AFET SONRASI BARINMA ALANLARI BELİRLENECEK
Cumhuriyet Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü Fotogrametri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarık Türk, geliştirdikleri yazılım ile doğal afet sonrası, insanların barınma ihtiyacını karşılayacak en uygun alanların otomatik olarak belirleneceğini söyledi.
Tarih: 23.9.2019 01:02:00/ 123okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü Fotogrametri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarık Türk, yüksek lisans öğrencisi ile Coğrafi Bilgi Sistemi´nden (CBS) faydalanarak doğal afet sonrası, insanların barınma ihtiyacını karşılayacak en uygun alanların otomatik olarak belirlenmesini sağlayacak yazılım geliştirdi.

Harita yüksek mühendisi ve yüksek lisans tez öğrencisi İrfan Moğolkoç ile pilot bölge olarak belirledikleri Sivas´ta çalışmayı gerçekleştiren Türk, CBS´den faydalanarak doğal afet sonrası uygun barınma alanlarını belirledi.

Doç. Dr. Türk, doğal afetlerin önemli olduğunu, Türkiye´nin deprem, su baskını ve heyelanlarla sürekli karşı karşıya kaldığını söyledi.

Doğal afet sürecinin en iyi şekilde yönetilmesinin önemli olduğunu düşünerek çalışmayı hayata geçirdiklerini anlatan Türk, "Yüksek lisans öğrencimle literatür araştırması gerçekleştirdik. Literatürde geçici barınma alanlarının belirlenmesine yönelik kısımda birtakım eksiklikler gördük ve bunun üzerine bu anlamda çalışmamızı yapmaya karar verdik. Doğal afet sonrasında özellikle geçici barınma alanlarının nasıl tespit edileceği ve hangi nesnel ölçütler dikkate alınarak sonuçlandırılacağı konusuna eğildik" diye konuştu.

Fotogrametri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Türk, çalışmada Sivas´ı pilot il olarak belirlediklerini dile getirerek, "Sivas´ta farklı alanlar belirledik. Bu çalışmamızı yaparken çeşitli coğrafi veriler kullandık. Doğal afet meydana geldikten sonra insanların barınma ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bu alanlarda belki günlerce belki de aylarca ikamet etmek söz konusu olabilecek. Dolayısıyla orada elektrik, su ve doğal gaz hatlarının olması ve jeolojik açıdan sağlam bir zemin üzerinde bulunması gerekiyor. Bu verilerin tümünü dikkate aldık." ifadelerini kullandı.

AFAD´ın Aralık 2015´te yayımladığı "Geçici Barınma Merkezlerinin Kurulması, Yönetilmesi ve İşletilmesi Hakkındaki Yönerge" ile sivil toplum örgütleri, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç hareketlerinin çalışmalarıyla ortaya çıkan ve dünya çapında çalışmaların yürütüldüğü "Afete Müdahalede Asgari Standartlar ve İnsani Yardım Sözleşmesi-Küre Projesi" esas alınarak gerekli veriler, ölçütler ve standartlar belirlendiğini aktaran Türk, bu yasal dayanaklardan yola çıkarak en uygun geçici barınma alanlarının otomatik olarak belirlenmesine yönelik çalışma yaptıklarını kaydetti. Doç. Dr. Türk, çalışmada faydalandıkları CBS´den günlük hayatta herkesin bilerek ya da bilmeyerek yararlandığını belirtti.

Yaygın olarak kullanılan navigasyonların CBS tabanlı olduğuna değinen Türk, "Yeryüzüne ait verilerin yaklaşık yüzde 80´inin coğrafi veri olduğu düşünüldüğünde CBS´nin neden bu kadar önemli olduğu ortaya çıkmakta. CBS ortamında bir kullanıcı arayüz programı geliştirdik. Sistem, hangi çalışma alanı seçilirse seçilsin o bölgeye ait verilerin girilmesi durumunda otomatik olarak bu alanları belirleyebilecek yeteneğe sahip." değerlendirmesinde bulundu.

Doç. Dr. Türk, geliştirdikleri yazılımın dünyanın her tarafında uygulanabileceğini de vurguladı.

"SIĞINMACILAR İÇİN DE

UYGULANABİLİR"

Doğal afet sonrası Sivas için belirledikleri barınma alanlarını www.geodatacollection.com internet adresinden kullanıcılara sunduklarını anlatan Türk, şöyle devam etti:

“Bu internet adresine girildiğinde Sivas için belirlediğimiz barınma alanlarının nerede olduğu görülmekte. Belirlediğimiz alanda konteyner ve barındırılacak insan kapasitesi görülmekte. Toplanma alanlarıyla barınma alanlarını karıştırmamak gerekir. AFAD, e-devlet üzerinden olası bir afet durumunda Türkiye´deki yerleşim alanlarında toplanma alanlarının nerelerde olduğunu harita üzerinde gösteren bir hizmet sunmaktadır. Toplanma alanları denince genellikle park, stadyum gibi yerler karşımıza çıkmakta. Ama barınma alanlarını teknik altyapılardan bağımsız olarak düşünemeyiz. Bu alanların teknik alt yapılara yakın, zemini sağlam ve bitki örtüsü uygun olan yerler olması gerekir. Mevcut verilerle böyle bir sonuç ortaya koyduk. Peki, bu sonuçlar kimin işine yarayacak? AFAD, belediyeler ve ilgili kurumların çok işine yarayacağını düşünüyoruz. Talep gelmesi durumunda bu sistemi geliştirmek adına kendileriyle çalışmaya hazırız.”

