ALGI VAR ÇOK KÖTÜ DEĞİL
Milli Eğitim Bakanlığı´nın LGS´de doğru cevap sayısına göre yaptığı analizde Sivas´ın 59.sırada yer almasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, “Bunu kamuoyuna izah etmemiz lazım, bazı yanlış değerlendirmeler var ve algı var, bizde sınava katılmayanların oranı yüzde 8´dir. Eğer biz sınava katılmayan oranını yüzde 30´lara çekseydik 59´larda değil çok daha ilerlerde olabilirdik. Akademik sıralamamız çok kötü değil ama daha iyi olması için iyi tohum ektik, iyi mücadele ediyoruz. İyi bir kadro var, gayret gösteriyoruz, kendi içimizdeki İrlandalılar var ya onları da ikna edebilirsek iyi bir noktaya geleceğiz. Bir söz vardır; yol ikna edilmişlerle değil, inanmışlarla yürünür. Bundan sonra ruh vereceğiz, heyecan vereceğiz, biz inandık, iddia ediyorum Sivas eğitimde Türkiye´nin ilk 10 ili arasında yer alacak” dedi.
Tarih: 26.7.2019 01:25:00/ 294okunma / 0yorum

HAYDAR ALDIKAÇTI

Vali Salih Ayhan, LGS´de Sivas´ın 59.sırada yer almasıyla ilgili olarak başarı grafiği düşen 84 okulun mercek altına alındığını, neden böyle olduğunun enine-boyuna derin şekilde analiz edilmeye başlandığını belirterek, “Bunu kamuoyuna izah etmemiz lazım, bazı yanlış değerlendirmeler var, bizde sınava katılmayanların oranı yüzde 8´dir. Eğer biz sınava katılmayan oranını yüzde 30´lara çekseydik 59´larda değil çok daha ilerlerde olabilirdik. Akademik sıralamamız çok kötü değil ama daha iyi olması için iyi tohum ektik, iyi mücadele ediyoruz. Bundan sonra ruh vereceğiz, heyecan vereceğiz, biz inandık, iddia ediyorum Sivas eğitimde Türkiye´nin ilk 10 ili arasında yer alacak” dedi.

“ÇOK KÖTÜ DEĞİLİZ”

Basın bayramı nedeniyle dün basın mensuplarıyla bir araya gelen ve bir süreden beri kamuoyunda konuşulan Sivas´ın LGS´de 59.sırada yer almasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Ayhan, Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde yayınlanan soru ve net sayısına göre LGS sonuçlarının iyi incelenmesi gerektiğini, Sivas´ta sınava katılım oranının yüzde 92 düzeyinde olduğunu, bu nedenle katılım oranı daha yüksek olan illerin üst sıralarda yer aldığını vurgulayarak, “Mesela Gaziantep 65.sırada. Bizden daha gerilerde. Biz 59´dayız ama bunu izah etmemiz lazım.  Basınımız bunun hesabını sorabilir, bu çok normal. Akademik başarı olarak çok ta kötü değiliz” dedi.

“SORU İŞARETLERİ KALKMALI”

