ARTIK TURİZM BÖLGESİ DEĞİL
Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi´nin de aralarında bulunduğu 35 turizm bölgesi Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla turizm bölgesi olmaktan çıkarıldı. Ayrıca aralarında Yozgat Boğazlıyan ve Sorgun ilçelerindeki termal tesisler ile birlikte 31 turizm bölgesinin sınırları da yeniden belirlendi.
Tarih: 14.9.2019 01:05:00/ 352okunma / 0yorum

YATIRIMLAR SEKTEYE

UĞRAYACAK MI?

Bir taraftan eski yoğun günlerine dönmesi için çalışmalar yapılan çermik bölgesinde dün yayımlanan kararnameyle yeni yatırımların da sekteye uğraması söz konusu… Bilindiği üzere Sıcak Çermik kaplıcası turizm bölgesi iken, Belediyeler ve Birlikler bu bölgeye yatırım yapmaları halinde devletten destek alıyorlardı. Önümüzdeki süreçte yapılacak yatırımlarda devlet desteği olmayacak. Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yürütülen çalışmalarla Sivas´ın sanayi yatırımlarında 6. Bölge teşviklerinden yararlanması ve 2. OSB´ye özel teşvik alınması gibi girişimler devam ederken, elimizdeki teşviklerin kaçırılması da kamuoyunda büyük tepki çekti.

 

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasıyla dün yayımlanan kararnameyle Sıcak Çermik Kaplıcasının da aralarında bulunduğu yurt genelindeki 35 turizm bölgesi iptal edildi. Bu kararla birlikte Sıcak Çermik turizm merkezi olmaktan çıkarılırken, özellikle belediyeler ve birlikler tarafından yeni yapılacak yatırımlarda devlet desteği olmayacak.

Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 35 turizm bölgesi ve kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edilirken, 31 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma gelişim bölgesinin sınırları yeniden belirlendi.

Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı ile 30 turizm bölgesi ile 5 kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgesi iptal edildi. Aynı kararda, 31 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgesinin sınırları da yeniden belirlendi.

YATIRIMLAR SEKTEYE

UĞRAYACAK MI?

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birlikte artık Sıcak Çermik turizm bölgesi olmaktan çıkarıldı. Özellikle son yıllarda gerek Valilik, gerek Belediye ve gerekse İl Özel İdaresi tarafından alt yapı ve üst yapı olmak üzere önemli hizmetleri alan Sıcak Çermik´te özel sektör tarafından da iki Termal Otel de inşa edilmişti.

Bir taraftan eski yoğun günlerine dönmesi için çalışmalar yapılan çermik bölgesinde dün yayımlanan kararnameyle yeni yatırımların da sekteye uğraması söz konusu… Bilindiği üzere Sıcak Çermik kaplıcası turizm bölgesi iken, Belediyeler ve Birlikler bu bölgeye yatırım yapmaları halinde devletten destek alıyorlardı. Önümüzdeki süreçte yapılacak yatırımlarda devlet desteği olmayacak.

ÇERMİK KADERİNE Mİ

TERK EDİLECEK?

Ayrıca özel sektör tarafından bölgeye yapılan yatırımlarda da devletin vergi indirimi veya vergi muafiyeti gibi destekleri söz konusuydu. Sıcak Çermik kaplıcasının turizm bölgesi olmaktan çıkarılmasıyla bu desteklerden de artır yararlanılamayacak. Tüm bunlar da bölgeye yatırımların azalması anlamına geliyor...

Yayımlanan kararnamede en dikkat çeken nokta ise Yozgat´ın Sorgun ve Boğazlıyan ilçelerindeki termal tesisler hakkında genişletilmesi kararı alınırken, ilimizdeki Sıcak Çermik Kaplıcası´nın bu kapsam dışına çıkarılması oldu.

Yine son yıllarda sıkça dile getirilen Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ile Sıcak Çermik  ve Havaalanı arasında yapılması planlanan bağlantı yolunun akıbetinin de ne olacağı merak ediliyor.

Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yürütülen çalışmalarla Sivas´ın sanayi yatırımlarında 6. Bölge teşviklerinin alınması ve 2. OSB´ye özel teşvik alınması gibi girişimler devam ederken, elimizdeki teşviklerin kaçırılması da kamuoyunda büyük tepki çekti.