Türkiye´nin sığınmacı akınına uğrayan bir ülke olduğuna da dikkati çeken Türk, "Çalışma, sadece afet sürecinde barınma alanı problemini değil, aynı zamanda sığınmacılar için ihtiyaç duyulan en uygun barınma alanlarının belirlenmesine de katkı sağlayabilecek niteliktedir." dedi.

Doç. Dr. Türk, Sivas´ta İşhan Köyü, Mimarsinan, Esentepe ve Çayboyu mahallelerinde birer, Ahmet Turan Gazi Mahallesi´nde ise 2 olmak üzere, doğal afet sonrası 5 adet barınma alanı belirlediklerini sözlerine ekledi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
“TERÖRÜ HEP BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ”
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri “Terör Hep Birlikte Durdurabiliriz” projesi kapsamında verdiği konferanslarla terör örgütlerine karşı 613 kamu görevlisini bilgilendirdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
SAĞLIK HİZMETLERİNDE MAZERETEMİZ KALMADI
1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tanıtım programı düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizin sağlıkta en fazla pay alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, “Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayımız, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız” dedi.
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
KARDAN 23 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Soğuk havanın etkisi altına giren ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kent merkezi beyaz örtüyle kaplanırken, yağış nedeniyle il genelinde 23 köy yolu ulaşıma kapandı.
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
SOLUCAN GÜBRESİ HASADI BAŞLADI
Organik Tarım Anonim Şirketi bünyesinde kurulan solucan gübresi üretim tesisinde ilk hasat yapıldı. Vali Salih Ayhan, “Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas tarımını daha da verimli hale getireceğiz. Organik tarımın yaygınlaşması yönünde de örnek ve yön veren çalışmaların içerisinde ilgili tüm kurumlarımızla yer alacağız” dedi.
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
35 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DİŞ TARAMASI
Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin diş tedavileri Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde kurulan 15 Temmuz Şehitler Kliniğinde ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında 35 bin öğrencinin dişlerinin ücretsiz tedavi edilmesi amaçlanıyor.
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
TEMİZLİK İŞLERİNE 3 YENİ ARAÇ - video
Çağın gerekliliklerine göre ekip ve ekipman kullanmaya özen gösteren Belediye, bu çerçevede araç filosunu da yenilemeye devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğüne alınan 2 yeni süpürge ve 1 çöp kamyonu kent meydanında sergilendi.
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
ENGELLİLERE EV ZİYARETİ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle görme engelli Selman Deveci, Bedensel Engelli Muhammet Gökkaya ve İşitme engelli Fatih Kendirli´yi evlerinde ziyaret etti.
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
ZABITA´YA TÜKETİCİ HAKLARI EĞİTİMİ
Sivas Belediyesi ev sahipliğinde Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması projesi kapsamında eğitim semineri verildi. Sivas, Tokat ve Kilis illerinin katılımıyla düzenlenen eğitimde Zabıta Teşkilatı mensuplarına tüketici hakları konusunda eğitim verildi.
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ANLATTI - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde Gelişim ve İnovasyon Kulübü tarafından “Kişisel Gelişim Zirvesi” düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırma Görevlisi Dr. Tekin Aycan Taşcı, tarihsel süreçteki Türk – Rus ilişkilerini anlattı.
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
ETKİLİ İLETİŞİM NASIL OLMALI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Etkili İletişim Becerileri” konferansı düzenlendi. Konuşmacı olarak konferansa katılan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Etkili iletişim becerileri konusunda bizim anda olmamızı, anı yaşamamızı, anı yakalamamızı engelleyen iki hırsız var. Bunlardan bir tanesi geçmişe ait pişmanlıklarımız. İkincisi, geleceğe ilişkin endişelerimiz” dedi.
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
AIDS TESTİNİ İHMAL ETMEYİN
Cumhuriyet Üniversitesi´nde ‘Dünya AIDS Günü´ nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, AIDS´in hızla yayıldığını belirterek, “HIV virüsü taşıyan kişilerin yüzde 45´i hastalığa sahip olduğunun farkındayken, yüzde 55´i ise bu virüsü taşıdığından haberdar değil. Bu durum hastalığın yayılmasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Test yaptırma konusunda ikna edilmesi gereken önemli bir kitle var” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805