5 ÇAĞRI YAPTI
Kılıçdaroğlu, Türkiye´ye karşı sorumluluğu olan bir partinin genel başkanı olarak mevcut yönetime 5 temel konuda çağrı yapmanın kendilerine düşen bir görev olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı tarafsız olsun, Güçler ayrılığı sağlansın, yönetimden şeffaflık olsun, Kriz var, ekonomik sosyal konsey toplansın ve dolarla yapılan ihaleler Türk lirasına çevrilsin”dedi.
Tarih: 5.9.2019 01:02:00/ 187okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı tarafsız olsun

Güçler ayrılığı sağlansın

Yönetimde şeffaflık olsun

Ekonomik Sosyal Konsey toplansın

Dolarlı ihaleler TL´ye çevrilsin

 

HABER MERKEZİ

Sivas´ta yapılan CHP Parti Meclisi´nde konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İktidara 5 konuda çağrı yaptı, “Cumhurbaşkanı tarafsız olsun, Güçler ayrılığı sağlansın, yönetimden şeffaflık olsun, Kriz var, ekonomik sosyal konsey toplansın ve dolarla yapılan ihaleler Türk lirasına çevrilsin”dedi.

Cumhurbaşkanının tarafsızlığını savunmalarının sebebinin Cumhurbaşkanı´nın devletin sigortası olmasından kaynaklandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Siyasi partiler arasında sorun çıkarsa, anlaşamazlarsa cumhurbaşkanı bunları davet eder. Der ki, ´arkadaşlar hangi konuda siz anlaşamıyorsunuz, oturun anlaşın ben de başkanlık yapacağım´. Böyle bir şey şu anda Türkiye´de yok. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin sigortası yok. Nasıl olacak bu? Tarafsız olması lazım. Bir cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı olamaz”dedi.

İkinci önerisinin, güçler ayrılığı ilkesi olduğunu açıklayan CHP Lideri,”Dünyada sağlıklı işleyen bütün demokrasilerde güç, kontrol edilir. Kontrolsüz güç olmaz. Kontrolsüz güç, güç değildir. Baskıdır, baskı aracıdır. Neyle kontrol ediyorsunuz gücü, yasama, yürütme ve yargı organıyla. Bunlar eşit ama birbirlerini denetliyor. Birisinin hatasını diğeri telafi edebiliyor. Şimdi hatayı telafi edecek makam yok. Yanlışı söyleyecek makam yok. Üçüncüsü, devlet yönetiminde şeffaflık. Devleti yönetenler, tüyü bitmemiş yetimden de vergi alıyor. Sanayiciden, çiftçiden, tüccardan, yeni doğan çocuktan herkesten. Geliri ne olursa olsun, herkesten vergi alıyorlar. Dünyanın bütün demokrasilerinden toplanan vergileri harcar yöneticiler ama hesabını belirler. Şuraya şu kadar harcadın diye. Şeffaflık diye bir şey yok."dedi.

"EKONOMİK SOSYAL KONSEYİ TOPLA"

Kılıçdaroğlu, çağrı yapmak istediği diğer konu hakkında da "Dördüncüsü, bir ekonomik kriz yaşanıyor. Evet, ekonomik kriz yaşanıyor ama saray bunun farkında değil. Çünkü sarayda kriz yok. Mutfak dolu. Fakirliğin ne olduğunu, işsizliğin ne olduğunu, işten çıkarılmanın ne olduğunu onlar bilmezler. Onların öyle bir dertleri yok. Çağrımız şudur, Ekonomik Sosyal Konseyi topla kardeşim. Dertli olan insanları topla, bir dinle bakalım. Sanayicisi, çiftçisi, sendikacısı, esnafı ne diyecek. Bir dinle bakalım bu adamları. Ekonomik Sosyal Konsey ile ilgili bir kanun var, 3 ayda bir toplanması lazım." dedi.

