ARTIK TURİZM BÖLGESİ DEĞİL
Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi´nin de aralarında bulunduğu 35 turizm bölgesi Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla turizm bölgesi olmaktan çıkarıldı. Ayrıca aralarında Yozgat Boğazlıyan ve Sorgun ilçelerindeki termal tesisler ile birlikte 31 turizm bölgesinin sınırları da yeniden belirlendi.
Tarih: 14.9.2019 01:05:00/ 602okunma / 0yorum

YATIRIMLAR SEKTEYE

UĞRAYACAK MI?

Bir taraftan eski yoğun günlerine dönmesi için çalışmalar yapılan çermik bölgesinde dün yayımlanan kararnameyle yeni yatırımların da sekteye uğraması söz konusu… Bilindiği üzere Sıcak Çermik kaplıcası turizm bölgesi iken, Belediyeler ve Birlikler bu bölgeye yatırım yapmaları halinde devletten destek alıyorlardı. Önümüzdeki süreçte yapılacak yatırımlarda devlet desteği olmayacak. Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yürütülen çalışmalarla Sivas´ın sanayi yatırımlarında 6. Bölge teşviklerinden yararlanması ve 2. OSB´ye özel teşvik alınması gibi girişimler devam ederken, elimizdeki teşviklerin kaçırılması da kamuoyunda büyük tepki çekti.

 

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasıyla dün yayımlanan kararnameyle Sıcak Çermik Kaplıcasının da aralarında bulunduğu yurt genelindeki 35 turizm bölgesi iptal edildi. Bu kararla birlikte Sıcak Çermik turizm merkezi olmaktan çıkarılırken, özellikle belediyeler ve birlikler tarafından yeni yapılacak yatırımlarda devlet desteği olmayacak.

Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 35 turizm bölgesi ve kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edilirken, 31 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma gelişim bölgesinin sınırları yeniden belirlendi.

Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı ile 30 turizm bölgesi ile 5 kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgesi iptal edildi. Aynı kararda, 31 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgesinin sınırları da yeniden belirlendi.

YATIRIMLAR SEKTEYE

UĞRAYACAK MI?

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birlikte artık Sıcak Çermik turizm bölgesi olmaktan çıkarıldı. Özellikle son yıllarda gerek Valilik, gerek Belediye ve gerekse İl Özel İdaresi tarafından alt yapı ve üst yapı olmak üzere önemli hizmetleri alan Sıcak Çermik´te özel sektör tarafından da iki Termal Otel de inşa edilmişti.

Bir taraftan eski yoğun günlerine dönmesi için çalışmalar yapılan çermik bölgesinde dün yayımlanan kararnameyle yeni yatırımların da sekteye uğraması söz konusu… Bilindiği üzere Sıcak Çermik kaplıcası turizm bölgesi iken, Belediyeler ve Birlikler bu bölgeye yatırım yapmaları halinde devletten destek alıyorlardı. Önümüzdeki süreçte yapılacak yatırımlarda devlet desteği olmayacak.

ÇERMİK KADERİNE Mİ

TERK EDİLECEK?

Ayrıca özel sektör tarafından bölgeye yapılan yatırımlarda da devletin vergi indirimi veya vergi muafiyeti gibi destekleri söz konusuydu. Sıcak Çermik kaplıcasının turizm bölgesi olmaktan çıkarılmasıyla bu desteklerden de artır yararlanılamayacak. Tüm bunlar da bölgeye yatırımların azalması anlamına geliyor...

Yayımlanan kararnamede en dikkat çeken nokta ise Yozgat´ın Sorgun ve Boğazlıyan ilçelerindeki termal tesisler hakkında genişletilmesi kararı alınırken, ilimizdeki Sıcak Çermik Kaplıcası´nın bu kapsam dışına çıkarılması oldu.

Yine son yıllarda sıkça dile getirilen Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ile Sıcak Çermik  ve Havaalanı arasında yapılması planlanan bağlantı yolunun akıbetinin de ne olacağı merak ediliyor.

Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yürütülen çalışmalarla Sivas´ın sanayi yatırımlarında 6. Bölge teşviklerinin alınması ve 2. OSB´ye özel teşvik alınması gibi girişimler devam ederken, elimizdeki teşviklerin kaçırılması da kamuoyunda büyük tepki çekti.

