ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, kış şartlarında araçların donmasına karşı tavsiyelerde bulunarak araç sahiplerini uyardı.
Tarih: 15.2.2020 07:00:07/ 79okunma / 0yorum

Hatice KOYUNCU YİĞİT

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, zorlu kış şartlarında araçların donması ve de çalışmamasının önüne geçebilmek için kamyon, tır gibi ağır tonajlı taşıtların gece soğuğun en yoğun olduğu saatlerde iki saatte bir kez, otomobillerin ise belirli saat aralıklarında olmak kaydıyla günde en az 3-4 sefer 10´ar dakika rölantide çalıştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Soğuk havalarda ağır vasıta araçları çalıştırabilmek için kartelin altına ateş yakılma yönteminin sakıncalı olduğunu da işaret eden Demirgil, Araç çalışmıyorsa kesinlikle altına ateş yakılmamalıdır. Aracın altında ateş yakılıp, karterin ısıtılıp içindeki yağı inceltmeye çalışmak motorun içyapısına zarar verir. Ayrıca istenmeyen başkaca olaylara ve yangınlara davet çıkarabilir.

Bu nedenle kesinlikle aracının altına ateş yakma yöntemini denememeliyiz. Tüm bunlarla birlikte araçların park edilme yeri ve şeklinin de çalışıp çalışmamasını etkileyen faktörler arasında olduğundan soğuk havalarda aracın park yerini çok dikkatli seçmeliyiz. Araç, rüzgârın esme yönü, güneş görüp görmediği, gibi konular dikkate alınarak park edilmelidir´ dedi.

DONMUŞ ARACI İTİP VURDURMA YÖNTEMİYLE ÇALIŞTIRMAYIN

Kışın donan aracı çalıştırmak için takviye kablolarının kullanılması ve itip ´´vurdurarak´´ çalıştırma yöntemleri ile rölantideki araca gaz verilmesinin de araca ciddi zararlar verdiğini vurgulan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, sürücülerin alması gereken diğer önemli tedbirleri ise şöyle sıraladı:

Araçlar soğuk ve kötü hava şartlarında zor çalışmamasının veya hiç çalışmamasının önüne bazı tedbirleri alarak geçebiliriz. Motorun zor ilk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, iyi bir serviste mutlaka ayarlattırılmalıdır

Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katık eklenmesi gerekir.

Aracın yakıt deposu yarıdan fazla dolu tutulmalıdır. Dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir

Motorun yağı ve yağ filtresi araç standart kataloğunda belirtilen sürelerde (genellikle her 5 bin-10 bin kilometrede bir) değiştirilmelidir.

Soğutma sisteminin, periyodik aralıklarla kontrolü yapılmalı özellikle termostatın çalışıp çalışmadığı, kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık durumlarının bakım ve kontrol edilmesi gerekir.

Aküleri kışın oldukça zor bir görevin beklemektedir. Soğuk motoru çevirmek için çok daha fazla enerji gerektiği için en kısa zamanda aküler kontrol ettirilmelidir. Zayıfsa şarj ettirilmeli veya eski ise değiştirilmelidir. Pratik bakım olarak, kutupları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalanmalı, tüm yüzeyleri temizlenip, bağlantıları sıkılmalıdır. Akünün içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edilmeli, eksikse saf su eklenmelidir.

Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için yüzde 33 ila yüzde 50 arasında antifriz kullanımı şarttır. Araç üreticisinin tavsiyesine göre yılda en az bir kere olmak şartıyla özelliklede soğuk kış günleri öncesinde mutlaka antifriz konulmalıdır.

SOĞUKTA ARAÇ ÇALIŞTIRMANIN PÜF NOKTALARI

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, Daha çok sabahın erken saatinde, güneşin yeni yüzünü göstermeye başladığı vakitlerde arabalarını çalıştırmak zorunda kalan sürücüler motorun çalışmaması gibi bazı sorunlar yaşayabiliyor. Peki, bu gibi arızaların önüne geçmek için neler yapmak gerekiyor?

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, Araçların Çalıştırılmasıyla İlgili Sorun Yaşamak İstemeyenlerin Yapması Gerekenleri şu şekilde sıraladı:

Soğuk Havada Dizel Araçları Çalıştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Soğuk havada dizel araç çalıştırma işlemi birtakım zorluklar barındırıyor. Zira dizel araçların çalışma prensibi benzinli araçlara göre farklı işliyor. Bu yüzden soğuk havalarda dizel araç çalıştırma işleminden önce şu adımların izlenmesi gerekiyor:

Öncelikle kontak anahtarı kademe kademe çevrilmeli ve ikaz ışıklarının sönmesi beklenmelidir. Dizel araçlarda yakıtın yanması, ısıtma bujileri aracılığıyla sağlandığından bu bekleme süresi elzemdir.

İkaz ışıkları içinde yer alan sarmal yaya benzeyen simge, ısıtma bujilerinin durumunu belirtir ve bu ışığın sönmesi ısıtma bujilerinin kullanmaya hazır olduğunu gösterir.