“LGS sınavı ile ilgili kamuoyunu aydınlatmamız gerekiyor. Algı çok önemli. Arkadaşlara hep şunu söylüyorum eğitimde sosyal etkinlik anlamında iyi bir ivme yakaladık. Ama o sıralama bir anda vatandaş nezdinde bir soru işareti oluşturdu. Bunu anlatarak vatandaşımızın kafasındaki soru işaretini kaldırmamız lazım” diyen Vali Ayhan, “Bizim temel gayemiz sosyal kültürel ve sportif etkinliklere ağırlık vereceğiz. Bunu okullarımızın yaşam felsefesi haline getireceğiz ama bizim verilerimizin başarısı da akademik başarı. Akademik başarıyı da çok önemseyeceğiz bunu yakından takip edeceğiz. Bu verileri birçok kesim bilmeyebilir. Fakat bunu eğitim sektörü içerisinde olanlar bilmiyor mu? Biliyor. Peki neden halen olumsuz manada konuşuyorlar. Tamamen yönetim hesaplaşması. Yani tamamen kadrolarla alakalıdır. Bu çok yanlış. Bu ilimize yapılacak en büyük kötülüktür. Biz izah ederiz. Medyadaki arkadaşlarımız bu tabloyu sorar, izah edilir. Tatmin oldukları zaman da gereğini yaparlar. Ama bildiği halde niye kötü deyip de manipülasyon yapıyorsa bu ciddi bir sıkıntıdır. Bir de arkadaşlarımız çok inanın çok yoğun bir çalışma yaptı. Seneye daha da yoğun olacak. Hazırlıklarını yaptılar, sistem kuruyoruz. Benim en büyük amacım Koyulhisar´daki bir okulun başarısıyla Sivas merkezdeki okullarımız arasındaki nitelik ve kalite farkının kalkmasıdır, okullar arasında farkın yüzde 10´a inmesidir. Uluslararası standartlar budur. Türkiye´de ise akademik başarısı en yüksek okulla akademik başarısı en düşük okul arasındaki fark yüzde 61´dir. Bizim gayemiz bunu azaltmaya yöneliktir, kısa vadede mümkün mü değil ama iyi tohum ektik. İyi mücadele ediyoruz. İyi bir kadro var, gayret gösteriyoruz. Ve kendi içimizdeki İrlandalılar var ya onları da ikna edebilirsek iyi bir noktaya geleceğiz, gayret göstereceğiz. Bir söz vardır; yol ikna edilmişlerle değil, inanmışlarla yürünür. Biz inandık. Hep söylüyorum iddia ediyorum Sivas eğitimde Türkiye´nin ilk 10 ili arasında yer alacak. Bunu niye söylüyorum? Fiziki anlamda çok iyi bir noktadayız. Öğretmen profilimiz çok genç. Bu öğretmenlerimiz 4 yıl kalacaklar. Derslik başına düşen öğretmen sayımız çok makul düzeylerde. Dolayısıyla parametreler hep lehimize. Biz de bundan sonra ruh vereceğiz, heyecan vereceğiz ve inşallah Sivas eğitimde çok iyi bir noktaya gelecek. Aslına bakarsanız girdi ve çıktıyı iyi analiz etmemiz lazım”dedi.

“YENİ BİR HEYECAN OLUŞTU”

Vali Ayhan, eğitim anlamında çok önemli adımlar atılmakta olduğunu da belirterek, “Bundan sonra büyük düşünmemiz, üniversiteye bu kadar nitelikli öğrenci gönderdikten sonra o çocukların tekrar Sivas´a gelip hizmet edebileceğini hesap etmemiz lazım. Buna yönelik politika geliştirmemiz lazım. Yani Sivas´tan beyin göçünün olmaması lazım. Buna yönelik altyapı kurmaya çalışacağız. Bu aslında işin en önemli kısmıdır. Sivas Fen Lisesi´nde şu an çok iyi bir heyecan oluştu. Puanı çok iyi olan öğrencilerimiz var. O çocuklarımız tıp, mühendislik kazanıp gidecekler. Benim en büyük arzum o çocukların okuduktan sonra gelip Sivas´a hizmet etmeleridir. İşte ona yönelik sosyo-ekonomik bir yapı kurmamız lazım, ona yönelik iş gücü piyasası arzını hazır hale getirmemiz lazım. Sanayimizi, tarımımızı, turizmimizi buna göre kurgulamamız lazım”dedi.

“EĞİTİM VEBALDİR, ALLAH SORAR”

