45.YIL SEVİNCİ - video
1974 Yılında kurulan Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45.yılı dün kampüste düzenlenen bazı etkinliklerle kutlanıyor. Kültür Merkezi´ndeki dün yapılan programda konuşan Vali Salih Ayhan, Sivas´ın geçmişte Darül Ulema olarak anıldığını belirterek, “Şimdiki zamanda da ilmimizi, bilgimizi, örf- adetlerimizi ve kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitemizdir. Sivas´ın bu marka değerini yükseltmek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi
Tarih: 11.2.2019 07:58:03/ 1099okunma / 0yorum

“İLİM İRFAN ŞEHRİYİZ”

Sivas´ın tarih boyunca Anadolu´nun önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise “Alimler diyarı olarak anılmış bir şehirde üniversite kavramı daha da önemli bir yere haizdir. Biz üniversitemizi çok daha iyi yerlere getirmek için çalışıyoruz. Üniversitemizin kuruluşunu sağlayanlara bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“EN ÖNEMLİ MARKAMIZ”

Belediye Başkanı Sami Aydın ise “Ecdadımız bundan bin yıl önce bu şehirde çok sayıda medreseler açarak Sivas´ın ilim ve bilim yuvası olması noktasında büyük bir adım atmış ve bize de o mirası bırakmış. Cumhuriyet Üniversitemiz de bu geleneği bu alışkanlığı devam ettiren Sivas´ımızın en önemli marka değerlerinden bir tanesidir” dedi.

Hayrullah AĞKAŞ

1974 Yılında kurulan ve 60 bine yakın öğrencisi ile 6 bine yakın personeliyle şehrin en önemli marka değeri olan Cumhuriyet Üniversitesi´nde 45.yaş sevinci yaşanıyor. Üniversite´nin 45.yılı düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45. kuruluş yıldönümü nedeniyle Kültür merkezinde dün düzenlenen programda konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas´ın Darül Ulema, yani alimler şehri diye vurgulanması üniversiteler şehri olmasından dolayıdır. Şimdiki zamanda ilmimizi, bilgimizi, örf ve adetlerimizi ve kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitelerimizdir. Dar´ül Ulema´nın geçmişten günümüze aktarılmasını sağlayan kurum da Cumhuriyet Üniversitesi´dir. Üniversitemizin geniş bir alanda hizmet vermesi ve daha iyi konumlanması, daha iyi bir eğitim öğretim vermesi için gerekli olan tüm şartları sağlamakla mükellefiz” dedi.

Sivas´a geçmişten günümüze kadar Dar´ül Ulema, yani alimler şehri olarak vurgulandığını belirten Vali Ayhan, “Buruciye Medresesi, Şifahiye Medresesi, Gök Medrese… Bunları düşündüğümüz zaman bu markanın oluşmasında medreselerimiz var. Şimdiki zamanda ise ilmimizi, bilgimizi, örf - adetlerimizi ve kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitelerimizdir. Dar´ül Ulema´nın geçmişten günümüze aktarılmasını sağlayan kurum da Cumhuriyet Üniversitemizdir. Buna emek sarf eden, katkı sağlayan tüm hocalarımızı, idarecilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “İLİMİZİN MARKA

DEĞERİNİ YÜKSELTECEĞİZ”

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin kurulduğunu da hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Tabiri caizse Cumhuriyet Üniversitesi´nin bir kardeşi oldu. Bu kardeşin ayakta durması gerekiyor. Elinden tutup yürütmemiz gerekiyor. Bu anlamda hepimize görevler düşüyor. Rektör Mehmet hocamızı da tebrik ediyorum. Siz çok meşakkatli bir görev aldınız. Kuruculuk zordur. Mehmet Hocamızın koordinesinde biz Valilik olarak, Belediye ve Cumhuriyet Üniversitemiz ile ikinci üniversitemizin arkasında durarak, şehrimizin kimliğine çok değerli katkılar sunacağız. Hep beraber Sivas´ın marka değerini yükseltmek için ilimizin Dar´ül ulema olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun, bereketli olsun” şeklinde konuştu.

SİVAS´IN EN ÖNEMLİ

MARKA DEĞERİ…

“Nice 45 yıllara inşallah” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Sami Aydın ise “Cumhuriyet Üniversitemizin kalitesini artırarak devam etmesini diliyorum. Biraz önce çok değerli Rektörümün de ifade ettiği gibi Sivas bir tarih şehri, kültür şehri, sanat şehri, ilim şehri. Dolayısıyla ecdadımız bundan bin yıl önce bu şehirde çok sayıda medreseler açarak Sivas´ın ilim ve bilim yuvası olması noktasında büyük bir adım atmış ve bize de o mirası bırakmış. O mirasın neticesidir ki o mirastan Sivas´tan çok sayıda ilim adamı bilim adamı şairler çıkmıştır. Cumhuriyet Üniversitemiz de bu geleneği bu alışkanlığı devam ettiren Sivas´ımızın en önemli marka değerlerinden bir tanesidir” dedi.