35 MERKEZE

İPTAL KARARI

Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edilen turizm bölgeleri şunlar:

1. Antalya Perge Kongre ve Fuar Turizm Merkezi

2. Afyonkarahisar Heybeli Termal Turizm Merkezi

3. Afyonkarahisar İhsaniye Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi

4. Aydın Buharkent Termal Turizm Merkezi

5. Aydın Kuşadası I. Nolu Turizm Merkezi

6. Aydın Tralleis Termal Turizm Merkezi

7. Balıkesir Balya Şifa Termal Turizm Merkezi

8. Balıkesir Bigadiç Hisarköy Termal Turizm Merkezi

9. Balıkesir Manyas-Kızık Termal Turizm Merkezi

10. Bitlis Sapgör Kış Sporları Turizm Merkezi

11. Bitlis Ahlat Turizm Merkezi

12. Burdur Yeşilova Salda Gölü Turizm Merkezi

13. Bursa Dağyenice Termal Turizm Merkezi

14. Çanakkale Çan-Etili-Tepeköy Termal Turizm Merkezi

15. Çanakkale Yenice Turizm Merkezi

16. Denizli Çardak-Beylerli/Burdur Akgöl Termal Turizm Merkezi

17. Diyarbakır Çermik Termal Turizm Merkezi

18. İzmir Bayındır Termal Turizm Merkezi

19. Konya Ilgın Termal Turizm Merkezi

20. Kütahya Emet Termal Turizm Merkezi

21. Kütahya Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi

22. Manisa Turgutlu Urganlı Termal Turizm Merkezi

23. Osmaniye Haruniye Termal Turizm Merkezi

24. Sakarya Karasu Büyükmelenağzı Kıyı Bandı Turizm Merkezi

25. Samsun Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi

26. Samsun Havza Mevcut Kaplıca Termal Turizm Merkezi

27. Sivas Sıcak Çermik Termal Turizm Merkezi

28. Tokat Reşadiye Zinav Termal Turizm Merkezi

29. Uşak Örencik Termal Turizm Merkezi

30. Yozgat Yerköy Güven Kırşehir Çiçekdağı Bulamaçlı-Mahmutlu Termal Turizm Merkezi

 

İptal edilen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri:

1. Adana Karataş Yumurtalık Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

2. Denizli Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

3. İzmir Bergama Allianoi Manisa Soma Menteşe Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

