39 PROJEYE 1,9 MİLYAR
Yatırımların 2019 yılı ödenekleri netleşti..
Tarih: 6.3.2019 07:59:35/ 1324okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın imzasıyla Resmi Gazete´de yayımlanan 2019 yılı yatırım programında Sivas´a tarımdan, ulaştırmaya, eğitimden kültür ve turizme, sağlıktan, çevre ve şehirciliğe toplam 39 proje için 1,9 milyar lira ödenek ayrıldı. Ödeneklerde aslan payı 1,4 milyarla Hızla trenin oldu.

Hayrullah AĞKAŞ

2019 Yılı Yatırım Programında Sivas´a ayrılan ödeneğin 1,9 milyar lira olduğu ve ödeneğin yaklaşık üçte ikilik bölümünün Hızlı Tren için kullanacağı öğrenildi. Sivas´ta devam eden kamu yatırım projelerin maliyetinin ise 373 milyon 76 bin lira olarak güncellendiği belirtildi.

TBMM´de yapılan bütçe görüşmelerinin ardından illere yapılacak yatırımlarla ilgili bütçe görüşmeleri yapılmıştı. 2019 yılı itibariyle de planlanan yatırımlar Resmi Gazete´de yayımlanarak, yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda Bakanlıkların bütçelerinin netlik kazanmasının yanı sıra hangi ilde hangi işe ne kadar ödenek ayrıldığı da belli oldu.

Buna göre 2019 Yılı Yatırım Programında ilimizde yapılması planlanan yatırımların toplam bedeli 373 Milyon liranın üzerinde oldu. Başta Hızlı Tren Projesi ve DAP kapsamında Sivas ile birlikte diğer illeri de ilgilendiren yatırımlar da dâhil edildiğinde bu rakam 1 Milyar 917 Milyon 679 Bin TL olarak belirlendi.

İlimize yapılacak yatırımlar; Tarım, Ulaştırma, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Ticaret Bakanlığı, KİT ve DAP Yatırımları olmak üzere 9 ana başlık altında 39 proje bulunuyor.

TARIM´DA 3 PROJE

İlimize tarım alanında yapılacak 3 ayrı yatırım bulunuyor. Tarım alanında Kangal Kocakurt Barajı´na 6 Milyon, Yıldızeli Nevruz Barajı´na 5 Milyon 500 Bin lira ödenek ayrılırken, Gemerek Barajı´na ise 5 Milyon liralık ödenek ayrıldı.

KARAYOLLARINDAN

14 PROJE

Ulaştırma alanında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde yapılacak çok sayıda yatırım bulunuyor. Bu kapsamda Ulaştırma Bölge Müdürlüğü hizmet binası etüt ve proje çalışmaları için 680 Bin lira ödenek ayrılırken, Nuri Demirağ Havalimanının CAT 2 standartlarına çıkarmak üzere 10 Bin lira yatırım bedeli ayrıldı. Son yıllarda gündemde olan Sıcak Çermik Havalimanı bağlantı yolu projesi de yatırım programına alındı ancak sadece bin liralık ödenek ayrıldı.

Diğer taraftan; Sorgun – Yıldızeli ve Yıldızeli – Sivas – Zara – İmranlı bölünmüş yol projesi için9 milyon 386 bin, Sivas – Ulaş Havalimanı bağlantısı için 2 milyon 325 bin, Yıldızeli ayrımı Sivas – Tokat bölünmüş yol projesi için 4 milyon 649 bin, Zara Geminbeli Tüneli bağlantı yolları için 16 milyon 295 bin, Keban – Arapgir – Divriği bölünmüş yol çalışması için 4 milyon 649 bin, İmranlı – Refahiye bölünmüş yol çalışması için 2 milyon 325 bin, Reşadiye  - İmranlı bölünmüş yol çalışması için 4 milyon 649 bin, Kangal  - Alacahan BSK için 13 milyon 947 bin, Kangal – Malatya BSK için 41 milyon 944 bin, Karadeniz – Akdeniz Projesi kapsamında Şebinkarahisar – Suşehri tünel bağlantı yolları için 27 milyon 197 bin lira ödenek ayrıldı.

