“ANNE SÜTÜ İLK AŞIDIR” - video
Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi´nde düzenlenen “Anne Sütünün Önemi ve Emzirme” etkinliğinde konuşan Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Çağlar Yıldız, “İlk altı ay anne sütü alamayan bebeklerde dünya genelinde yaklaşık 800 bin bebek ölümü meydana geliyor. Dünya genelinde bebekler anne sütünü alabilirse bu ölümlerin önüne geçmiş olacağız. Anne sütü ilk aşıdır. Anne sütünü almasıyla beraber çocuk hastalıklara karşı daha korunaklı bir hale gelmektedir ve bağışıklık sistemleri daha güçlü bir hal almaktadır” dedi.
Tarih: 9.10.2019 01:01:00/ 159okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi´nde “Anne Sütünün Önemi ve Emzirme” etkinliği düzenlendi.

Programa; Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, Başhekim Yardımcısı ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağlar Yıldız, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gaffari Tunç, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ayça Kömürlüoğlu sağlık çalışanları ile anne ve anne adayları katıldı.

Başhekim Yardımcısı ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağlar Yıldız, “Buradaki temel amacımız emzirme konusunda bir farkındalık oluşturmak dikkat çekmektir. Emzirme konusu anneler ve bebekler için çok hassas bir konudur. Anne karnında, ana rahminde süre gelen anne ile bebek arasındaki temasın doğum sonrası süreçte de çok ara verilmeden hızlıca devam ettirilmesini öneriyoruz” dedi.

Anne ve bebeğin psikolojik ve duygusal bütünlük için emzirmenin önemli olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yıldız, “Aynı zamanda annenin sütü salgılaması ve sütün kaliteli olması açısından bu temas çok önemli, bunu geciktirmeden yapmaya çalışıyoruz. Doğumdan hemen sonra mümkünse bebeğin kordonunu kesmeden bebeği annenin kucağına vermek ten temasını sağlamak gerekiyor. O esnada yeni doğan bebek içgüdüsel olarak memeyi arayarak emmeye başlıyor. Anne sütü neden önemli? Şöyle bir istatistik bilgi var elimizde: İlk altı ay anne sütü alamayan bebeklerde dünya genelinde yaklaşık 800 bin bebek ölümü meydana geliyor. Dünya genelinde bebekler anne sütünü alabilirse bu ölümlerin önüne geçmiş olacağız. Anne sütü ilk aşıdır. Anne sütünü almasıyla beraber çocuk hastalıklara karşı daha korunaklı bir hale gelmektedir ve bağışıklık sistemleri daha güçlü bir hal almaktadır. Anne sütünü artırmak, kalitesini artırmak için bazı şeyler yapmanız gerekiyor. Bunlar annenin yeteri kadar sıvı alması (gün içinde yaklaşık olarak 2-3 litre sıvı alınması) gerekiyor. Bir diğer yapmanız gereken şey kaliteli bir uyku uyumanız. Beslenmenizde de dikkat ederseniz anne sütünüz kaliteli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Anne sütünün önemine değinerek sözlerine başlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Gaffari Tunç ise “Bebek beslenmesi bebeğin emzirilmesi demektir. İlk 6 ay anne sütü veririz. 6 ay anne sütünden başka hiçbir şey vermeyiz. Tabii anne sütü diyoruz ama her annemizin sütü gelmiyor. Bazı durumlarda az geliyor ve yetersiz kaldığı durumlar oluyor. Bu durumlarda onu desteklemek zorunda kalıyoruz. Bizim temel prensibimiz çocuğun sağlıklı gelişmesi ve annesinin sağlığını korumasıdır. Emzirmeyi başarabilirsek hem anneyi sağlığına kavuşturuyoruz hem de bebeği sağlığına kavuşturuyoruz. Bu sadece bebeğin beslenmesi ile ilgili bir şey değil. Yıllardır anne sütü araştırmalara konu oluyor. Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda anne sütünde hiçbir zararlı maddeye rastlanılmamıştır” diye konuştu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ayça Kömürlüoğlu de “İlk 6 ay sadece anne sütü. Anne sütünden başka hiçbir gıdaya gereksinim yoktur. Dünya Sağlık Örgütü´nün verilerine göre en 2 yaşına anne sütü verilmelidir. Bazı durumlarda üzüntü olabilir, stres olabilir, kaygı olabilir; anne sütü yetersiz kalıyor veya kesiliyor. Biz bu durumda anneye destek olarak bebeklere anne sütü verir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Hatta bebeği doğurmadığı, evlatlık aldığı zaman bile anne sütü verir hale getiriyoruz. Anne sütü bizim için çok değerlidir. Bu yüzden Başhekimliğimizin de desteği yeni açılacak Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizde Anne Sütü ve Emzirme Polikliniğimiz açıldığı zaman daha çok anneye ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Ayrıca 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında Yenidoğan Yoğun Bakım ve Kadın Hastalıkları ve Doğum servislerindeki hemşire ve ebelere de “Anne Sütünün Önemi ve Emzirme” konulu seminer verildi.Video Tarihi: 8.10.2019 15:39:12
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANNE SÜTÜ AŞIDIR video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MİLLİ MÜCADELE YOLUNU YAYA YÜRÜYOR
MİLLİ MÜCADELE YOLUNU YAYA YÜRÜYOR
Atatürk´ün Milli Mücadele döneminde Anadolu´da izlediği güzergahı 100 yıl sonra adımlamak için Sivas´tan yola çıkan 67 yaşındaki dağcı Osman Kemal Ağaoğlu, Şarkışla ilçesine ulaştı.
 14 KATLI APARTMANIN TERASINDAN DÜŞEN HAKİM, ÖLDÜ
14 KATLI APARTMANIN TERASINDAN DÜŞEN HAKİM, ÖLDÜ
Sivas´ta, ailesinin oturduğu 14 katlı apartmanın terasından düşen Bursa İdari Mahkemesi Üyesi Hakim Mustafa Nuri K. (27), hayatını kaybetti. Acı haberi alan Mustafa Nuri K.´nin yakınları, olay yerinde uzun süre gözyaşı döktü.
87 YAŞINDAKİ HASAN ELMACI DONARAK ÖLDÜ
87 YAŞINDAKİ HASAN ELMACI DONARAK ÖLDÜ
Sivas´ın Hafik ilçesinde, kendisinden haber alınamayan kişinin donarak öldüğü belirlendi.
ÖDÜLLÜ HADİS YARIŞMASI DÜZENLENECEK
ÖDÜLLÜ HADİS YARIŞMASI DÜZENLENECEK
İlimizde, İmam Hatipliler Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında ödüllü hadis yarışması düzenlenecek.
İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ
İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri kardeş borsaYozgat Ticaret Borsası´nı ziyaret etti. Hastaoğlu,” Yozgat ile kültürlerimiz birbirlerine çok benziyor. Kardeş borsamızla tarım, hayvancılık ve sanayi alanında fikir alışverişinde bulunarak işbirliğimizi güçlendirmek düşüncesindeyiz” dedi.
FOTOĞRAFÇILIĞIN İNCELİKLERİNİ ANLATTI
FOTOĞRAFÇILIĞIN İNCELİKLERİNİ ANLATTI
Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Kulübü tarafından “Reklam, Ürün, Model ve Wedding Fotoğrafçılığında Yeni Dönem” konulu söyleşi düzenlendi.
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan ile il protokolünün eşleri tarafından ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ projesi başlatıldı. Proje kapsamında il protokolünün eşleri doğal ürünlerin yapımını anlatarak, tanıtımını yapacak.
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğrencilere yönelik balık workshop etkinliği gerçekleştirildi.
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
Vali Salih Ayhan, Sivas Belediyesi Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Bankasını ziyaret etti. Hayırseverlere bağışları arttırma çağrısında bulunan Vali Ayhan, ”Hayırseverlerimizin bağışlarını da artırmalarını bekliyoruz. Hakikaten son zamanlarda biraz daha buna ihtiyacımız var.” dedi.