Bu kaliteyi daha yukarılara çıkarmak için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Aydın, “Yanlış hatırlamıyorsam 2008´lerde 18 bin öğrencimiz vardı ama bugün 58 bin 100 öğrencimiz var, yani 60 bine dayandı. Bu sadece Sivas´ta yetişen insanlar anlamında önemli değil Sivas´ın kültürünün gelişmesi, Sivas´ın gelişmesi anlamında da çok büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

“KOPUKLUK GİDERİLDİ”

Cumhuriyet Üniversitesi´nde çok sayıda sorunun Belediye kanalıyla çözüme kavuştuğunu belirten Belediye Başkanı Sami Aydın, şöyle devam etti:

“Şehir ile üniversitenin kopuk olduğu sürekli konuşulurdu. Kızılırmak ikiye böldü denilirdi. Ama bu kopukluğun giderildiğini görüyoruz. Üniversite şehir bağlantılarının çok güçlendiğini görüyoruz. Yine toplu taşım merkezinin üniversiteye alınması öğrencilerimiz açısından hatta şehrimiz açısından çok önemli stratejik karardı. Neden? Eskiden kenar mahallelerimizden üniversiteye ulaşmak iki toplu taşım aracı gerektiriyordu. Dolayısıyla öğrencilerimiz kenar bölgelere gitmek istemiyor, oralardan ev kiralamak istemiyorlardı. Sivas´taki vatandaşlarımızın da hastaneyi kullanması noktasında bu bir dezavantajdı. Ama bugün Sivas´ın her bir noktasından üniversitemize direk toplu taşım aracıyla tek biletle ulaşmak mümkün oldu. Üniversitemizin 45. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum.”

“SİVAS; İLİM

İRFAN ŞEHRİDİR”

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız da  “Sivas gibi tarih boyunca Anadolu´nun önemli merkezlerinden biri olmuş, âlimler diyarı olarak anılmış bir şehirde üniversite kavramı daha da önemli bir yere haizdir. Çünkü Sivas medreselerin yoğun olduğu, ilim ve irfanla haşir neşir olmuş bir şehir. Bu sebepten, biz Üniversitemizin tarihini medreselerin kurulduğu yıllara dayandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İKİ ÖNEMLİ

GÖREVİMİZ VAR”

Üniversitelerin 2 önemli görevi olduğunu hatırlatan Rektör Yıldız, “Eğitim vermek ve araştırma yapmak. Eğitim yıllardan bu yana yapılıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu konum ve geçmişten aldığımız mirasla üniversitelerin araştırma yapma ve bilim üretme görevi daha da önemli hâle geliyor. Üniversite demek gelecek demek, umut demek, ilim demek. Daha da önemlisi bir ülkenin ufku yarıp geçen ışığı demek, yarın demek. Üniversitelerin en önemli görevleri araştırma yapmaktır diye az önce belirtmiştim. Görevimiz önce fikir üretmek sonra da bu fikri ürüne dönüştürmektir. Yaptığınız bütün çalışmalarda sizleri destekleyeceğimizi defaatle söylemiştim. Özellikle sağlık ve savunma sanayisinde çalışmalar yürütüyoruz. Mesela geçtiğimiz 2018 yılı içerisinde deri hastalıklarını iyileştiren kozmetik ürün geliştirdik” diye konuştu.

Üniversitede yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Rektör Yıldız, şöyle devam etti:

“Savunma sanayi için tamamen yerli malzemeleri kullanarak hafif ve kurşun geçirmez zırh plakası ürettik. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının henüz bir tedavisi, ilacı ya da iğnesi, yok iken geçtiğimiz günlerde bu hastalığa ilaç üretmek adına bir çalıştay düzenledik. Daha başka alanlarda da ilaç üretmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bir diğer konu, fakültelerimizin dergileridir. Elbette her fakültemizin dergisinin ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettirmesi, taranan dergiler arasında yer alması önemlidir. Fakat 1996 yılından bu yana çıkan İlahiyat Fakültesi Dergimiz ESCI, EBSCO ve SCOPUS tarafından da taranma noktasında. Temmuz ayı itibarıyla A sınıfı olup olmayacağımıza karar verilecek diye bekliyoruz.