Bu sene müdür ve müdür yardımcıları mülakatında yazılı puanı ne ise o notun verileceğini, güvenlik soruşturmasından geçen ve güvenlik sorunu olmayanlara böylece objektif bir değerlendirme yapılacağının altını çizen Vali Ayhan, eğitimi bir büyük vebal işi olarak gördüğünü ifade ederek, “Ahbap çavuş ilişkileriyle bir müdür atarsam Allah hepimize sorsun. Artık o koltuğu işgal edip de odasından çıkmayıp, çocuklara karışmayan, velilerle irtibatlı olmayan öğretmenler odasına hakim olmayan bir okul müdürü istemiyoruz. Sorun olan işi yürütemeyen okul müdürü varsa da hesabını göreceğiz. Ben eğer gördüğüm yanlışta adım atmazsam bu vebale ortak olmuş olurum. Sendika varsa sendika, STK varsa STK, kim olursa olsun liyakat ehliyet ve sadakat önemlidir” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ALGI KÖTÜ DEĞİL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BU BÜTÇE MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİL
BU BÜTÇE MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİL
Kamu-Sen tarafından 81 ilde ortak basın açıklaması yapılarak, görüşmeleri devam eden 2020 bütçesi protesto edildi. Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi İlker Çelikus, “Sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, memurun bütçesi değildir” dedi.
VALİ AYHAN´DAN YILDIZELİ ÇIKARMASI
VALİ AYHAN´DAN YILDIZELİ ÇIKARMASI
Vali Salih Ayhandevam eden ve planlanan çalışmaları incelemek amacıyla Yıldızeli ilçesinde temaslarda bulundu. Vali Salih Ayhan Yıldızeli´nin beşeri sermayesi ile gelişmeye müsait potansiyeli olduğunu söyledi.
HER ÖĞRETMENE BİR FİDAN - video
HER ÖĞRETMENE BİR FİDAN - video
Belediye olarak farklı alanlarda fidan dikme programlarına devam edeceklerini belirten Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Yeni bir kampanya başlattık. Kampanyamızın ilk kısmını 24 Kasım Öğretmenler gününde hayata geçireceğiz. Paşabahçe mevkiinde öğretmenlerimiz adına oluşturacağımız ormana 7 bin fidan dikeceğiz” dedi.
ÜNİVERSİTE´YE 5 BİN 500 FİDAN - video
ÜNİVERSİTE´YE 5 BİN 500 FİDAN - video
Önceki gün yurt genelinde yapılan ağaç dikme etkinliği kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesinde de 5 aynı noktada toplamda 5 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, “Yerleşkemizi daha yeşil, daha yaşanılabilir hale getirmek için böyle bir kampanyada yer aldık. An itibariyle 5 bin 500 fidan dikimini gerçekleştiriyoruz” dedi.
10 GARDİYAN İŞE BAŞLAYACAK
10 GARDİYAN İŞE BAŞLAYACAK
Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumunda istihdam edilecek olan sözleşmeli 10 kadın İnfaz ve Koruma Memuru adayı, Temmuz ayında başlayan müracaat, boy ve kilo ölçümü ile sözlü mülakatın ardından belirlendi. İsmi açıklanan adaylar istenilen belgeleri 13 Kasım tarihine kadar Adliye´ye teslim edecek.
GEYİK VE KARACA BOYNUZLARI BIÇAK SAPINA DÖNÜŞÜYOR
GEYİK VE KARACA BOYNUZLARI BIÇAK SAPINA DÖNÜŞÜYOR
İlimizde Eski Sanayi Sitesi´nde 35 yıldır bıçak imalatı yapan bıçak ustası İsmail Gölebatmaz (47) bin 500 derece sıcaklıkta şekil vererek çelikten ürettiği bıçaklara geyik ve karaca boynuzlarından sap yapıyor. Bıçak şekli verilen çeliğin, çarkta parlatıldıktan sonra boynuza açılan oyuğa yerleştirilip hazırlanan bıçaklar yoğun ilgi görüyor.
ÜNİVERSİTE 3 MİLYON EURO HİBE KULLANDI
ÜNİVERSİTE 3 MİLYON EURO HİBE KULLANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Erasmus koordinatörlüğü tarafından KA 107 hareketlilik program kapsamında akademik ve idari personele yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Rektör Alim Yıldız, ”Program kapsamında toplamda yaklaşık 3 milyon Euro hibe kullandık.” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN KATRE-İ HUZUR SERGİSİ
ÖĞRENCİLERDEN KATRE-İ HUZUR SERGİSİ
Valilik himayesindeMilli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Sanat Sivas Projesi kapsamında Kazım Karabekir Paşa İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından ‘Katre-i Huzur´ adlı ebru sergisi açıldı.
DUMPİNG SENDROMUNA DİKKAT
DUMPİNG SENDROMUNA DİKKAT
Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, obezite ve diyabet cerrahisi olarak da adlandırılan bazı bariatrik cerrahi operasyonlarından sonra midenin hızlı bir şekilde boşalmasına bağlı olarak vücutta dumping sendromu gelişebileceğini söyleyerek bu durumun temel noktalara dikkat edilerek önlenebileceğini söyledi.
