ALGI VAR ÇOK KÖTÜ DEĞİL
Milli Eğitim Bakanlığı´nın LGS´de doğru cevap sayısına göre yaptığı analizde Sivas´ın 59.sırada yer almasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, “Bunu kamuoyuna izah etmemiz lazım, bazı yanlış değerlendirmeler var ve algı var, bizde sınava katılmayanların oranı yüzde 8´dir. Eğer biz sınava katılmayan oranını yüzde 30´lara çekseydik 59´larda değil çok daha ilerlerde olabilirdik. Akademik sıralamamız çok kötü değil ama daha iyi olması için iyi tohum ektik, iyi mücadele ediyoruz. İyi bir kadro var, gayret gösteriyoruz, kendi içimizdeki İrlandalılar var ya onları da ikna edebilirsek iyi bir noktaya geleceğiz. Bir söz vardır; yol ikna edilmişlerle değil, inanmışlarla yürünür. Bundan sonra ruh vereceğiz, heyecan vereceğiz, biz inandık, iddia ediyorum Sivas eğitimde Türkiye´nin ilk 10 ili arasında yer alacak” dedi.
Tarih: 26.7.2019 01:25:00/ 204okunma / 0yorum

HAYDAR ALDIKAÇTI

Vali Salih Ayhan, LGS´de Sivas´ın 59.sırada yer almasıyla ilgili olarak başarı grafiği düşen 84 okulun mercek altına alındığını, neden böyle olduğunun enine-boyuna derin şekilde analiz edilmeye başlandığını belirterek, “Bunu kamuoyuna izah etmemiz lazım, bazı yanlış değerlendirmeler var, bizde sınava katılmayanların oranı yüzde 8´dir. Eğer biz sınava katılmayan oranını yüzde 30´lara çekseydik 59´larda değil çok daha ilerlerde olabilirdik. Akademik sıralamamız çok kötü değil ama daha iyi olması için iyi tohum ektik, iyi mücadele ediyoruz. Bundan sonra ruh vereceğiz, heyecan vereceğiz, biz inandık, iddia ediyorum Sivas eğitimde Türkiye´nin ilk 10 ili arasında yer alacak” dedi.

“ÇOK KÖTÜ DEĞİLİZ”

Basın bayramı nedeniyle dün basın mensuplarıyla bir araya gelen ve bir süreden beri kamuoyunda konuşulan Sivas´ın LGS´de 59.sırada yer almasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Ayhan, Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde yayınlanan soru ve net sayısına göre LGS sonuçlarının iyi incelenmesi gerektiğini, Sivas´ta sınava katılım oranının yüzde 92 düzeyinde olduğunu, bu nedenle katılım oranı daha yüksek olan illerin üst sıralarda yer aldığını vurgulayarak, “Mesela Gaziantep 65.sırada. Bizden daha gerilerde. Biz 59´dayız ama bunu izah etmemiz lazım.  Basınımız bunun hesabını sorabilir, bu çok normal. Akademik başarı olarak çok ta kötü değiliz” dedi.

“SORU İŞARETLERİ KALKMALI”

“LGS sınavı ile ilgili kamuoyunu aydınlatmamız gerekiyor. Algı çok önemli. Arkadaşlara hep şunu söylüyorum eğitimde sosyal etkinlik anlamında iyi bir ivme yakaladık. Ama o sıralama bir anda vatandaş nezdinde bir soru işareti oluşturdu. Bunu anlatarak vatandaşımızın kafasındaki soru işaretini kaldırmamız lazım” diyen Vali Ayhan, “Bizim temel gayemiz sosyal kültürel ve sportif etkinliklere ağırlık vereceğiz. Bunu okullarımızın yaşam felsefesi haline getireceğiz ama bizim verilerimizin başarısı da akademik başarı. Akademik başarıyı da çok önemseyeceğiz bunu yakından takip edeceğiz. Bu verileri birçok kesim bilmeyebilir. Fakat bunu eğitim sektörü içerisinde olanlar bilmiyor mu? Biliyor. Peki neden halen olumsuz manada konuşuyorlar. Tamamen yönetim hesaplaşması. Yani tamamen kadrolarla alakalıdır. Bu çok yanlış. Bu ilimize yapılacak en büyük kötülüktür. Biz izah ederiz. Medyadaki arkadaşlarımız bu tabloyu sorar, izah edilir. Tatmin oldukları zaman da gereğini yaparlar. Ama bildiği halde niye kötü deyip de manipülasyon yapıyorsa bu ciddi bir sıkıntıdır. Bir de arkadaşlarımız çok inanın çok yoğun bir çalışma yaptı. Seneye daha da yoğun olacak. Hazırlıklarını yaptılar, sistem kuruyoruz. Benim en büyük amacım Koyulhisar´daki bir okulun başarısıyla Sivas merkezdeki okullarımız arasındaki nitelik ve kalite farkının kalkmasıdır, okullar arasında farkın yüzde 10´a inmesidir. Uluslararası standartlar budur. Türkiye´de ise akademik başarısı en yüksek okulla akademik başarısı en düşük okul arasındaki fark yüzde 61´dir. Bizim gayemiz bunu azaltmaya yöneliktir, kısa vadede mümkün mü değil ama iyi tohum ektik. İyi mücadele ediyoruz. İyi bir kadro var, gayret gösteriyoruz. Ve kendi içimizdeki İrlandalılar var ya onları da ikna edebilirsek iyi bir noktaya geleceğiz, gayret göstereceğiz. Bir söz vardır; yol ikna edilmişlerle değil, inanmışlarla yürünür. Biz inandık. Hep söylüyorum iddia ediyorum Sivas eğitimde Türkiye´nin ilk 10 ili arasında yer alacak. Bunu niye söylüyorum? Fiziki anlamda çok iyi bir noktadayız. Öğretmen profilimiz çok genç. Bu öğretmenlerimiz 4 yıl kalacaklar. Derslik başına düşen öğretmen sayımız çok makul düzeylerde. Dolayısıyla parametreler hep lehimize. Biz de bundan sonra ruh vereceğiz, heyecan vereceğiz ve inşallah Sivas eğitimde çok iyi bir noktaya gelecek. Aslına bakarsanız girdi ve çıktıyı iyi analiz etmemiz lazım”dedi.