35 MERKEZE

İPTAL KARARI

Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edilen turizm bölgeleri şunlar:

1. Antalya Perge Kongre ve Fuar Turizm Merkezi

2. Afyonkarahisar Heybeli Termal Turizm Merkezi

3. Afyonkarahisar İhsaniye Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi

4. Aydın Buharkent Termal Turizm Merkezi

5. Aydın Kuşadası I. Nolu Turizm Merkezi

6. Aydın Tralleis Termal Turizm Merkezi

7. Balıkesir Balya Şifa Termal Turizm Merkezi

8. Balıkesir Bigadiç Hisarköy Termal Turizm Merkezi

9. Balıkesir Manyas-Kızık Termal Turizm Merkezi

10. Bitlis Sapgör Kış Sporları Turizm Merkezi

11. Bitlis Ahlat Turizm Merkezi

12. Burdur Yeşilova Salda Gölü Turizm Merkezi

13. Bursa Dağyenice Termal Turizm Merkezi

14. Çanakkale Çan-Etili-Tepeköy Termal Turizm Merkezi

15. Çanakkale Yenice Turizm Merkezi

16. Denizli Çardak-Beylerli/Burdur Akgöl Termal Turizm Merkezi

17. Diyarbakır Çermik Termal Turizm Merkezi

18. İzmir Bayındır Termal Turizm Merkezi

19. Konya Ilgın Termal Turizm Merkezi

20. Kütahya Emet Termal Turizm Merkezi

21. Kütahya Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi

22. Manisa Turgutlu Urganlı Termal Turizm Merkezi

23. Osmaniye Haruniye Termal Turizm Merkezi

24. Sakarya Karasu Büyükmelenağzı Kıyı Bandı Turizm Merkezi

25. Samsun Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi

26. Samsun Havza Mevcut Kaplıca Termal Turizm Merkezi

27. Sivas Sıcak Çermik Termal Turizm Merkezi

28. Tokat Reşadiye Zinav Termal Turizm Merkezi

29. Uşak Örencik Termal Turizm Merkezi

30. Yozgat Yerköy Güven Kırşehir Çiçekdağı Bulamaçlı-Mahmutlu Termal Turizm Merkezi

 

İptal edilen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri:

1. Adana Karataş Yumurtalık Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

2. Denizli Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

3. İzmir Bergama Allianoi Manisa Soma Menteşe Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