Buji ışığı söndükten sonra kontak anahtarı çevrilerek araç çalıştırılabilir. Araba çalıştırıldıktan hemen sonra hareket edilmemeli motorun ısınması için 1 ila 1,5 dakika kadar motor rölantide çalıştırılmalıdır.

Dizel araba soğuk hava şartlarına karşı bazı olumsuzluklar geliştirse de bu basit adımlar izlenerek sorun kolayca çözülebiliyor.

SOĞUK HAVADA BENZİNLİ ARAÇLARI ÇALIŞTIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Soğuk havalarda benzinli araba çalıştırmak dizel araçlara göre daha sorunsuz gerçekleşiyor. Zira benzinli araçlarda bujiler, yakıtı ısıtma sistemi kullanarak değil kıvılcım sistemi kullanarak tutuşturuyor. Bu nedenle kışın benzinli araçları çalıştırdıktan sonra beklemek gerekmiyor. Bir başka deyişle kışın benzinli araba, dizel araba gibi sorunlar oluşturmuyor. Lakin kış aylarında motorun ısınması için 1 ila 2 dakika beklemek motor ömrünü uzatan etkenler arasında gösteriliyor.

SOĞUK HAVADA LPG´Lİ ARAÇ NASIL ÇALIŞTIRILIR?

LPG´li araçlarda NTC sensörü adı verilen elektronik bir algılayıcı bulunuyor. Bu algılayıcı dış ortam sıcaklığını algılıyor ve motorun kolay çalışması için enjektör ile püskürtülecek yakıt miktarını ayarlıyor. Bu sensör sağlıklı çalışıyorsa kış aylarında LPG´li araçların motorlarında bir sıkıntı görülmüyor. Soğuk havalarda LPG´li araçların çalıştırılmasında problem yaşanmaması için çalıştırılma esnasında benzin konumuna alınmaları yine stop edilirken de benzin konumunda bırakılmaları tavsiye ediliyor.

ARACI SOĞUKTAN KORUMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kış mevsimiyle beraber otomobil kullanıcıların akıllarına şu soru geliyor: Arabayı soğuktan nasıl koruruz? Aşağıda sizler için derlediğimiz tüm yanıtları bulabilirsiniz:

Otomobil lastiklerinin hava basınçları dış ortamdaki hava ısısından etkileniyor. Bu da lastik performansında düşüşe neden olabileceği gibi güvenli sürüş açısından da risk oluşturuyor. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde lastik basıncını kontrol etmek büyük önem taşıyor.

Motor aksamında bulunan sıvıların ve radyatör sistemindeki suyun donmaması ve kış aylarında kullanılan antifrizden yüksek verimi alabilmek için antifriz oranını doğru ayarlamak gerekiyor.

Camlarda oluşan donu engellemek için don önleyici ya da don çözücü özel cam sularının tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Havanın erken kararması ve hava sıcaklığındaki ani değişimlerin oluşturduğu sis sebebiyle kış aylarında far kullanım süresi artıyor. Hatta gündüz görüşün azaldığı kimi durumlarda dahi farları açmak gerekebiliyor. Bu sebeple kışın araç farı ve fren lambalarının kontrol edilmesi, arıza olup olmadığından emin olunması gerekiyor. Sis lambası olmayan araçların uygun sis farı taktırması uzmanlarımız tarafından öneriliyor.