EĞİTİM´DE

3 PROJEYE ÖDENEK

Eğitim alanında ise ilimizde 3 yatırım programı bulunuyor. 27 dairelik öğretmen lojmanları için 1 milyon 968 bin lira ödenek ayrılırken, Cumhuriyet Üniversitesi´ndeki eğitim yatırımları için 20 milyon 500 bin ve yine Cumhuriyet Üniversitesi´nde yapılacak teknolojik araştırmalar için de 3 milyon 383 bin lira ödenek ayrıldı.

KÜLTÜR VE TURİZM´DE

2 PROJEYE ÖDENEK

2019 yılı yatırım programında Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırımlarında ise iki proje yer aldı. Yapımı devam eden yeni kültür merkezi binası için 6 milyon 882 bin lira ödenek ayrılırken, Ankara yolu üzerinde bulunan tarihi Haralar Bölgesinde hayata geçirilecek çevre düzenleme çalışmaları için de 3 milyon lira ödenek ayrıldı.

SAĞLIK´TA 2 PROJE

Sağlık Bakanlığı yatırımlarında ise ilimize iki hastane için ödenek ayrıldı. Cumhuriyet Üniversitesi´nin yıllardır beklediği yeni hastane ödeneğe için 53 milyon liralık ödenek ayrılırken, Numune Hastanesi ek binası için de 41 milyon lira ödenek ayrıldı.

ATIK SU PROJESİNE

AB HİBE DESTEĞİ

Yatırım Programında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırımlarında iki ayrı proje yer aldı. Atık Su Projesi için 27 milyon 461 bin lira AB hibesi verilirken, Tavra Deresi İsale Hattı için de 4 milyon lira ödenek ayrıldı.

KİT YATIRIMLARINDA

TEK KALEM

KİT yatırımları kapsamında ise bir kalem yatırım bulunuyor. Bu alanda ise TÜDEMSAŞ´a tesis temini ve güçlendirme çalışmaları için 5 milyon 580 bin lira ödenek ayrıldı. Bu yatırımların toplam bedeli ise 373 milyon 76 bin lira…

DEMİRYOLLARINA

1,5 MİLYAR ÖDENEK

Sivas ile birlikte diğer illeri de kapsayan yatırımlarda TCDD yatırımları dikkat çekiyor. Bu alanda Sivas – Ankara Hızlı Tren Projesi kapsamında Ankara – Kırıkkale – Yozgat ve Sivas illeri için toplamda 1 Milyar 429 Milyon ödenek ayrıldı.

Sivas ile birlikte birçok ilin yer aldığı demiryolu elektrifikasyon işleri için ise 334 milyon 908 bin lira ödenek ayrılmış durumda… Sivas -  Erzincan demiryolu için 60 milyon ödenek ayrılırken, Divriği  - Kars demiryolu etüt ve proje çalışmaları için de 4 milyon 500 bin ödenek ayrıldı.

DAP´TAN

5 PROJE İLE DESTEK

Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında kullanmak üzere de toplamda 67 milyon 116 bin ödenek ayrıldı. DAP´a dahil olan illerde hayvan içme suyu projesi kapsamında 7 milyon, tarımsal sulama projeleri kapsamında 26 milyon, hayvancılık geliştirme projesi kapsamında 10 milyon 955 bin, eğitim projeleri kapsamında 13 milyon 148 bin ve Et ve Süt Kurumu projeleri kapsamında da 10 milyon 13 bin ödenek DAP illerine dağıtılacak.

Ayrıca Ticaret Bakanlığı ödenekleri kapsamında da ilimizin de içerisinde yer aldığı muhtelif illerde hizmet binası yapımı için toplamda 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrıldı.

