45.YIL SEVİNCİ - video
1974 Yılında kurulan Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45.yılı dün kampüste düzenlenen bazı etkinliklerle kutlanıyor. Kültür Merkezi´ndeki dün yapılan programda konuşan Vali Salih Ayhan, Sivas´ın geçmişte Darül Ulema olarak anıldığını belirterek, “Şimdiki zamanda da ilmimizi, bilgimizi, örf- adetlerimizi ve kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitemizdir. Sivas´ın bu marka değerini yükseltmek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi
Tarih: 11.2.2019 07:58:03/ 311okunma / 0yorum

“İLİM İRFAN ŞEHRİYİZ”

Sivas´ın tarih boyunca Anadolu´nun önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise “Alimler diyarı olarak anılmış bir şehirde üniversite kavramı daha da önemli bir yere haizdir. Biz üniversitemizi çok daha iyi yerlere getirmek için çalışıyoruz. Üniversitemizin kuruluşunu sağlayanlara bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“EN ÖNEMLİ MARKAMIZ”

Belediye Başkanı Sami Aydın ise “Ecdadımız bundan bin yıl önce bu şehirde çok sayıda medreseler açarak Sivas´ın ilim ve bilim yuvası olması noktasında büyük bir adım atmış ve bize de o mirası bırakmış. Cumhuriyet Üniversitemiz de bu geleneği bu alışkanlığı devam ettiren Sivas´ımızın en önemli marka değerlerinden bir tanesidir” dedi.

Hayrullah AĞKAŞ

1974 Yılında kurulan ve 60 bine yakın öğrencisi ile 6 bine yakın personeliyle şehrin en önemli marka değeri olan Cumhuriyet Üniversitesi´nde 45.yaş sevinci yaşanıyor. Üniversite´nin 45.yılı düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Cumhuriyet Üniversitesi´nin 45. kuruluş yıldönümü nedeniyle Kültür merkezinde dün düzenlenen programda konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas´ın Darül Ulema, yani alimler şehri diye vurgulanması üniversiteler şehri olmasından dolayıdır. Şimdiki zamanda ilmimizi, bilgimizi, örf ve adetlerimizi ve kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitelerimizdir. Dar´ül Ulema´nın geçmişten günümüze aktarılmasını sağlayan kurum da Cumhuriyet Üniversitesi´dir. Üniversitemizin geniş bir alanda hizmet vermesi ve daha iyi konumlanması, daha iyi bir eğitim öğretim vermesi için gerekli olan tüm şartları sağlamakla mükellefiz” dedi.

Sivas´a geçmişten günümüze kadar Dar´ül Ulema, yani alimler şehri olarak vurgulandığını belirten Vali Ayhan, “Buruciye Medresesi, Şifahiye Medresesi, Gök Medrese… Bunları düşündüğümüz zaman bu markanın oluşmasında medreselerimiz var. Şimdiki zamanda ise ilmimizi, bilgimizi, örf - adetlerimizi ve kültürümüzün devamını sağlayacak olan üniversitelerimizdir. Dar´ül Ulema´nın geçmişten günümüze aktarılmasını sağlayan kurum da Cumhuriyet Üniversitemizdir. Buna emek sarf eden, katkı sağlayan tüm hocalarımızı, idarecilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “İLİMİZİN MARKA

DEĞERİNİ YÜKSELTECEĞİZ”

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin kurulduğunu da hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Tabiri caizse Cumhuriyet Üniversitesi´nin bir kardeşi oldu. Bu kardeşin ayakta durması gerekiyor. Elinden tutup yürütmemiz gerekiyor. Bu anlamda hepimize görevler düşüyor. Rektör Mehmet hocamızı da tebrik ediyorum. Siz çok meşakkatli bir görev aldınız. Kuruculuk zordur. Mehmet Hocamızın koordinesinde biz Valilik olarak, Belediye ve Cumhuriyet Üniversitemiz ile ikinci üniversitemizin arkasında durarak, şehrimizin kimliğine çok değerli katkılar sunacağız. Hep beraber Sivas´ın marka değerini yükseltmek için ilimizin Dar´ül ulema olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun, bereketli olsun” şeklinde konuştu.

