BEBEKLERDE SARILIĞA DİKKAT
Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hakkında bilgi veren Cumhuriyet Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Gaffari Tunç, “Bebekler genelde baştan sararmaya başlar, baş, gövde ve ardından bacaklar ve kollar sararır. Bebeğin sarılığı baştan ayaklara doğru ne kadar aşağı inmişse o kadar önemlidir” dedi.
Tarih: 19.10.2019 01:03:00/ 167okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Doktor Öğretim Üyesi Gaffari Tunç, yenidoğan bebeklerde görülen sarılık ilgili bilgiler verdi.

Sarılık görülme oranının yüksek olduğunu belirten Dr. Gaffari Tunç, “Sarılık yenidoğan 10 bebekten 6-8´inde görülmektedir. Sarılık, kendini ciltte gösteren bir hastalıktır. Bu bebeklerin ciltleri sarıdır” dedi.

Sarılığın ayaklarda ve ellerde olmasının riskli olduğunu ifade eden Dr. Tunç, “Bebekler genelde baştan sararmaya başlar, baş, gövde ve ardından bacaklar ve kollar sararır. Bebeğin sarılığı baştan ayaklara doğru ne kadar aşağı inmişse o kadar önemlidir. Sadece başta olan bir sarılık düşük değerleri ifade etmekteyken, ayaklarda ve ellerde görülen sarılık yüksek değerleri ifade etmektedir” dedi.

Yüksek sarılık değerlerinin beyne zarar verdiğini ifade eden Dr. Gaffari Tunç, şunları kaydetti:

“Bebeğin cildinin çok sararması yüksek sarılık olduğunu gösterir. Sarılık değerleri çok yüksekse bebeğin beynine zarar vermektedir. Dolayısıyla beyin hasarını önlemek için sarılıkları erken dönemde tanıyıp tedavi etmek çok önemlidir. Her doğan bebeğin sarılığı doğumda ve doğduktan 48-72 saat sonra mutlaka kontrol edilir. Bu nedenle bebeği mutlaka iki veya üç gün sarılık açısından kontrole çağırırız. Kontrolde sarılık değerlerine bakar, bebeğin risk altında olup olmadığını inceleriz. Sarılık değerleri tedavi edilebilir değerlere yükseldiyse, mutlaka ışık tedavisiyle tedavi edilir. Nadiren de kan değişimi ve ilaç yöntemleriyle sarılığı tedavi ederiz. Genellikle ışık tedavisiyle sarılığı tedavi ederiz. Çünkü sarılığı tedavi ettiğimizde beyin hasarını engellemiş oluruz, bebeklerimiz de sağlığına kavuşmuş olur.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BEBEKLERDE SARILIĞA DİKKAT
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
5 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
5 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
Sivas´ta kar ulaşımda aksamalara neden oluyor.
TRAFİK KAZALARI YÜZDE 12 AZALDI
TRAFİK KAZALARI YÜZDE 12 AZALDI
Trafik güvenliğinin sağlanması ve yaşanılan sorunların çözümüne yönelik olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından tüm ülkede eş zamanlı olarak yapılan ´Şehirler arası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı´ Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Ayhan, jandarma bölgesi kazaları da dahil olmak üzere ilimizde bir önceki yıllara oranla 2019 yılında yüzde 12 oranında azalma olduğunu söyledi.
PROJELERİNİ ANLATTILAR
PROJELERİNİ ANLATTILAR
Öğretim Üyesi Mustafa Koçkaya ve Cumhuriyet Üniversitesi İlkokulu Rehber Öğretmeni Cemile Güngör, Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı ziyaret ederek, "Korkma Köpeği Anla" projesini anlattılar.
VALİ KEMELEK ANILDI
VALİ KEMELEK ANILDI
Sivas eski Valisi Zübeyir Kemelek´in vefatının 6. yıldönümü dolayısıyla isminin verildiği Mevlana Vali Zübeyir Kemelek Ortaokulunda anma programı düzenlendi.
CİMER´E 3 MİLYONA YAKIN BAŞVURU VAR
CİMER´E 3 MİLYONA YAKIN BAŞVURU VAR
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "CİMER´e 2018 yılında 2 milyon 870 bin 879 adet başvuru yapılmıştır. 2018 yılında başvurular 2017 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 7,5 artmıştır. Başvurulara verilen cevap sayısı 2 milyon 959 bin 895´tir." dedi.
MÜZİK ATÖLYESİ OLUŞTURULDU
MÜZİK ATÖLYESİ OLUŞTURULDU
Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Sanat Sivas Projesi kapsamında Mevlana Vali Zübeyir Kemelek Ortaokulunda müzik atölyesi oluşturuldu.
DANA KURTARMA OPERASYONU (VİDEO)
DANA KURTARMA OPERASYONU (VİDEO)
Biriken kar nedeniyle çatısı çöken ahırdaki 2 dana, enkaz altında kaldı. Hayvanlar, itfaiye ve AFAD ekiplerinin çalışması sonucu kurtarıldı.
E-İHRACAT BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
E-İHRACAT BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
WORLDEF Türkiye´de e-ihracat farkındalığını artırmak amacıyla Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi´nde e-ihracat konferansı düzenlendi. Konferansta e-ihracat enine boyuna ele alındı. E-ihracatın profesyonelleri deneyimlerini, bölgenin iş çevreleri ile paylaştı.
SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROJE
SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROJE
Sivas´ın Gölova ilçesinde sokak hayvanlarının aç kalmaması için "Yemediğin Yemeği Atma Hayvanları Aç Bırakma" adlı proje başlatıldı.
SALDIRGANLAR YAKALANMALI VE CEZALANDIRILMALI
SALDIRGANLAR YAKALANMALI VE CEZALANDIRILMALI
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Almanya´nın Hanau kentinde Türklere yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin "Hanau saldırısına dair soruşturmanın titizlikle gerçekleştirilmesini ve saldırının tüm faillerinin yakalanarak en sert şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz!" dedi.
TEK YÜREK OLMALIYIZ
TEK YÜREK OLMALIYIZ
İlimizin en önemli marka değerlerinden biri olan Demir Grup Sivasspor, birlik ve beraberlik programı düzenledi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, Sivasspor´un başarısı için birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Önemli olan para değil, transfer değil, yıldız futbolcu değil, önemli olan inanmışlıktır. Sivasspor bundan sonrada daha kararlı bir şekilde yoluna yürüyecek. Biz şehir olarak duygumuzu, düşüncemizi, heyecanımızı daha da artırmamız gerekiyor. Herkes bulunduğu noktandan ne yapması gerekiyorsa onu yapmalı. Biz şehrimizi, takımımızı maddi manevi destekleyeceğiz.” dedi.
ZARA MÜFTÜSÜ ÖKSÜZ VEDA ETTİ
ZARA MÜFTÜSÜ ÖKSÜZ VEDA ETTİ
Zara İlçe Müftüsü olarak görev yapan Muhammet Lütfi Öksüz´e emekliye ayrılması dolayısıyla veda programı düzenlendi.
ÜÇ ARAÇ ÇARPIŞTI: 2 YARALI
ÜÇ ARAÇ ÇARPIŞTI: 2 YARALI
İlimizde, 3 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
HAFİF TİCARİ ARAÇ TIR´A ÇARPTI: 5 YARALI (VİDEO)
HAFİF TİCARİ ARAÇ TIR´A ÇARPTI: 5 YARALI (VİDEO)
Hafif ticari aracın TIR´a arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada, 5 kişi yaralandı.
HÜKÜMLÜLER CAMİLERİ TEMİZLEYECEK
HÜKÜMLÜLER CAMİLERİ TEMİZLEYECEK
Hükümlüler, kamuya yararlı bir işte çalıştırmaya ilişkin işbirliği protokolü ile ilimiz merkezindeki camileri temizleyecek.
TEŞEKKÜR BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER (VİDEO)
TEŞEKKÜR BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız patent kataloğunda yer alan akademisyenlerle bir araya gelerek göstermiş oldukları çalışmalarından dolayı teşekkür belgesi ile ödüllendirdi.
GENÇLER CAMİDE BULUŞUYOR
GENÇLER CAMİDE BULUŞUYOR
Doğanşar ilçesinde devam eden ´Camide Olmak´ projesiyle gençler sabah namazlarında camide buluşuyor.
‘TAŞIMALI´ MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ
‘TAŞIMALI´ MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, taşımalı eğitim sistemi nedeniyle mağdur olan öğrenci ve velilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.
DEMİRAĞ OSB´DE YATIRIMCILAR HAZIR
DEMİRAĞ OSB´DE YATIRIMCILAR HAZIR
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin 6´ncı teşvik bölgesine alınmasını için Sivas heyeti olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan randevu talep ettiklerini ifade ederek, “Heyet halinde Cumhurbaşkanımıza gideceğiz. Sivas´ın en özel teşvik kapsamına alınmasını isteyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın Mart ayında vermiş olduğu müjdeyi Mart´ın sonunda imzalarsa emin olun Demirağ OSB´ye 10-15 bin istihdam sağlayacak yatırımcılarımız hazır.” dedi.
GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Gıda Denetim Seferberliği çalışmaları başlatıldı. 6 gün sürecek olan denetimlerde, ekmek fırınlarına yapılan çalışmalara İl Müdürü Seyit Yıldız da katıldı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922