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından, İl Özel İdaresindeki yol yapım çalışmaları konulu seminer düzenlendi.
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
Konfeksiyoncular ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası tarafından üyelerine yönelik olarak sosyal medya ve e ticarette ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Çevre Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Tel Aydın,” Pasifik Okyanusu´nun tam ortasında yaklaşık 3,4 milyon kilometre karelik bir alan ve 7 milyar ton bir ağırlığının olduğundan söz ediliyor. Bu durumun bizlere gösterdiği ise çevremize ne kadar çok zarar verdiğimizdir.” dedi.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, mesleki eğitimlerine haftanın 3 günü staj yaparak devam ediyor. Staj gördükleri işletmelerde becerileri ile tam not alıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı,” Öğrencilerimiz gerçekten burada sundukları hizmetle göz dolduruyorlar. Ben öğrencilerimizin kendilerine sağlanan bu imkanla çok mutlu olduklarını ve işlerini severek yaptıklarını hissettim.” dedi.
 BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
Tesviyeciler ve Oto Sanatkârları Odası Başkanı Hakan Demirgil ve yönetim kurulu üyeleri hayvan barınağına 1 ton yem bağışladılar.
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
İlimizde yaşayan 50 yıldır şiir yazan ve 9 kitap çıkaran şair Mustafa Altınay (72) İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı ziyaret ederek, şiir kitaplarını okullara ulaştırılması için bağışladı.
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilimizde ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere ´Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı´ projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası´ verilmeye başlandı.
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafında düzenlenen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Aracılık Sistemi İstişare Toplantısına katıldı.
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz genelinde sokak satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 9 şüpheli yakalandı.
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
Yoğun geçen Kasım ve Aralık ayı toplantılarının ardından, İl Genel Meclisi Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsünde öğrenim görmekte olan ortaokul ve lise öğrencilerini misafir etti.
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan ile il protokolünün eşleri tarafından ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ projesi başlatıldı. Proje kapsamında il protokolünün eşleri doğal ürünlerin yapımını anlatarak, tanıtımını yapacak. Uğur YİĞİT İl protokolü eşleri sağlıklı gıdalara dikkat çekmek amacıyla Polisevi´nde bir araya geldi. Tam buğday unundan ekşi maya ekmeği yaparak tadan il protokolünün eşleri, sağlıklı gıdalara dikkat çekerek, herkesin evinde bu tür ürünleri kolaylıkla yapabileceklerini dile getirdiler. Ekmek yapımının ardından açıklamalarda bulunan Vali Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ adlı bir proje başlattıklarını belirterek çocukların daha sağlıklı büyümesi ve aile bütçesine ekonomik katkı sağlanması için kadınları mutfakta daha fazla görmek istediklerini söyledi. Evde ekmek, yoğurt, peynir, sucuk, sirke gibi gibi doğal ürünler yapmanın zor olmadığını vurgulayan Ayhan, “Bu ürünlerin yapımının kolay olduğunu göstermek için bir araya geldik. Bugün ekşi maya ile doğal ekmek yapımını gördük. Bundan sonra da her Perşembe Halk Eğitim Merkezindeki buluşmalarımızda diğer doğal ürünlerin yapımını gerçekleştireceğiz. Bizler şanslı bir nesildik; annelerimizin yaptığı doğal ürünleri tadarak büyüdük. Doğal bir şey yediğimizde bizleri çocukluğumuza götürerek ‘Tıpkı annemin, ananemin yaptığı gibi´ diyoruz. İstiyoruz ki bizim de çocuklarımızın damak lezzeti genişlesin ve mutfağımızdan gelen leziz kokular hem bedenleri hem de ruhları beslesin, onlarında lezzet tarifleri oluşsun, geleceklerine ışık olsun. Mutfak kültürümüzün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması en büyük gayemiz.” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503