SİVAS´IN EN ÖNEMLİ

MARKA DEĞERİ…

“Nice 45 yıllara inşallah” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Sami Aydın ise “Cumhuriyet Üniversitemizin kalitesini artırarak devam etmesini diliyorum. Biraz önce çok değerli Rektörümün de ifade ettiği gibi Sivas bir tarih şehri, kültür şehri, sanat şehri, ilim şehri. Dolayısıyla ecdadımız bundan bin yıl önce bu şehirde çok sayıda medreseler açarak Sivas´ın ilim ve bilim yuvası olması noktasında büyük bir adım atmış ve bize de o mirası bırakmış. O mirasın neticesidir ki o mirastan Sivas´tan çok sayıda ilim adamı bilim adamı şairler çıkmıştır. Cumhuriyet Üniversitemiz de bu geleneği bu alışkanlığı devam ettiren Sivas´ımızın en önemli marka değerlerinden bir tanesidir” dedi.

Bu kaliteyi daha yukarılara çıkarmak için çaba gösterilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Aydın, “Yanlış hatırlamıyorsam 2008´lerde 18 bin öğrencimiz vardı ama bugün 58 bin 100 öğrencimiz var, yani 60 bine dayandı. Bu sadece Sivas´ta yetişen insanlar anlamında önemli değil Sivas´ın kültürünün gelişmesi, Sivas´ın gelişmesi anlamında da çok büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

“KOPUKLUK GİDERİLDİ”

Cumhuriyet Üniversitesi´nde çok sayıda sorunun Belediye kanalıyla çözüme kavuştuğunu belirten Belediye Başkanı Sami Aydın, şöyle devam etti:

“Şehir ile üniversitenin kopuk olduğu sürekli konuşulurdu. Kızılırmak ikiye böldü denilirdi. Ama bu kopukluğun giderildiğini görüyoruz. Üniversite şehir bağlantılarının çok güçlendiğini görüyoruz. Yine toplu taşım merkezinin üniversiteye alınması öğrencilerimiz açısından hatta şehrimiz açısından çok önemli stratejik karardı. Neden? Eskiden kenar mahallelerimizden üniversiteye ulaşmak iki toplu taşım aracı gerektiriyordu. Dolayısıyla öğrencilerimiz kenar bölgelere gitmek istemiyor, oralardan ev kiralamak istemiyorlardı. Sivas´taki vatandaşlarımızın da hastaneyi kullanması noktasında bu bir dezavantajdı. Ama bugün Sivas´ın her bir noktasından üniversitemize direk toplu taşım aracıyla tek biletle ulaşmak mümkün oldu. Üniversitemizin 45. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum.”

“SİVAS; İLİM

İRFAN ŞEHRİDİR”

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız da  “Sivas gibi tarih boyunca Anadolu´nun önemli merkezlerinden biri olmuş, âlimler diyarı olarak anılmış bir şehirde üniversite kavramı daha da önemli bir yere haizdir. Çünkü Sivas medreselerin yoğun olduğu, ilim ve irfanla haşir neşir olmuş bir şehir. Bu sebepten, biz Üniversitemizin tarihini medreselerin kurulduğu yıllara dayandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İKİ ÖNEMLİ

GÖREVİMİZ VAR”

Üniversitelerin 2 önemli görevi olduğunu hatırlatan Rektör Yıldız, “Eğitim vermek ve araştırma yapmak. Eğitim yıllardan bu yana yapılıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu konum ve geçmişten aldığımız mirasla üniversitelerin araştırma yapma ve bilim üretme görevi daha da önemli hâle geliyor. Üniversite demek gelecek demek, umut demek, ilim demek. Daha da önemlisi bir ülkenin ufku yarıp geçen ışığı demek, yarın demek. Üniversitelerin en önemli görevleri araştırma yapmaktır diye az önce belirtmiştim. Görevimiz önce fikir üretmek sonra da bu fikri ürüne dönüştürmektir. Yaptığınız bütün çalışmalarda sizleri destekleyeceğimizi defaatle söylemiştim. Özellikle sağlık ve savunma sanayisinde çalışmalar yürütüyoruz. Mesela geçtiğimiz 2018 yılı içerisinde deri hastalıklarını iyileştiren kozmetik ürün geliştirdik” diye konuştu.

Üniversitede yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Rektör Yıldız, şöyle devam etti:

“Savunma sanayi için tamamen yerli malzemeleri kullanarak hafif ve kurşun geçirmez zırh plakası ürettik. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının henüz bir tedavisi, ilacı ya da iğnesi, yok iken geçtiğimiz günlerde bu hastalığa ilaç üretmek adına bir çalıştay düzenledik. Daha başka alanlarda da ilaç üretmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bir diğer konu, fakültelerimizin dergileridir. Elbette her fakültemizin dergisinin ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettirmesi, taranan dergiler arasında yer alması önemlidir. Fakat 1996 yılından bu yana çıkan İlahiyat Fakültesi Dergimiz ESCI, EBSCO ve SCOPUS tarafından da taranma noktasında. Temmuz ayı itibarıyla A sınıfı olup olmayacağımıza karar verilecek diye bekliyoruz.