“YENİ BİR HEYECAN OLUŞTU”

Vali Ayhan, eğitim anlamında çok önemli adımlar atılmakta olduğunu da belirterek, “Bundan sonra büyük düşünmemiz, üniversiteye bu kadar nitelikli öğrenci gönderdikten sonra o çocukların tekrar Sivas´a gelip hizmet edebileceğini hesap etmemiz lazım. Buna yönelik politika geliştirmemiz lazım. Yani Sivas´tan beyin göçünün olmaması lazım. Buna yönelik altyapı kurmaya çalışacağız. Bu aslında işin en önemli kısmıdır. Sivas Fen Lisesi´nde şu an çok iyi bir heyecan oluştu. Puanı çok iyi olan öğrencilerimiz var. O çocuklarımız tıp, mühendislik kazanıp gidecekler. Benim en büyük arzum o çocukların okuduktan sonra gelip Sivas´a hizmet etmeleridir. İşte ona yönelik sosyo-ekonomik bir yapı kurmamız lazım, ona yönelik iş gücü piyasası arzını hazır hale getirmemiz lazım. Sanayimizi, tarımımızı, turizmimizi buna göre kurgulamamız lazım”dedi.

“EĞİTİM VEBALDİR, ALLAH SORAR”

Bu sene müdür ve müdür yardımcıları mülakatında yazılı puanı ne ise o notun verileceğini, güvenlik soruşturmasından geçen ve güvenlik sorunu olmayanlara böylece objektif bir değerlendirme yapılacağının altını çizen Vali Ayhan, eğitimi bir büyük vebal işi olarak gördüğünü ifade ederek, “Ahbap çavuş ilişkileriyle bir müdür atarsam Allah hepimize sorsun. Artık o koltuğu işgal edip de odasından çıkmayıp, çocuklara karışmayan, velilerle irtibatlı olmayan öğretmenler odasına hakim olmayan bir okul müdürü istemiyoruz. Sorun olan işi yürütemeyen okul müdürü varsa da hesabını göreceğiz. Ben eğer gördüğüm yanlışta adım atmazsam bu vebale ortak olmuş olurum. Sendika varsa sendika, STK varsa STK, kim olursa olsun liyakat ehliyet ve sadakat önemlidir” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ALGI KÖTÜ DEĞİL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
HER AN HAZIR OLMALIYIZ
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından kent meydanında açılan arama ve kurtarma malzemeleri sergisini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Afetlere her an hazır olmamız gerekmektedir. Bu anlamda bölgemizde AFAD İl Müdürlüğümüz bir dizi farkındalık faaliyeti yürütüyor. İlimizde güçlü bir yapıya sahibiz. Hizmet binamız ve afet yönetim merkezinin yakın zamanda tamamlanmasıyla daha da iyi duruma geleceğiz” dedi.
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
ÇEVRE YOLU RTE BULVARINA BAĞLANDI
Üniversite ve Yenişehir arasında yapımı devam eden Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı´nda üst geçidin tamamlanmasının ardından asfaltlama çalışmaları da başladı. Altyapısı tamamlanan kavşak bağlantı yolunda, asfalt öncesi satih kaplama işlemi yapılıyor. Çevre yolu ile bulvarı bağlayan ekipler, önümüzdeki günlerde asfaltlama çalışmalarını tamamlayacak.
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
PAZARCILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ
Vali Salih Ayhan, Kümbet Mahallesi´nde kurulan pazar pazarını ziyaret ederek pazar esnafını ziyaret sorunlarını taleplerini dinledi.
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
Halk Ozanı Aşık Ruhsati´nin Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünde bulunan evinin müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
OKULLAR YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, yeni eğitim – öğretim dönemi öncesinde tadilat çalışmaları devam eden okullarda incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Savaşçı, il genelindeki tüm okulları öğrencilerin hizmetine sunmak için yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü belirtti.
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR - VİDEO
İmranlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında araçta bulunan 4 kişi de emniyet kemerlerini takarak, hayatta klmayı başardı. Emniyet Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, emniyet kemeri kullananlan için ölüm riskinin ön koltukta oturanlar için yüzde 50, arka koltukta oturanlar için ise yüzde 75 oranında azaldığının tespit edildiği ifade edildi.
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
ESKİ TARIM ALETLERİ SERGİLENECEK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi açılacak. Bugün açılacak sergide Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan alet ve ekipmanlar görücüye çıkacak.
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİLER
Koyulhisar´da kontrolden çıkıp, devrilen traktörün altında kalan sürücü Yusuf Yüksel (69) ile eşi Hatun Yüksel (63) yaşamını yitirdi.
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
ARAP TAVŞANI GÖRÜNTÜLENDİ
Altınyayla´da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınan ‘Arap Tavşanı´ görüntülendi.
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
YENİ TEKLİF İSTİYORUZ
Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz hükümetin memurlara 2020 ve 2021 yılları için önerdiği zam teklifini yeterli bulmadıklarını söyledi. Sendika binasında yaptığı açıklamada 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında önerilen zamla ilgili değerlendirmelerde bulunan Temiz, “Bu oranlar hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, faiz oralarındaki kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor” dedi.
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
TEKLİF KABUL EDİLEMEZ
Hükümetin 2020 ve 2021 yılları için kamu görevlileri ve emeklileri için teklif ettiği zam oranının kabul edilemeyeceğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Bu rakamların revize edilmesi ve çalışanların çözüm bekleyen sorunlar için adımlar atılması gerekmektedir. Kamu Çalışanlarının beklentileri acilen karşılanmalıdır. Neticede verilecek her kuruş ekonomiye can suyu olacaktır” dedi.
KAYITLAR BAŞLADI
KAYITLAR BAŞLADI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde herhangi bir bölüme yerleşen öğrencilerin kesin kayıt işlemleri başladı. E-kayıtlar 16-21 Ağustos tarihleri arasında yapılırken, üniversiteye gelerek kayıt yaptıracak için ise kayıtlar 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
SEVCAN ORHAN COŞTURDU
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen halk konserleri devam ediyor. Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan binlerce Sivaslıya söylediği şarkılarla unutulmaz bir gece yaşattı.
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
“İZNE AYRILARAK İŞLERİ AKSATMAYIN”
Yaz aylarında mümkün olduğunda kamu kurum personellerinin izne ayrılmaması talimatını veren Vali Salih Ayhan, “Her birim amirinin sorumluluk bilincinde hareket ederek iş akışını ve yoğunluğunu görerek izin planlama yapmasını istiyorum. İşlerin en yoğun döneminde tamamen kendi bireysel mutluluğu için izin planı yapıyorsa bu kişi izin konusunu tekrar gözden geçirmeli” dedi.
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
DOĞAL GAZ KULLANIMI YÜZDE 96´YA ULAŞTI
Yatırım çalışmalara ilişkin bilgiler veren Aksa Sivas Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. (SİDAŞ) Bölge Müdürü İnan Yıldırım, ilimizde hava kalitesinin artmasıyla birlikte, hava kirliliğine bağlı solunum yolu hastalıklarında önemli ölçüde azalma gözlendiğini ifade ederek “Sivas il merkezinde doğal gaz kullanım oranı yüzde 96´ya ulaşırken; ilçelerde bu oran yüzde 75 seviyesinde bulunuyor” dedi.
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS YANDI - VİDEO
Ulaş´ta park halindeyken alev alan minibüs kullanılamaz hale geldi.
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
SALİM ERCAN BAŞPEHLİVAN OLDU
İlimizde düzenlenen 54. Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak Güreş Şampiyonası´nda başpehlivanlığı Salim Ercan elde etti. Doğanşar ilçe stadındaki müsabakalara, 8 kategoride 238 güreşçi katıldı.
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
KAZADA 8 KİŞİ YARALANDI
İlimizde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi yaralandı.
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
İnşaat Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği Şube Yardımcısı Kerim Balkan, 17 Ağustos Depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos´ta Marmara Bölgesinde yaşanan depremi unutmadıklarını belirterek uyarılarda bulunan Balkan, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Türkiye topraklarında 1900´lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir” dedi.
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
Hayat Ağacı Derneği tarafından vekâletle Kurban Kampanyası süresince, 742 hayır sahibi nin yardımları ile toplam 106 adet büyükbaş kurban kesildi. Büyükbaş kurbanlıklar, 7´şerli olarak hisse sahipleri adına kombinada kesildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Bir mum diger bir mumu tutusturmakla isigindan birsey kaybetmez."

ANONIM
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.5398
EURO
6.1414