"Beşincisi, faturayı vatandaşlar ödüyor. Kim ödedi? Emekliler, işçiler, işten atılanlar, memurlar ödedi ve ödemeye devam ediyorlar. Eğer sen yaşanan krizin adil dağılmasını istiyorsan bu dolar bazında verdiğin ihaleleri Türk lirasına çevireceksin kardeşim." ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Yani bu faturayı hep fakir fukara mı ödeyecek? Biraz da sırtı kalınlar ödesin. Dünyanın ihalesini verdin. Yasalara aykırı verdin. Dolar garantisi verdin. İnsaf ya. Yeteri kadar doydular bunlar zaten. Niye Türk lirasına çevirmiyorsun? Alışveriş merkezindeki dükkan kiralarını Türk lirasına çevir ama verdiğin milyar dolarlık ihaleleri yok hayır, garantiyi Türk lirasına çevirmem. Niçin? Çevireceğiz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇAĞRI YAPTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
HAKEMLİK KURSU BUGÜN
Sivas´ta bugün ve yarın “Muay Thai Aday Hakem Kursu” yapılacak. Pazar günü sona erecek olan kursa yoğun katılım bekleniyor.
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
ARDAHAN: "TEK HEDEFİMİZ KAZANMAK"
Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı, yarın Antalya Gazi Gençlik Spor Kulübü´nü ağırlayacak. Sivas Belediyespor Bayan Hentbol Takımı Antrenörü Doğan Ardahanlı: “Antalya´yı yeneceğiz inşallah. Sporcularımız hazır. Tek hedefimiz kazanmak” dedi.
FENOMEN AHMET TESİSLERDE
FENOMEN AHMET TESİSLERDE
Sivas´a özgü şivesiyle söylediği ‘Sabaha kadar buradayız´ sözleriyle sosyal medyada fenomen olan Ahmet Yaşin, Sivasspor antrenmanını ziyaret etti.
SİVASLININ 76 YILLIK ANILARI YIKILIYOR
SİVASLININ 76 YILLIK ANILARI YIKILIYOR
1944 yılında lokanta olarak açılan ve bugünkü ismi ile 1979 yılından faaliyetine başlayan Ömür Lokantası kapandı. Sivas´ın değeri olan ve hemen her Sivaslı ve öğrencilerin anısı bulunan lokantanın yerine mağaza açılacağı öğrenildi.
İDLİB İÇİN YARDIM KAMPANYASI
İDLİB İÇİN YARDIM KAMPANYASI
Türkiye Diyanet Vakfı Sivas Şubesi tarafından Suriye´nin İdlib kentinde savaş mağduru olanlar için 15 gün sürecek olan yardım kampanyası başlatıldı.
İLÇE DEĞERLERİ İÇİN İLÇEYE YATIRIM YAPMALI
İLÇE DEĞERLERİ İÇİN İLÇEYE YATIRIM YAPMALI
Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut, Sivas´ın ilçelerinde yer alan değerler için yerinde yatırım yapılması gerekliliğini vurguladı. Bulut, ‘´Kangal´da Kangal köpeği çiftliği varken, buraya yatırım yapılması gerekirken merkezde 7 milyonluk yatırım yapmak neyi kazandırır?” dedi.
TİCARİ SIKINTIYA SEBEBİYET VERECEKTİR
TİCARİ SIKINTIYA SEBEBİYET VERECEKTİR
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken katıldığı İl Koordinasyon Kurulu toplantısında ilimize yapılan yatırımlarda şehrin ekonomik yapısının da ele alınması gerektiğini söyledi. Eken, yeni yapılan öğretmenevinin, ilerleyen günlerde yine ekonomide sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve esnafların şikayette bulunabileceğini belirterek,” Mevcut öğretmen evinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de yeni yapılan öğretmenevinin farklı bir kuruma verilerek daha iyi değerlendirileceğine inanıyoruz.” dedi.
´MİLLİ ÜRETİMDE YOL KAT ETTİK´
´MİLLİ ÜRETİMDE YOL KAT ETTİK´
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 2019 yılında üniversitede yapılan çalışmaları aktardı. Çalışmalar arasında yer alan yerli ve milli üretim konusuna değinen Yıldız, “Hocalarımıza, proje alırken milli üretime yönelik projeler alın diyoruz. Ve bu projeler de alınmaya başladı. Birçok hocamız artık önemli projeler alıyorlar” dedi.