2017 yılında kurduğumuz Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi gün geçtikçe gelişiyor. Bu merkez sayesinde yerli ve milli İsnad Atıf Sistemini geliştirdik. Bize verilen Rektörlük görevinin bir emanet olduğunu ve bu emaneti en iyi şekilde sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bizim Sivas´a vefa borcumuz var; bunu ödemeye gayret ediyoruz. Sizlerden temennim, dünyanın geleceğine sahip çıkacak işler yapmanızdır. Böyle düşünen ve yaşayan nesillerin yetişmesidir. Ahlakıyla, çalışmasıyla, dünyaya bakışıyla insanlığın geleceğine yön veren insanlar olabilmemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin 13. üniversitesi olarak 1974 yılında kurulan Cumhuriyet Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun dileklerimle Üniversitemizin kuruluşunda emeği geçenlerden ahirete irtihal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum. Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından geçmişte görev yapmış Rektörlere ve yaptıkları çalışmalarla başarı elde eden akademisyenlere teşekkür belgesi verildi.Video Tarihi: 9.2.2019 15:48:25
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SEVİNCİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GÜZEL SANATLARDAN YILSONU SERGİSİ
GÜZEL SANATLARDAN YILSONU SERGİSİ
CÜ Mimarlık Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri yıl sonu desen sergisi açtı. Resim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Özdemir, “38 çalışma ve 19 Resim Bölümü öğrencileriyle yaptığımız bir sergi oldu. Öğrencilerimiz için sene sonu sergisi oldu. Güzel bir desen sergisi oldu” dedi.
54 ÜLKEDEN 5.500 BAŞVURU
54 ÜLKEDEN 5.500 BAŞVURU
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 2019 yılı yabancı öğrenci sınavına rekor başvuru yapıldı. Bu dönemde 54 farklı ülkeden 5 bin 500 kişi yabancı öğrenci sınavına girdi. En fazla Suriyeli öğrencilerin başvurduğu sınava, İran, Almanya, Mısır, Hollanda, Rusya, Amerika, Fransa, Çin, İsveç, İngiltere, Hindistan, İtalya, Kanada ve Ukrayna gibi 54 ülkeden rekor sayıda başvuru yapıldı.
20 PROJE YARIŞTI
20 PROJE YARIŞTI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 3. Öğrenci Proje Fikri Yarışması ödül töreni düzenlendi. Öğrencilerin sunumlarını yapmalarının ardından dereceye giren projeler belirlendi. Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencisi Rıdvan Polat´ın “Yağ Dağıtımı Wankel Motor” isimli projesi birinci seçildi.
ESNAFLARA EĞİTİMDE İNDİRİM DESTEĞİ
ESNAFLARA EĞİTİMDE İNDİRİM DESTEĞİ
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Çözüm Koleji yöneticileriyle yüzde 20´lik indirim sağlanması amacıyla eğitim protokolü imzaladı. Eğitime önem verdiklerini belirten SESOB Başkanı Beşir Köksal, imkânları olan esnafların çocuklarını özel okullarda okutmalarına destek olmak için kolejlerle protokol imzaladıklarını söyledi.
ŞARKIŞLA MYO´DA İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ
ŞARKIŞLA MYO´DA İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ
Şarkışla MYO´da akademisyen ve öğrencilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veren Uzman Sinan Çalapverdi, “İş güvenliğinin sağlanması için alınan tedbirlerle hem işçi hem işletme hem de iş yeri korunmuş olur. İş sağlığı ve güvenliğinin temelini; işçileri iş kazalarından ve meslek hastalıklardan korumak için gerekli önlemleri almak ve işçileri bu konuda bilgilendirmek gelmektedir” dedi.
VALİ AYHAN İDARE SİSTEMLERİNİ ANLATTI
VALİ AYHAN İDARE SİSTEMLERİNİ ANLATTI
Cumhuriyet Üniversitesi´ndeki “Türk İdare Sistemi ve Kişisel Kariyer Gelişimi” konferansta konuşan Vali Salih Ayhan, Osmanlı´dan günümüze idare sistemi hakkında bilgiler verdi. Öğrencilerin Başkanlık Modeli ile ilgili sorularına cevap veren Vali Ayhan, öğrenciler tarafından Türk İdare Sistemine duyulan ilginin gelecek açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.
ECZACILARDAN TEKNİK GEZİ - video
ECZACILARDAN TEKNİK GEZİ - video
Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık öğrencilerinin ilaç endüstrisi hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla teknik gezi düzenlendi. İlaç endüstrisine olan ilgilerinin artırılmasını hedefleyen gezide, öğrenciler ilaç endüstrisini yakından tanıma fırsatı buldu.