4. Karakaya Baraj Gölü Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

5. Muğla Eren Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi iptal edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ARTIK TURİZM BÖLGESİ DEĞİL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ - video
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla ilimizde tören düzenlendi. Törende Atatürk Anıtı´na çelenk sunulurken, Vali Salih Ayhan ve il protokolü Gaziler Mezarlığı, Garnizon Şehitliği ve Polis Şehitliği´ni ziyaret ederek mezarlara karanfil bıraktı. Vali Ayhan ve beraberindekiler ayrıca terör gazisi Muhammet Ekrem Ergün´ü evinde ziyaret etti.
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
GAZİLERİN SOSYAL HAKLARI İYİLEŞTİRİLSİN
Şehit Aileleri ve Gazileri Dernek Başkanı Mustafa Hızal, gazilerin sosyal haklarının iyileştirilmesi konusunda çağrıda bulundu. Hızal,”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´dan gazilerimizin sosyal haklarının yükseltilmesi için bazı iyileştirmeler yapmasını bekliyoruz. Kamuda çalışan gazilerimizin, yeni çıkarılan bir kanunla ikinci emekli olabilmesi için, maluliyetimize bakılmaksızın yaş sınırının beklenmesi konusundaki yasal düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
İLÇELERDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Gürün, Suşehri ve İmranlı´da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
DİREKSİYONA GEÇİP HASAT YAPTI
Tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak için başlatılan çalışmalar kapsamında ‘Silajlık Mısır Tarla Günü Etkinliği´ne katılan Vali Salih Ayhan traktörün direksiyonuna geçerek, mısır hasadı yaptı. Vali Ayhan, üçlü bir gelişim modeli üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, “Bunlar; tarım, sanayi ve turizm. Buna yönelik bir yol haritası çizdik. Bu doğrultuda da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” dedi.
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
ÇALIŞTAY İLE EĞİTİME YÖN VERİLECEK
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Sanat Sivas Projesi´ saha çalışmalarına yön verecek ‘Sanat Sivas Çalıştayı´ ile başladı. Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Amacımız 118 bin öğrencimizin ilgisi ve yeteneği doğrultusunda sanatla iç içe olmasını sağlamaktır. Yıl boyunca okullarımızda ve şehrimizin belli noktalarında sanatsal kurslar açacak, ortaya çıkan ürünleri sergiler, gösteriler, konserler ve yarışmalarla bu kadim şehirde yeniden bir kültür - sanat hareketi başlatacağız” dedi.
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
Engelsiz bir şehir hedefiyle ürettiği tüm hizmetlere engelli vatandaşların kolay erişimini sağlamayı amaçlayan Sivas Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Görme engelli ve okuma yazma bilmeyenlerin toplu ulaşımdan daha rahat faydalanması adına sesli durak uygulaması hizmete sunuldu.
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
SİLAHLI KAVGANIN ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
İlimizde bir kafede çıkan, 2 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye sevk edildi.
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
AMACIMIZ SİVAS´I TANITMAKTI
TGF Denetim Kurulu Başkanı Hakan Sezerer, 59. Başkanlar Konseyi´nin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek, “İlimizde misafir olan TGF üyeleri kendi gazete ve televizyonlarında yayın yaparak, Sivas´ın kültür elçisi oldular. Amacımız Sivas´ı tanıtmak ve ülke gündeminde Sivas´ın adını duyurmaktı ve bunu da başardık diyebiliriz” dedi.
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
ECZACILAR SANDIK BAŞINA
İki adayın yarışacağı 37. Bölge Eczacılar Odası Olağan Genel Kurulu 21-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Mevcut Başkan Süha Yazıcıoğlu ile geçtiğimiz haftalarda adaylığını açıklayan Bahadır Eren, Başkanlık için karşı karşıya gelecek.
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İYİ PARTİ´DEN ÜYE SEFERBERLİĞİ
İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Melih Uçmaz, il merkezinde üye seferberliği başlattıklarını belirterek, “Üye kayıt çalışmamızda en çok dikkat çeken husus Cumhur İttifakında yer alan partilerde üyelikleri olan kişilerin e-devlet üzerinden istifa ederek, İyi Parti´ye üye olmalarıdır” dedi.
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
BİN YILLIK GELENEĞE COŞKULU KUTLAMA
Bu yıl 32.´si düzenlenen Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. SESOB tarafından organize edilen program Ahi Emir Ahmet Türbesi önünden kontej yürüyüşüyle başladı. Kongre Müzesi bahçesinde yapılan etkinliklerde Belediye Mehter Takımı konser verdi. Usta-Çırak ilişkisinin anlatıldığı Şed Kuşatma Töreni büyük beğeni topladı.
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
AÇIK KAPI´YA 3 BİN MÜRACAAT
Vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesinin hedeflendiği ´Açık Kapı´ vatandaşları ağırlamaya devam ediyor. Vali Salih Ayhan,” Tarihi valilik binamız ile yeni ek hizmet binamızda açık kapı büroları var. Son bir yıl içerisinde 3 binin üzerinde vatandaşımız açık kapıyı ziyaret etti.”dedi.
LOGO UYGULAMASI 1 YIL ERTELENDİ - video
LOGO UYGULAMASI 1 YIL ERTELENDİ - video
Yiyecek Maddesi Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, ‘Okul Gıdası Logosu´ uygulamasının 1 yıl ertelendiğini duyurarak, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ 15 Eylül 2019 itibarıyla değiştirildi. Değişiklikle okul gıdası logosu uygulaması 1 yıl ertelendi. Okul kantinlerinde satılabilecek ürünlerde yer alması gereken logo için önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren okul logolu ürünlerin satışına izin verilecek” dedi.
TGF KONSEYİNDEN SONUÇ BİLDİRGESİ
TGF KONSEYİNDEN SONUÇ BİLDİRGESİ
Sivas Kongresi´nin 100. yılı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından 59. Başkanlar Konseyi toplantısı ilimizde yapıldı. 65 Cemiyet Başkanı ve 138 gazetecinin katıldığı toplantının sonuç bildirgesi yayımlandı.
ZARA´DA MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
ZARA´DA MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
Zara´da Eylül ayı Muhtarlar Toplantısı Kaymakam Mehmet Sayın başkanlığında düzenlendi. Toplantıda kurum müdürleri yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
AĞUSTOS´TA 976 KONUT SATILDI
AĞUSTOS´TA 976 KONUT SATILDI
TÜİK Ağustos ayı konut satış verilerini yayımladı. 2018 yılı Ocak – Ağustos döneminde toplamda 6 bir 630 konutun satıldığı ilimizde 2019 yılı aynı dönemde 4 bin 777 oldu. 8 aylık verilerde geçtiğimiz yıla oranla düşüş gözlemlenirken, aylık bazda artış yaşandı. 2018 yılı Ağustos ayında 626 konutun satıldığı ilimizde 2019 yılı Ağustos ayında 976 konutun satışı yapıldı.
EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ
EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ
Vali Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile birlikte inşaat çalışmalarında sona gelinen Halk Eğitim Merkezi ile Bilim ve Sanat Merkezi´nde incelemelerde bulundu.
SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
TOBB Başkan Yardımcısı Mehmet Büyüksimitci Sivas Borsası´nı ziyaret etti. Borsa yetkilileriyle görüşen Simitcioğlu, ilimizin sorun ve sıkıntıları ile ilgili bilgi alarak, sorunların giderilmesi için ilgili yerler ile iletişim sağlanacağı dile getirdi.
GAZİLERİMİZ BU TOĞRAĞIN BİZE EMANETİDİR - video
GAZİLERİMİZ BU TOĞRAĞIN BİZE EMANETİDİR - video
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Yıldız mesajında,” Vatanı, milleti, bayrağı için canları pahasına savaşan şehit ve gazilerimiz bu toprağın bize emanetidir.” dedi.
KANTİN ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ
KANTİN ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ
Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı ve Turizm Fakültesi iş birliği ile üniversite kantinleri ile yemekhanelerinde çalışan personele hijyen eğitimi verildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6889
EURO
6.2847