AÇ VE AÇIKTA KİMSE YOK
Vali Salih Ayhan, ilimizin sosyal yardımlaşma konusunda örnek illerden biri olduğunu belirterek, 65 yaş ve üzeri yalnız yaşayan tüm yaşlıların özel olarak takip edildiğini söyledi. Vali Ayhan, “Açta ve açıkta kimsenin olduğunu düşünmüyorum. Bütün kaymakamlarımıza bu talimatı verdim. Tüm vakıf müdürleriyle toplantı yaptım. Asla bir vatandaşımı aç ve açıkta kalmayacak. Kalırsa sıkıntı olacağını biliyorlar. 65 yaş üzeri tüm vatandaşlarımızı özel takip ediyorum” dedi.
Tarih: 10.2.2020 07:00:10/ 167okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Vali Salih Ayhan, ilimizde yapılan ve gerçekleştirilen sosyal yardımlar hakkında açıklamalarda bulundu. En hassas olduğu konulardan birinin sosyal yardımlar olduğunu belirten Vali Ayhan, sosyal politikaları en iyi uygulayan illerden birinin Sivas olduğunu söyledi. Ayhan,” Sosyal politikalar konusunda en iyi olduğumuzu da iddia ediyorum. Bizim bu politikaları bakanlıktan değerlendirmeye geliyorlar.  Açta ve açıkta kimsenin olduğunu düşünmüyorum. Bütün kaymakamlarımıza bu talimatı verdim. Tüm vakıf müdürleriyle toplantı yaptım. Asla bir vatandaşımı aç ve açıkta kalmayacak. Kalırsa sıkıntı olacağını biliyor. 65 yaş üzeri tüm vatandaşlarımızı özel takip ediyorum. Yalnız yaşayan 65 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız özel takip edilmektedir. “ dedi.

YALNIZ YAŞAYAN ÖZEL TAKİP EDİLİYOR

65 yaş ve üzeri yalnız yaşayan yaşlıların özel olarak takip edildiğini ifade eden Vali Ayhan, “Herkesin çeteresi var o gün vakıf görevlilerimiz yaşlılarımızın durumlarını takip ediyor. Benim bu konuda bir tecrübem var. Divriği kaymakamıyken yalnız yaşayan birinin vefat ettiğini duydum. O zaman vakıf müdürüme talimat verdim. Yalnız yaşayan yaşlıların tespit edilmesini istedim. Tespit ettik bir yaşlımız perişan halde sosyal yardımlaşmadan geldiler. Gerekli yardım yapıldı. Huzurevine yerleştirdiler. Bir gün sonra vatandaş öldü hiç unutmam bunu. O zaman beri bulunduğum, çalıştığım bölgede bütün vatandaşlarımızı takip edeceğim dedim. Valilik olarak vatandaşlarımızı özel takip ettiriyorum. Açta, açıkta hiç kimsemiz yoktur. Varsa bana bildirsinler bu benim eksikliğimdir. Gerekeni yaparım. Birine iş veremeyebiliriz. Ama asla aç ve açıkta bırakmayız. Bu konuda çok hassas davranıyoruz.” şeklinde konuştu.

250 MİLYON KAYNAK AKTARILDI

Vali Ayhan, ”Sevgi evlerinde 103 çocuğumuz kalıyor. Çocuk evlerinde 47, çocuk koordinasyon merkezlerinde 107 kişi kalıyor. Huzurevinde 55 kişi kalıyor. 83 bin yardım yapmışız. Vakıf kaynakları 24 milyon, merkez bütçeden de 102 milyon yani 250 milyonun üzerinde vatandaşlarımıza yardım yaptık.” ifadelerini kullandı.

MÜLTECİLER DAĞINIK YERLERDE YAŞIYOR

İlimizde çoğunluğunun Afganlı ve Suriye olan 8 bin 350 mülteci olduğunu aktaran Vali Ayhan,Dağınık yerlerde yaşıyorlar. Nerede yaşadıklarını takip ediyoruz. Bunların çoğu Afganlı ve Suriyeli bize sıkıntı yaratacak bir oran değil Afganlar genelde tarımda çalışıyor. Tüm çocukları takip ediyoruz ve eğitimlerini sağlıyoruz.” diye konuştu.