2017 yılında kurduğumuz Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi gün geçtikçe gelişiyor. Bu merkez sayesinde yerli ve milli İsnad Atıf Sistemini geliştirdik. Bize verilen Rektörlük görevinin bir emanet olduğunu ve bu emaneti en iyi şekilde sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bizim Sivas´a vefa borcumuz var; bunu ödemeye gayret ediyoruz. Sizlerden temennim, dünyanın geleceğine sahip çıkacak işler yapmanızdır. Böyle düşünen ve yaşayan nesillerin yetişmesidir. Ahlakıyla, çalışmasıyla, dünyaya bakışıyla insanlığın geleceğine yön veren insanlar olabilmemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin 13. üniversitesi olarak 1974 yılında kurulan Cumhuriyet Üniversitemizin 45. yılı hayırlı olsun dileklerimle Üniversitemizin kuruluşunda emeği geçenlerden ahirete irtihal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum. Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından geçmişte görev yapmış Rektörlere ve yaptıkları çalışmalarla başarı elde eden akademisyenlere teşekkür belgesi verildi.Video Tarihi: 9.2.2019 15:48:25
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SEVİNCİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞARKIŞLA´DA İNGİLİZCE KURSU
ŞARKIŞLA´DA İNGİLİZCE KURSU
Şarkışla ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından İngilizce kursu açıldı
SEVGİLERİNİ PAYLAŞTILAR
SEVGİLERİNİ PAYLAŞTILAR
Yenişehir´deki Akademi Yeni Çizgi (AYÇ) okulları, ‘Benimle kahvaltını paylaşır mısın?´ etkinliği düzenledi. Şehit Hamit Kandur İlkokulu 3.sınıf öğrencilerini konuk eden AYÇ´li minikler, hem sevgilerini hem de kahvaltılarını paylaşarak yeni dostluklar edindi
ULAŞ´TA ROBOTİK KODLAMA PROJESİ
ULAŞ´TA ROBOTİK KODLAMA PROJESİ
Ulaş ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) arasında "Ulaş Robotik Kodlama Projesi" sözleşmesi imzalandı
“SANAYİLEŞME İÇİN ÖNEMLİ FAKTÖRDÜR”
“SANAYİLEŞME İÇİN ÖNEMLİ FAKTÖRDÜR”
Vali Salih Ayhan, Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi ile Seyrantepe İMKB Ortaokulunu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Meslek Liselerinin gençleri hayata hazırlayan önemli bir eğitim kurumu olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, “Burası çalışma hayatı öncesinde son durak. Meslek okulları sanayileşmede önemli bir faktördür” dedi
2.ÜNİVERSİTEYE DESTEK SÖZÜ
2.ÜNİVERSİTEYE DESTEK SÖZÜ
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´u ziyaretinde, “Yeni üniversitemizin Türkiye´deki sayılı üniversiteler arasına girmesi için TSO olarak her türlü desteği vereceğiz”dedi
2. ÜNİVERSİTE İDARESİ İÇİN GEÇİCİ YER BULUNDU
2. ÜNİVERSİTE İDARESİ İÇİN GEÇİCİ YER BULUNDU
Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesinde bulunan eski TEKNOKENT binasını geçici idari bina olarak kullanacaklarını belirterek, “Bu bina 2 bin metrekare. Başlangıç ve idari yapılanma için uygun. Önümüzdeki günlerde istişare toplantıları düzenleyerek, yol haritamızı gözden geçirip yolumuza devam edeceğiz” dedi
446 ÖĞRETMEN DAHA GELİYOR
446 ÖĞRETMEN DAHA GELİYOR
Dönem başında 590 ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılan Sivas´a bu ay yapılacak atamalardan 446 öğretmen daha gelecek. 120 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü İlimizde, 822 öğretmene ihtiyaç olduğu belirtilirken, yeni atanacaklarla birlikte norm kadro oranında yüzde 97´ye ulaşılacağı vurgulandı. Vali Salih Ayhan, “Eğitim açısından çok daha iyi noktalara geleceğiz” dedi
EVDE EĞİTİME ÖZEL TAKİP
EVDE EĞİTİME ÖZEL TAKİP
Şehrimizde çeşitli nedenlerden dolayı 75´i evde, 1´i de hastanede eğitim alan öğrenci olduğunu belirten Vali Salih Ayhan, “Ailelerimiz her an bana telefonla ulaşabilir. Evde eğitim alan öğrencilerimizi özel olarak takip edeceğim. Her sıkıntılarında yanlarında olacağım” dedi