4. Karakaya Baraj Gölü Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

5. Muğla Eren Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi iptal edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ARTIK TURİZM BÖLGESİ DEĞİL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
İlimizde yaşayan 50 yıldır şiir yazan ve 9 kitap çıkaran şair Mustafa Altınay (72) İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı ziyaret ederek, şiir kitaplarını okullara ulaştırılması için bağışladı.
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilimizde ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere ´Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı´ projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası´ verilmeye başlandı.
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafında düzenlenen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Aracılık Sistemi İstişare Toplantısına katıldı.
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz genelinde sokak satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 9 şüpheli yakalandı.
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
Yoğun geçen Kasım ve Aralık ayı toplantılarının ardından, İl Genel Meclisi Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsünde öğrenim görmekte olan ortaokul ve lise öğrencilerini misafir etti.
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
Sivas´ın Zara ilçesinde Kaymakamlık tarafından, ilçenin sorunlarına çözüm sunan özgün fikirler üretmek amacıyla ´Zara İçin Fikrim Var´ proje yarışması başlatıldı.
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
Gazi Osman Paşa İlkokulu öğrencileri her eğitim – öğretim yılında olduğu gibi bu dönemde de Gıda Bankasından yardım alan ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası düzenledi. Öğrenciler sınıflarında 3 gün süresince Hayat Ağacı Derneği kumbaralarına bağış yaptı. Bağış için birbiriyle yarışan öğrenciler 3 gün gibi kısa bir sürede toplam bin 122 TL bağış topladı.
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
Kangal ilçesinde yüzde 56´sı tamamlanan Davulbaz Göleti bitirildiğinde, bölgede 5 bin 50 dekar tarım arazisi sulanacak. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Davulbaz Gölet´inin tamamlanması ile 5 bin 50 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
İlimizde yeni evlenen ve evlenecek olan çiftlere yönelik ‘Evliliğe İlk Adım Seminerleri´ başladı. İl Müftüsü Yusuf Akkuş,” Sevmek merhametli olmayı gerektirir, merhamet sevgiyle katmerleşir. Merhamet ekseninde bencilliği bir kenara bırakıp, samimi ve fedakar olmaktır.” dedi.
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti´nin 100. kuruluş yılı dolayısıyla ‘Milli Mücadele Dönemi Kadın ve Erkek Kıyafet Sergisi´ ve ‘Milli Mücadelede Kadın ve Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti´ konulu panel düzenlendi. Vali Salih Ayhan,” Milli mücadele kadın kahramanları yüzyıllar geçse de unutulmayacak isimlerdir. Her birinin destansı mücadelesi her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır.” dedi.
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünce başlatılan proje kapsamında anne ve kızları cami ve Kur´an kursunda buluşuyor.
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Doğu Türkistan´da yaşanan zulme dikkat çeken Albayrak, “Birleşmiş Milletlere ve diğer ülke yöneticilerine sesleniyorum: Dünya medeniyet tarihinin mimarından olan ve günümüzde yok edilmeye, asimile edilmeye çalışılan, tarihin en büyük etnik soykırımına maruz kalan Doğu Türkistan halkının sesine kulak verin” dedi.
“EN ÖNEMLİ HAK YAŞAMA HAKKIDIR”
“EN ÖNEMLİ HAK YAŞAMA HAKKIDIR”
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, Dünya İnsan Hakları Günü´nde yayımladığı mesajında Çin zulmündeki Doğu Türkistan´a dikkat çekti. Çelikus, “Birleşmiş Milletlerin dünyanın kanayan yarası haline gelmiş olan bu soruna eğilmesini istiyoruz. Dünya İnsan Hakları Günü´nde Türk hükümetinin de Birleşmiş Milletler nezdinde derhal girişimlerde bulunmasını bekliyoruz. En önemli hak yaşama hakkıdır” dedi.
SOKAK HAYVANLARI EMİN ELLERDE - video
SOKAK HAYVANLARI EMİN ELLERDE - video
Sivas Belediyesi Hayvan Barınağı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İl dışından gelen yaklaşık 200 hayvansever il protokolü ile birlikte hayvan barınağında incelemelerde bulundu. Hayvan hakları gönüllülerini temsilen açıklama yapan Eda Sarıer, “Biz bir avuç sokaktaki hayvanlarla ilgilenen bir araya gelmiş gönüllü hayvan severleriz. Barınağı ziyaret ederek, böyle bir etkinlik yapalım dedik” ifadelerini kullandı.
AFETLERE HAZIR OLMALIYIZ
AFETLERE HAZIR OLMALIYIZ
Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen “Toplumsal Bir Sorun Olarak Afetler ve Afetlerle Mücadele” konulu konferansta konuşan AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, “Yapacağımız tek bir şey var; doğal afetlerle iç içe yaşamayı öğrenmemiz lazım. Afet öncesinde ve afet sonrasında sırasında ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini çok iyi öğrenmemiz gerekiyor” dedi.
AŞÇILIK YARIŞMASINA DAMGA VURDULAR
AŞÇILIK YARIŞMASINA DAMGA VURDULAR
28 Kasım - 1 Aralık 2019 tarihleri arasında Dünya Helal Zirvesi 2019 ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo bünyesinde, Dünya İslam Ülkeleri Aşçılar Dernekleri Platformu önderliğinde tertip edilen yarışmada Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ve öğretim elemanları şampiyonaya damga vurdu.
ZULME KARŞI SUSMAYACAĞIZ
ZULME KARŞI SUSMAYACAĞIZ
10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz, “Tarihe ve insanlığa karşı sorumluluğumuz gereği susmayacağız. Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız. Kahrolsun küresel emperyalizm, yaşasın zulme karşı direnişimiz” dedi.
7/24 KIŞA HAZIRIZ
7/24 KIŞA HAZIRIZ
Vali Salih Ayhan, paydaşları ile birlikte yaptığı “Karla Mücadele” toplantısında yaptığı değerlendirmede 7/24 hazır olduklarını belirterek, “Sezonun kurumların koordineli çalışmasıyla sorunsuz geçmesini istiyoruz. İlimizin coğrafyası dağınık ve yerleşim yeri çok. Ayrıca karayolu ve köy yolu ağlarımızda geçit sayımız da oldukça fazla. Bu nedenle kış koşulları ile ilgili vatandaşlarımızı da bilgilendirmemiz ve bilinçlendirmemiz gerekiyor” dedi.
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
İSTANBUL´DA LİDER SİVAS
Son verilere göre 15 milyon 67 bin 724 nüfusu olan ve bir zamanlar “Taşı toprağı altın” denilerek göç edilen İstanbul´daki gurbetçi sıralamasında 364 bin 641 kişiyle Sivaslılar liderliği elinde bulundurmaya devam ediyor.
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
AK GENÇLİK EL-ELE KOL-KOLA
Bir zamanlar Türkiye´deki Ak Parti teşkilatları içerisinde yaptığı faaliyetler ve çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Ak Parti Sivas Gençlik Teşkilatı eski günlerine dönme sinyali verdi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´ndeki Danışma meclisinden sonra sahnede toplanan ve adeta “gövde gösterisi ” yapan Ak Gençler, el-ele kol-kola görüntüsü verdi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7875
EURO
6.4434