KÖY BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR
KÖY BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR
Sivas İl Müftülüğü, ‘Camiyi Seviyoruz Namazla Buluşuyoruz´ sloganı ile köylerdeki vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Durdulu köyünde vatandaşlarla buluşan Müftü Yusuf Akkuş, “Gençlerimizin camilerden aldıkları ruhla geleceğe hazırlanmaları, vatanına ve milletine bağlı bir genç olarak yetişmeleri ilk hedefimizdir” dedi.
39 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
39 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
İlimizde, kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle 39 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
KARDA MAHSUR KALAN 7 KİŞİ KURTARILDI (VİDEO)
KARDA MAHSUR KALAN 7 KİŞİ KURTARILDI (VİDEO)
Gürün ilçesinde, hastane dönüşü yoldaki kar ve tipi nedeniyle bindikleri araçlarda mahsur kalan 7 kişi, 3 saat süren çalışmanın ardından karla mücadele ekiplerince kurtarıldı.
3 BİN 600 DEKAR ARAZİ SULANACAK
3 BİN 600 DEKAR ARAZİ SULANACAK
Divriği´ de yapımı devam eden Güresin Göleti´nin tamamlandığında, bölgede 3 bin 600 dekar tarım arazisi sulayacağı bildirildi.
ULAŞ´TA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI
ULAŞ´TA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI
Sivas´ın Ulaş ilçesinde uyuşturucu ile mücadele toplantısı gerçekleştirildi.
ECZACI EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANIDIR
ECZACI EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANIDIR
Sivas 37. Bölge Eczacılar Odası´nın düzenlediği programda bir araya gelen eczacılar, 24´uncu kuruluş yıldönümünü kutladılar. Oda Başkanı Bahadır Eren, “Biz eczacılar ‘eczacınız en yakın sağlık danışmanınızdır´ düsturuyla kesintisiz sağlık hizmeti sunmaktayız” dedi.
ÜNİVERSİTEYE HAYRAN KALDILAR (VİDEO)
ÜNİVERSİTEYE HAYRAN KALDILAR (VİDEO)
Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından yurt dışında yapılan tanıtım çalışmalar ile Cumhuriyet Üniversitesi´ne ziyarete gelen Kırgisiztan Osh State Üniversitesi heyeti üniversiteye hayran kaldı.
UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEFERBERLİĞİ
UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEFERBERLİĞİ
İmranlı´da kamu kurumları yöneticilerinin katılımıyla ´Uyuşturucu ve bağımlılık ile mücadele değerlendirme toplantısı´ yapıldı.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nde deprem sonrası arama kurtarma, yangın ve ilk yardım tatbikatı gerçekleştirildi.
SERİ DENEME GÜNLERİYLE SINAVA HAZIRLANIYORLAR
SERİ DENEME GÜNLERİYLE SINAVA HAZIRLANIYORLAR
Zara Anadolu Lisesi´nde öğrenciler yarıyıl tatilinde seri deneme günlerinde üniversite sınavına hazırlanıyor.
MAHKEME MEVCUT KARARI GÖZDEN GEÇİRMELİ
MAHKEME MEVCUT KARARI GÖZDEN GEÇİRMELİ
Yılbaşı gecesi, Sivas´ta bir kafede yaşanan gayri ahlaki görüntülerle ilgili açıklama yapan Vali Salih Ayhan, olay anından itibaren gerekeni yaptıklarını söyleyerek, “O gece kafeye ceza uygulandı. Ardından belediye ruhsatsız olduğu için kafeyi kapattı. Ancak mahkeme yürütmeyi durdurdu. Mahkeme mevcut kararı yeniden gözden geçirmeli. Olay gününden itibaren takipçisiyiz” dedi.
İDLİB´E 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
İDLİB´E 2 TIR DOLUSU YARDIM (VİDEO)
İlimizde, Hayrat Yardım Derneği tarafından toplanan 2 TIR yardım malzemesi, savaş mağdurları için Suriye´nin İdlib kentine gönderildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473