SİVAS´TAN 511 BİN FİDAN
SİVAS´TAN 511 BİN FİDAN
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın başlattığı ‘Geleceğe Nefes Ol´ kampanyası kapsamında tüm yurtta 11 Kasım saat 11.11´de 11 milyon fidan toprakla buluşturuldu. İlimiz genelinde de 49 ayrı lokasyonda 16 bin kişinin katılımı ile 511 bin fidanın dikimi yapıldı. İl protokolü Yıldızeli ilçesi Ilıca bölgesindeki fidan dikme etkinliğine katıldı. Burada konuşan Vali Salih Ayhan, “Geleceğe bırakabilecek en güzel miras budur. Bu yıl 4,5 milyon fidanın dikimi gerçekleştirildi. Çevre bilincinin oluşması açısından her kurumumuzun, her vatandaşımızın bu projeye destek vermesi gerekmektedir” dedi.
AY YILDIZLI ORMAN OLUŞTURULDU
AY YILDIZLI ORMAN OLUŞTURULDU
Koyulhisar ilçesinde, "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" programı kapsamında geçen yıl çıkan yangında zarar gören orman alanında, "ay-yıldız" şeklindeki oluşturulan projede 35 bin fidanın dikimi gerçekleştirildi.
TBMM BAŞKANI SİVAS´A GELİYOR
TBMM BAŞKANI SİVAS´A GELİYOR
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesi´nin 2019-2020 akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Perşembe günü şehrimize geliyor.
6 YILDA AMÖRTİ EDİYOR
6 YILDA AMÖRTİ EDİYOR
TSO Başkanı Mustafa Eken OSB´deki Aydın Tekstil firmasını ziyaretinde, Sivas´ın tekstil yatırımlarında özel teşvik alan iller arasına girdiğini, sektörde önemli destekler ve teşvikler verildiğini belirterek yatırımcıları bir kez daha Sivas´a davet etti, “20 Milyon liralık yatırım yapan bir firma 6 yılda yatırım tutarını amorti ediyor. Bunları tekstilcilerimize anlatıyoruz ve olumlu dönüşler alıyoruz” dedi.
BORÇLAR ERTELENSİN
BORÇLAR ERTELENSİN
TBMM Genel Kurulu´nda gündem dışı söz alan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, döviz kuru ve girdi maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle çiftçilerin zor günlerden geçtiğini belirterek, çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesini istedi.
GAZİ MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTE´DE ANILDI
GAZİ MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTE´DE ANILDI
Mustafa Kemal Atatürk´ün vefatının 81. Yıl dönümünde Cumhuriyet Üniversitesi´nde tören düzenlendi. Kültür Merkezi önünde düzenlenen tören programının ardından Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sarper Yılmaz´ın konuşmacı olduğu konferansına düzenlendi.
“TSO MAHKEMELİK OLMAMALIYDI”
“TSO MAHKEMELİK OLMAMALIYDI”
TSO Kasım ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Mustafa Eken, TSO ile Şarkışla OSB arasında yaşanan mahkemeye değinerek, “Ticaret Odası mahkemelik olmamalıydı. İkili ilişkilerimiz, neticesinde Şarkışla´ya ve ilimize yakışır bir kararla bunu hallettik. Vatanımız, milletimiz, ilimiz için biz gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
SİVAS ONYX´İNE BURSA´DA BÜYÜK İLGİ
SİVAS ONYX´İNE BURSA´DA BÜYÜK İLGİ
Özmersan Mermer şirketi tarafından Sıcak Çermik bölgesinde çıkarılan ve desenleri, ışık geçirgenliği, dayanıklı yapısıyla bilinen onyx cinsi mermer, Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı´nda yerli ve yabancı katılımcılardan büyük ilgi gördü.
KANGALLI MÜDÜRÜN ŞİİR KİTABI ÇIKTI
KANGALLI MÜDÜRÜN ŞİİR KİTABI ÇIKTI
Ankara´daki EÜAŞ Genel Müdürlüğü´nde Şube Müdürü olarak görev yapan ve aslen Kangal Havuz köyünden olan hemşehrimiz Bahattin Dikçal´ın 15 yıldan bu yana yazdığı şiirlerden oluşan “dokunmalar” adlı şiir kitabı yayınlandı.
BESYO FAKÜLTE OLDU - video
BESYO FAKÜLTE OLDU - video
Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürüldü. CÜ´deki fakülte sayısı 17´ye çıktı.
4 AİLEDEN ORGAN BAĞIŞI - video
4 AİLEDEN ORGAN BAĞIŞI - video
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi ile İl Sağlık Müdürlüğü´nce AVM´de ortaklaşa açılan Organ Bağışı standında, organlarını bağışlayan Demiray, Güler, Işık ve Yıldız ailelerine Vali Ayhan ile İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç tarafından plaket verilerek teşekkür edildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7704
EURO
6.3641