DOĞA KOLEJİ´NDEN İNDİRİM DESTEĞİ
DOĞA KOLEJİ´NDEN İNDİRİM DESTEĞİ
Esnaf Odaları Birliği ile Doğa Koleji arasında eğitim sözleşmesi imzalandı. Protokol kapsamında ilimizdeki esnaf ve sanatkârların çocuklarına eğitimde indirim desteği verilecek.
HERKES İÇİN SAĞLIK
HERKES İÇİN SAĞLIK
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle ‘Herkes için Sağlık´ konulu panel düzenlendi. Panelin açılışında konuşan Suşehri Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, “Herkes İçin Sağlık temasının ana hedefi 2020 yılına kadar herkes için ulaşılabilir ve en iyi sağlık hizmeti sunmaktır” dedi.
ÖĞRENCİLERE İŞ GÜVENLİĞİ KONFERANSI
ÖĞRENCİLERE İŞ GÜVENLİĞİ KONFERANSI
Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ (ÇEDAŞ), İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla Sivas, Tokat ve Yozgat´ta üniversite ve meslek liselerindeki öğrencilere iş sağlığı ve güvenliği konusunda konferans verdi.
VETERİNERLİK ÖĞRENCİLERİNDEN TEKNİK GEZİ
VETERİNERLİK ÖĞRENCİLERİNDEN TEKNİK GEZİ
Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığı ve Veteriner Hekim Öğrenci Kulübü tarafından Nevşehir JAKEM (Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi) Komutanlığı´na teknik gezi düzenlendi.
FEN BİLİMLERİNDE 2. SEMİNER GÜNLERİ
FEN BİLİMLERİNDE 2. SEMİNER GÜNLERİ
Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen seminer günleri programının ikincisi düzenlendi. Eğitim seminerinde lisansüstü öğrencileri tez önerilerinin sunumunu yaptı.
AKADEMİSYENLERE PROJE EĞİTİMİ
AKADEMİSYENLERE PROJE EĞİTİMİ
Cumhuriyet Üniversitesi akademik personellerinin daha etkili ve verimli projeler hazırlamalarını desteklemek amacıyla TÜBİTAK tarafından proje eğitimi verildi. 3 gün devam eden eğitimin ardından akademisyenlere sertifika verildi.
KARAKAŞ´A GENÇ EĞİTİMCİ ÖDÜLÜ
KARAKAŞ´A GENÇ EĞİTİMCİ ÖDÜLÜ
Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hamdi Karakaş, Eğitim Araştırmalar Birliği tarafından “21. Yüzyılın Genç Eğitimcileri Ödülü´ne” layık görüldü.
YARIŞMADA İKİNCİ OLDU
YARIŞMADA İKİNCİ OLDU
Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Muhammet Önder, Ankara Eczacılar Odası Gençlik Komisyonu tarafından bu yıl 16.´sı düzenlenen Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması´nda ikincilik ödülünü aldı.
NOBEL ÖDÜLÜ BİR SİMGEDİR
NOBEL ÖDÜLÜ BİR SİMGEDİR
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Türkiye´de Nobel´i Düşlemek; İcat Çıkartmak” adlı söyleşi düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFAUM) Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay, “Nobel almayan önemli buluşlar yapan bilimciler de var. Tek başına Nobel´e takılmamak lazım. Ama Nobel bir simge yani bilimselliğin bir simgesi” dedi.
EVCİLİ´YE POSTER BİLDİRİ ÖDÜLÜ
EVCİLİ´YE POSTER BİLDİRİ ÖDÜLÜ
Cumhuriyet Üniversitesi´nde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Funda Evcili tarafından hazırlanan bildiri, Poster Birincilik Ödülüne layık görüldü.
LİSELİ ÖĞRENCİLERE MYO TANITIMI
LİSELİ ÖĞRENCİLERE MYO TANITIMI
Cumhuriyet Üniversitesi Yıldızeli Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından lise öğrencilerine yönelik MYO tanıtımı yapıldı. İlginin yoğun olduğu tanıtım toplantılarında aday öğrencilerin sorularını cevaplandıran öğretim elemanları, adayların Yıldızeli Meslek Yüksekokulu´nu tercih etmeleri durumunda hangi avantajlara sahip olacaklarını anlattı.
REKTÖR YILDIZ´A YAZILIM SUNUMU
REKTÖR YILDIZ´A YAZILIM SUNUMU
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız´ı ziyaret ederek geliştirdikleri yazılım programı hakkında sunum yaptı.
OLİMPİYATLARDA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDULAR
OLİMPİYATLARDA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDULAR
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iller arası düzenlenen Matematik Olimpiyatları devam ediyor. Bu kapsamda 3. Bölgede ilimizi temsil eden Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri bölge birinciliğini kazandı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.1252
EURO
6.8227