“ANAOKULLARINI ÖNEMSİYORUZ”
“ANAOKULLARINI ÖNEMSİYORUZ”
Zübeyde Hanım Anaokulu ile Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Meslek Okulunda incelemelerde bulunan Vali Ayhan, “Anaokulunun amacı, öğrenmeye ilgi uyandırmaktır. Bunun için okul öncesini önemsiyor ve ilimizde bu sürecin hızla yayılmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
"ZİHNİNİZ AÇIK UFKUNUZ PARLAK OLSUN"
"ZİHNİNİZ AÇIK UFKUNUZ PARLAK OLSUN"
Eğitim döneminin ikinci yarısının açılışını Yavuz Sultan Selim Ortaokulu´nda yapan Vali Salih Ayhan, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, “Zihniniz açık, ufkunuz parlak olsun” temennisinde bulundu, son 6 okulun yıl sonuna kadar tekli eğitime geçeceğini açıkladı
SERVİS SÜRÜCÜLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
SERVİS SÜRÜCÜLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
Sivas Emniyet Müdürlüğü öğrenci taşıyan servis sürücülerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi
118 BİN ÖĞRENCİYLE 2.DÖNEME
118 BİN ÖĞRENCİYLE 2.DÖNEME
2018-2019 eğitim ve öğretim yılının 2. dönemi bugün başlıyor. 860 okulda 118 bin 783 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü 2. Dönem 14 Haziran´da sona erecek
EĞİTİMDE DAHA İYİYE
EĞİTİMDE DAHA İYİYE
Son yıllarda eğitime yaklaşık 650 milyon yatırım yapıldığını belirten Vali Salih Ayhan, “Bundan sonra okullarımızı daha verimli kullanarak iyi bir eğitim kadrosuyla 2023 Eğitim Vizyon Belgesi´ni okullarımıza nüfuz ettirdiğimiz takdirde inşallah Sivas eğitimde daha iyi yere gelerek zirveleri zorlayacak” dedi
TELEFON SÜRPRİZİ - video
TELEFON SÜRPRİZİ - video
Antalya´da yapılan “2023 Eğitim Vizyonu ve Değişimi Yönetmek Çalıştayı”na katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´nın telefonundan Milli Eğitim bünyesindeki AR-GE birimini arayarak sürpriz yaptı.
BÜYÜK FEDAKARLIK
BÜYÜK FEDAKARLIK
Herkes tatilde, onlar tamirde
“YABANCI ÖĞRENCİ” TEZİ MAKALE OLDU
“YABANCI ÖĞRENCİ” TEZİ MAKALE OLDU
Türk Eğitim Derneği (TED) Sivas Kolej Müdürü Çetin Özdemir´in yüksek lisans tezi, Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi´nin kış baskısında makale olarak yayımlandı. Şehirde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadığı sıkıntıların yanı sıra okul iklimine etkisinin araştırıldığı makalede, çözüm önerilerine de yer verildi
BURSLULUK SINAVINA 2 BİN BAŞVURU
BURSLULUK SINAVINA 2 BİN BAŞVURU
Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Mahir-Sevim Özduman Ortaokulu Müdürü Mehmet Zafer Babacan, bursluluk sınavlarının 16-17 Şubatta yapılacağını belirterek, “Şu ana kadar yaklaşık olarak 2 bin başvuru oldu, daha 20 gün var, bu sayının 3 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz” dedi
“ÇOCUĞUNUZU YARGILAMAYIN”
“ÇOCUĞUNUZU YARGILAMAYIN”
Yarıyıl tatili için öğrencilere ve velilere önerilerde bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları Rehberlik Öğretmeni Banu Bulur, “Karne ile ilgili duyguların çocuğun incitilmeden anlatılması gerekir. Yargılamadan, eleştirmeden başkalarıyla kıyaslamadan çözüme yönelik yaklaşılmalıdır” dedi
MUZAFFER HOCA´DAN VELİLERE ÖDEV
MUZAFFER HOCA´DAN VELİLERE ÖDEV
BU SINIFTA ÖĞRENCİLERE ÖDEV YOK!
ÇOCUKLARA KIZMAYIN
ÇOCUKLARA KIZMAYIN
2018-19 eğitim - öğretim döneminin ilk yarısı dün sona erdi ve İlimizde 125 bin öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline girdi. Vali Salih Ayhan, Olukman ve Yakupoğlan köylerinde karne dağıtarak, öğrencilere nasihatlerde bulundu, velilere ise “Çocuklarınıza kötü karne yüzünden kızmayın” diyerek uyarı yaptı
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958