören yeri mahvedildi, bunun hesabını kim nasıl verecek?”diye sordu.
CHP´LI KARASU´DAN TÜP BEBEK TEKLIFI
CHP´LI KARASU´DAN TÜP BEBEK TEKLIFI
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Tüp bebek yapmak isteyen 40 yaş üstündeki kadınların masraflarının SGK tarafından karşılanması için TBMM´ye kanun teklifi verdi.
SİVAS´I DERİNDEN YARALADI
SİVAS´I DERİNDEN YARALADI
Madımak olaylarının üzerinden 26 yıl geçtiğini belirten CHP Milletvekili Ulaş Karasu, “Olayların yüzyıllar boyu Alevisiyle Sünnisiyle, Türküyle Kürdüyle medeniyetlere ev sahipliği yapan, Kurtuluş Savaşı´nın en önemli kritik döneminde üstlendiği rol ile 30 Ağustos´a giden yolu açan Sivas´ta yaşanması hem tüm Sivaslıları derinden yaralamış hem de Sivas´ın temsil ettiği değerleri de hedef almıştır” dedi.
KÜSMEK YOK, MESAJI ALDIK
KÜSMEK YOK, MESAJI ALDIK
İstanbul seçimlerinin ardından dün Ak Parti gurup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Küsmek yok, mesajı aldık” dedi.
MAL VARLIĞINI AÇIKLADI
MAL VARLIĞINI AÇIKLADI
Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP´li Ekrem İmamoğlu dün twitter hesabından mal varlığını açıkladı. 4 dükkan, 4 konut, 8 arsası bulunan yeni başkanın 140 Euro borcu, 4 şirkete ortaklığı, 1 Jipi, 1 tabancası, 2 bankada toplam 1 milyon 397 bin TL nakit parası ve 841 bin liralık pırlanta altın ve bileziği olduğu duyuruldu.
TEPKİLERİN FATURASI
TEPKİLERİN FATURASI
Millet ittifakı adayı CHP´li Ekrem İmamoğlu´nun kazanmasıyla sonuçlanan İstanbul seçimleriyle ilgili dün şehirde kamuoyunun nabzını tuttuk, sonuçları ve farkı sorduk, değerlendirmeleri dinledik. Aldığımız cevapların büyük çoğunluğu “Tepkilerin eseri” başlığını çıkardı.
BAŞKANLAR NE DEDİ ?
BAŞKANLAR NE DEDİ ?
Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminin sonucunu dün Siyasi Partilerin İl Başkanlarına sorduk, değerlendirmelerini aldık. Millet İttifakı adayı CHP´li İmamoğlu´nun kazandığı seçimlerle ilgili Başkanlar görüşlerini şöyle sıraladı.
18 BİN SİVASLI İSTANBUL´A
18 BİN SİVASLI İSTANBUL´A
Bir zamanlar “taşı toprağa altın” denilen İstanbul´da yaşayan ve yaz sezonunun başlamasıyla birlikte memleketleri Sivas´a gelenlerden yaklaşık 18 bin kişinin yarın yapılacak seçimde oy kullanmak için dünden itibaren İstanbul´a dönmeye başladığı gözlendi.
BİNALİ YILDIRIM´A DESTEK
BİNALİ YILDIRIM´A DESTEK
İstanbul´da faaliyet gösteren Sivaslı Sivil Toplum Kuruluşları, 23 Haziran´da tekrarlanacak olan İstanbul seçimlerinden Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım´ı destekleme kararı aldı.
MECLİS BAŞKANI KÖYLÜYÜ DİNLEDİ
MECLİS BAŞKANI KÖYLÜYÜ DİNLEDİ
İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, merkeze bağlı Akkoç Köyü´ne yaptığı ziyarette yöre halkının sorun ve taleplerini dinledi. Köy sakinlerinin hanelerine de ziyaretlerde bulunan Akkaş, köy içerisinde de incelemelerde bulundu.
BAŞKAN BİLGİN´E BİR GÖREV DAHA
BAŞKAN BİLGİN´E BİR GÖREV DAHA
Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği 2019 Yılı Olağan Meclis toplantısına katılan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, olağan kongrede Meclis 1. Başkanvekilliğine seçildi.
SİVASLILARDAN DESTEK İSTEYECEK
SİVASLILARDAN DESTEK İSTEYECEK
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Yüksek Seçim Kurulu tarafından 23 Haziran´da yeniden yapılması kararlaştırılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul´a gitti. İki hafta boyunca İstanbul´da çeşitli temaslarda bulunacak olan Başkan Hilmi Bilgin, Sivaslı gurbetçilerden AK Parti´nin adayı Binali Yıldırım´a destek isteyecek.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.7375
EURO
7.3253