CENNNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR
TSO kadın Girişimciler Kurulu tarafından Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle resim sergisi ve seminer düzenlendi. Sergi açılışında konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, “25 Kasım Dünya Kadına Şiddeti Önleme Günü nedeniyle kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz. Sevgili Peygamberimizin, “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünü kendimize ilke edinerek, kadına yönelik şiddettin önlenmesinde en önemli adımı atmış olacağımıza inanıyorum” dedi.
Tarih: 27.11.2019 01:03:00/ 113okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) tarafından Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle resim sergisi ve seminer düzenlendi.

TSO´da düzenlenen programa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´in eşi İlkay Bilgin, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Meziyet Genç, kadın dernekleri ile KGK üyeleri katıldı.

Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencisi Ceren Koç´un resim sergisinin açılışını Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken yaptı. Başkan Eken, Ressam Ceren Koç´tan resimleri hakkında bilgi alarak başarılar diledi.

Kadınlara çok önem verdiklerini belirten Başkan Eken, “Bizleri dünyaya getiren annelerimiz kadın. Hatta derler ki kadın insan, diğerleri insanoğlu. Kadınlarımız iş hayatında da önemli işler yürütmektedir. 25 Kasım Dünya Kadına Şiddeti Önleme Günü nedeniyle kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyor, sevgili Peygamberimizin, “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünü kendimize ilke edinerek, kadına yönelik şiddettin önlenmesinde en önemli adımı atmış olacağımıza inanıyorum” dedi.

Açılışın ardından Klinik Psikolog Aslıhan Er tarafından ‘Şiddete uğrayan kadınların psikolojisi, çocukların üzerinde oluşan etkisi ve iş hayatına olan olumsuz etkileri´ başlıklı söyleşiye geçildi.

Programda konuşan TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Meziyet Genç, “Dünya çapında yaygınlaşan ve tüm toplumları derinden etkileyen bir yara olan kadına şiddet, özellikle son yıllarda ülkemizde de sıklıkla gündem olmaktadır umarız ki yakın zamanda bu tarz haberleri gündemden düşürmeyi başarabiliriz” dedi.

Genç, “Ayrıca şiddet denince akla gelen maalesef ki sadece fiziksel şiddettir. Hâlbuki şiddeti sadece bu şekilde düşünmek basite indirgemektir. Bu bağlamda şiddetin birçok kategorisi vardır ve bunlar hakkında biz kadınların bilinçli olması gerekir. Kadınlar olarak kadına yapılan psikolojik fiziksel ve her türlü şiddeti kınıyor ve lanetliyoruz. Bu insanlığa ihanettir bir insanlık suçudur. Kadınlarımızın, insan onuruna yakışan, şiddetten uzak, daha güvenli bir dünyada yaşamasını temenni ediyor ve farkındalık yaratabilecek, faydalı bir program olmasını diliyorum. Son olarak Atatürk´ün şu sözü ile konuşmamı bitirmek istiyorum:”Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürüklenmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Zekiye Gencer kadına yönelik şiddet ile alakalı istatistiki verileri paylaştı.

Psikolog Aslıhan Er şiddetin sadece fiziksel şiddet olmadığını ifade ederek, “Her psikolojik şiddetin ardından fiziksel şiddet geliyor. Fiziksel şiddet cinsel taciz ve bunlar gibi birçok alanda da sıkıntılar yaşanıyor. Şiddet; sahip olunan güç ve kudretin, yaralanma ve kayıpla sonlanan veya sonlanma olasılığı yüksek bir biçimde bir başka insana, kendine, bir gruba veya bir topluma karşı tehdit yoluyla bizzat uygulanmasıdır. Kadına yönelik şiddet ise yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen cinsiyete dayalı bir ayrımcılık ile kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış kadına yönelik şiddet olarak tanımlanır. Tek bir tanıma bağlı değil. Ortada bir ihlal var ise bu bir şiddettir. Biz şiddeti dört ana gruba ayırıyoruz. Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve ekonomik şiddet. Medyada genellikle fiziksel şiddetlerin öne çıktığını biliyoruz. Ekonomik şiddete genelde rastlıyoruz. Türkiye´de her üç kadından birisi fiziksel şiddet görüyor” dedi.

Program Klinik Psikolog Aslıhan Er´in sunumunun ardından yaptırdığı meditasyon ile sona erdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: CENNNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805