Araçların hava, yakıt ve kapı filtrelerinin kış bakımının yapılması gerekiyor. Kışın arabaların geç çalışmasının önüne geçmek için motor filtresinin bakımının yapılması gerekli görülüyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
E-İHRACAT BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
E-İHRACAT BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI
WORLDEF Türkiye´de e-ihracat farkındalığını artırmak amacıyla Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi´nde e-ihracat konferansı düzenlendi. Konferansta e-ihracat enine boyuna ele alındı. E-ihracatın profesyonelleri deneyimlerini, bölgenin iş çevreleri ile paylaştı.
SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROJE
SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROJE
Sivas´ın Gölova ilçesinde sokak hayvanlarının aç kalmaması için "Yemediğin Yemeği Atma Hayvanları Aç Bırakma" adlı proje başlatıldı.
SALDIRGANLAR YAKALANMALI VE CEZALANDIRILMALI
SALDIRGANLAR YAKALANMALI VE CEZALANDIRILMALI
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Almanya´nın Hanau kentinde Türklere yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin "Hanau saldırısına dair soruşturmanın titizlikle gerçekleştirilmesini ve saldırının tüm faillerinin yakalanarak en sert şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz!" dedi.
TEK YÜREK OLMALIYIZ
TEK YÜREK OLMALIYIZ
İlimizin en önemli marka değerlerinden biri olan Demir Grup Sivasspor, birlik ve beraberlik programı düzenledi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, Sivasspor´un başarısı için birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Önemli olan para değil, transfer değil, yıldız futbolcu değil, önemli olan inanmışlıktır. Sivasspor bundan sonrada daha kararlı bir şekilde yoluna yürüyecek. Biz şehir olarak duygumuzu, düşüncemizi, heyecanımızı daha da artırmamız gerekiyor. Herkes bulunduğu noktandan ne yapması gerekiyorsa onu yapmalı. Biz şehrimizi, takımımızı maddi manevi destekleyeceğiz.” dedi.
ZARA MÜFTÜSÜ ÖKSÜZ VEDA ETTİ
ZARA MÜFTÜSÜ ÖKSÜZ VEDA ETTİ
Zara İlçe Müftüsü olarak görev yapan Muhammet Lütfi Öksüz´e emekliye ayrılması dolayısıyla veda programı düzenlendi.
ÜÇ ARAÇ ÇARPIŞTI: 2 YARALI
ÜÇ ARAÇ ÇARPIŞTI: 2 YARALI
İlimizde, 3 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
HAFİF TİCARİ ARAÇ TIR´A ÇARPTI: 5 YARALI (VİDEO)
HAFİF TİCARİ ARAÇ TIR´A ÇARPTI: 5 YARALI (VİDEO)
Hafif ticari aracın TIR´a arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada, 5 kişi yaralandı.
HÜKÜMLÜLER CAMİLERİ TEMİZLEYECEK
HÜKÜMLÜLER CAMİLERİ TEMİZLEYECEK
Hükümlüler, kamuya yararlı bir işte çalıştırmaya ilişkin işbirliği protokolü ile ilimiz merkezindeki camileri temizleyecek.
TEŞEKKÜR BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER (VİDEO)
TEŞEKKÜR BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİLER (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız patent kataloğunda yer alan akademisyenlerle bir araya gelerek göstermiş oldukları çalışmalarından dolayı teşekkür belgesi ile ödüllendirdi.
GENÇLER CAMİDE BULUŞUYOR
GENÇLER CAMİDE BULUŞUYOR
Doğanşar ilçesinde devam eden ´Camide Olmak´ projesiyle gençler sabah namazlarında camide buluşuyor.
‘TAŞIMALI´ MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ
‘TAŞIMALI´ MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, taşımalı eğitim sistemi nedeniyle mağdur olan öğrenci ve velilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.
DEMİRAĞ OSB´DE YATIRIMCILAR HAZIR
DEMİRAĞ OSB´DE YATIRIMCILAR HAZIR
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin 6´ncı teşvik bölgesine alınmasını için Sivas heyeti olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan randevu talep ettiklerini ifade ederek, “Heyet halinde Cumhurbaşkanımıza gideceğiz. Sivas´ın en özel teşvik kapsamına alınmasını isteyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın Mart ayında vermiş olduğu müjdeyi Mart´ın sonunda imzalarsa emin olun Demirağ OSB´ye 10-15 bin istihdam sağlayacak yatırımcılarımız hazır.” dedi.
GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Gıda Denetim Seferberliği çalışmaları başlatıldı. 6 gün sürecek olan denetimlerde, ekmek fırınlarına yapılan çalışmalara İl Müdürü Seyit Yıldız da katıldı.
EVDEN TARİHİ ESERLER ÇIKTI
EVDEN TARİHİ ESERLER ÇIKTI
İlimizde, polis ekiplerince yapılan operasyonda tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen 157 obje ele geçirildi, bir şüpheli gözaltına alındı.
YOĞUN SİS ETKİLİ OLDU (VİDEO)
YOĞUN SİS ETKİLİ OLDU (VİDEO)
İlimizde, etkili olan yoğun sis ulaşımda aksamalara neden oldu. Yoğun sis tabakasıyla görüş mesafesi 20-25 metreye kadar düştü.
NUMUNE HASTANESİ İNCELENDİ
NUMUNE HASTANESİ İNCELENDİ
Sağlık Bakanlığı Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanlığı gözlemcileri Sivas Numune Hastanesinin verimlilik ve uygunluğu denetlendi.
İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
Din hizmetlerinde karşılaşılan problem ve ihtiyaçları tespit etmek, yürütülen iş ve işlemlerde birlikteliği sağlamak, hizmette etkin ve verimliliğini artırmak amacıyla istişare toplantısı gerçekleşti.
BUZLANMA KAZAYA NEDEN OLDU: 12 YARALI (VİDEO)
BUZLANMA KAZAYA NEDEN OLDU: 12 YARALI (VİDEO)
Organize Sanayi Bölgesi içinde zemindeki buzlanma nedeni ile iki servis minibüsünün çarpışması sonucu 12 kişi hafif yaralandı.
GENÇ HEKİMLERE KOLAYLIK
GENÇ HEKİMLERE KOLAYLIK
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) hazırlanan Tıp Fakültesi öğrencilerini sınava hazırlamak amacıyla CÜTUS programı geliştirildi.
AK PARTİ´DEN DEMİRGİL´E ZİYARET
AK PARTİ´DEN DEMİRGİL´E ZİYARET
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Muhammed Burak Kuruçay ve yönetim kurulu üyeleri Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil´i makamında ziyaret etti.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922