Vali Ayhan, ilimizde 111 bin emekli olduğunu ve 138 binde çalışan olduğunu ifade ederek yaklaşık 250 bin kişinin maaş aldığını anlattı. 29 bin 832 kamu görevlisinin Sivas´ta görev yaptığını söyleyen Ayhan,  ilimizde bir maaşının 2,5 nüfusa baktığını belirtti.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AÇIKTA KİMSE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
Türkiye İstatistik Kurumu konut satışları verilerini açıkladı. Verilere göre Sivas´ta 2020´nin ilk ayında 642 konut satıldı. Konutların 250´sini ilk satış, 392´sini ise ikinci el satış oluşturdu.
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜDEMSAŞ´ta üretimine başlanan milli vagonlar Avrupa´dan büyük ilgi görüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “TÜDEMSAŞ-özel sektör iş birliğiyle Avusturya merkezli GATX firması için toplamda 400 yük vagonu, Avrupa merkezli TOUAX firmasına 200 konteyner taşıma vagonu ile 600 boji üretilmesi karara bağlandı” açıklaması yaptı.
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Fatih Ada tarafından gerçekleştirilen operasyonlar Kalp Damar Merkezi´nde aynı gün içerisinde 4 farklı hastanın aort damarına müdahale edilerek hastalar hayata bağlandı.
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´nde son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte kar kalınlığı 2 metreyi geçti.
KIBRIS TÜRK´TÜR
KIBRIS TÜRK´TÜR
TÜRKAV Sivas Şube Başkanı İbrahim Ballı İdlib´deki son durum, gelişmeler ve KKTC Cumhurbaşkanının açıklamaları hakkında açıklamalarda bulundu.
KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Mimar ve Mühendisler Grubunu ziyaretinde mimarların sıkıntısını dile getirerek, “En büyük sıkıntı, Sivas´ta bu kadar kaliteli mimarlarımız, mühendislerimiz varken, dışarıya iş verilmesidir. Önce kendi varlıklarımız, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım” dedi.
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile maddi durumu iyi olmayan ailelere, her yıl olduğu gibi bu yıl da odun yardımı yapılıyor.
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, kış şartlarında araçların donmasına karşı tavsiyelerde bulunarak araç sahiplerini uyardı.
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
Hafik ilçesinde bağlı Aktaş köyüne giden vatandaşlar kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için bölgeye giden iş makinesi de kara saplandı. Yoğun çalışmanın ardından iş makinesi kurtarılırken, bölgedeki vatandaşlarda köye ulaştırıldı.
ÇATILARDAKİ TEHLİKE
ÇATILARDAKİ TEHLİKE
İlimizde, üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışının ardından kar temizleme çalışmaları devam ediyor. Soğuk havanın etkisiyle çatılarda boyu 1 metreyi geçen buz sarkıtları oluştu.
POLİS MEMURUNUN KULLANDIĞI OTOMOBİL BARİYERLERE ÇARPTI: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
POLİS MEMURUNUN KULLANDIĞI OTOMOBİL BARİYERLERE ÇARPTI: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
Sivas´ta meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 3 kişi yaralandı.
ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN
ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN
Sivas´ta 2011 yılından bu yana en yoğun kar yağışı yaşanıyor. Kar yağışı ile ilgili çalışmaları aktaran Vali Salih Ayhan, ‘´İl Özel idaremiz bünyesindeki 400 civarında ekiple aralıksız çalışmalar sürüyor. 4000 araç da olsa buna yetişebilmesi mümkün değil. Bizim vatandaşlarımızdan isteğimiz, 1-2 gün zorunlu olmadığı sürece hiç dışarı çıkmamaları” dedi.
TARIM PLATFORMU YAPILDI
TARIM PLATFORMU YAPILDI
Tarım Platformu Şubat ayı toplantısında konuşan Vali Salih Ayhan Milli Mücadelenin 100´üncü yılı olan 2023´te, ‘100´üncü Yılda 100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefiyle 29 Ekim´de iki fabrikanın temelinin atıldığını belirterek, “Herhangi bir aksilik olmazsa yem fabrikamızın açılışını inşallah 4 Eylül´de yapacağız” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR
Selçuk Anadolu Lisesi, çevre konulu Avrupa Birliği Erasmus proje çalışmaları kapsamında Sivas´taki geri dönüşüm tesisine ve Katı Atık Düzenli Depolama sahasına gezi düzenledi.
KAR KLİBİ İLGİ GÖRDÜ (VİDEO)
KAR KLİBİ İLGİ GÖRDÜ (VİDEO)
İlimizde, iki gündür devam eden kar yağışı kentte kartpostallık görüntüler oluştururken, valiliğin hazırladığı ve sosyal medya hesabından paylaştığı kar klibi büyük ilgi gördü.
PARK HALİNDEKİ ARAÇLAR KARDAN KAYBOLDU (VİDEO)
PARK HALİNDEKİ ARAÇLAR KARDAN KAYBOLDU (VİDEO)
İlimizde, iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle 994 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı, park halindeki araçlar kar altında kaldı. Belediye ekipleri kent merkezindeki karları iş makineleri ve kamyonlarla şehir dışına taşımak için çalışma başlattı.
YAŞLI KADIN HASTANEYE ULAŞTIRILDI
YAŞLI KADIN HASTANEYE ULAŞTIRILDI
Suşehri´nde köyünde rahatsızlanan Kiraz Karkakuş (85) karla mücadele ekiplerinin kardan kapanan köy yolun açmasıyla, sağlık ekipleri tarafından hastaneye ulaştırıldı.
DOĞAYA YEM BIRAKILDI
DOĞAYA YEM BIRAKILDI
Kar kalınlığı kırsal alanlarda 1 metreye ulaştı. Yaban hayvanlarının yiyecek bulmalarının olanaksız hale geldiği Sivas´ta, doğaya yem bırakma etkinliği düzenlendi.
VATANDAŞIMIZ SABIRLI OLSUN
VATANDAŞIMIZ SABIRLI OLSUN
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kar yağışı yoğunluğuyla belediye ekiplerini yanı sıra kurum ve özel firmalardan araç kiralanarak çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek, “Hemşerilerimizden talebimiz, ricamız biraz sabırlı olmaları. Biraz da karın keyfini çıkarmaları” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0470
EURO
6.5550