Demiryolları ve DAP yatırımları kapsamında ayrılan toplam ödenek ise 1 Milyar 917 Milyon 679 bin liraya ulaştı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PROJEYE MİLYAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
20 BİN KONUT  SATILMAYI BEKLİYOR
20 BİN KONUT SATILMAYI BEKLİYOR
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Garanti BBVA Mortgage işbirliği ile ilimizde bulunan emlakçı ve yapsatçılara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, Türkiye genelinde ve ilimizde emlak sektörü canlanmazsa diğer sektörlerde de canlanma görülmeyeceğini belirterek,” İlimizde 20 bin, Türkiye genelinde 2 milyon konut satılmayı bekliyor. Türkiye´nin en iyi döneminde 500 bin konut satılmıştır. 4 yıllık bir konut stoku var” dedi.
GEMEREK OSB´YE YATIRIM ATAĞI
GEMEREK OSB´YE YATIRIM ATAĞI
Gemerek Kaymakamı Cengiz Nayman ve beraberindeki iş adamları Gemerek OSB´ye kazandırılacak yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Kaymakam Nayman, şuana kadar 5 firmaya yer tahsisi yapıldığını ve 37 firmanın da arsa talebinde bulunduğunu kaydetti
BORÇLU BELEDİYEDEN ÜRETEN BELEDİYEYE
BORÇLU BELEDİYEDEN ÜRETEN BELEDİYEYE
Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, ilçede yapılan hizmetleri değerlendirdi. Borçlu bir belediyeden hizmet üreten belediyeye geçiş aşamasını anlatan Başkan Öztürk, “İktidar partisi belediye başkanı olmanın avantajları ile borçları kapattık, üreten bir belediye olduk” dedi
İŞSİZLİK ARTTI
İŞSİZLİK ARTTI
TÜİK, 2018 işsizlik rakamlarını açıkladı. Sivas, Kayseri ve Yozgat illerini kapsayan bölgede işsizlik oranı yüzde 13,2 olarak gerçekleştirildi. Bölgedeki istihdam oranı ise yüzde 41,6 oldu. 2017´ye yılına oranla işsizlikte artış, istihdamda düşüş gözlendi
KADINLARA İŞ KAPISI OLDU
KADINLARA İŞ KAPISI OLDU
Milli Eğitim Bakanlığı´nca hayata geçirilen, “Girişimcilikte Önce Kadın Projesi” kapsamında Gürün İlçe Halk Eğitim Merkezi´ndeki kursiyer kadınlar, marketlerde paralı poşet uygulamasının ardından çanta üreterek ev ekonomisine katkı sundu.
ARAÇ PARKINA 8 MİLYON´LUK YATIRIM
ARAÇ PARKINA 8 MİLYON´LUK YATIRIM
Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk döneminde belediye araç parkına 8 milyon lira değerinde 25 adet iş makinesi alımı yapıldı. Başkan Öztürk, “Göreve geldiğimiz mazotu olmayan bir çöp arabası ile birkaç kamyon ve kamyonet olan araç parkımızda bugün 25 araç var” dedi
450´YE DÜŞTÜ
450´YE DÜŞTÜ
TÜİK, illere göre Şubat ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Bir önceki yıla göre konut satışlarında düşüş gözlenen ilimizde, Şubat ayında satılan konut sayısı 450 oldu. Bir önceki yılın aynı ayında bu rakam 650 olarak kayıtlara geçmişti
NÖBETÇİ NOTER İYİ OLDU
NÖBETÇİ NOTER İYİ OLDU
6 Nisan´dan itibaren ‘Nöbetçi Noter´ uygulamasının başlayacağını belirten TSO Başkanı Mustafa Eken, “Nöbetçi noter uygulamasının başlamasıyla tüccarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımız alım, satım, vekâlet gibi işlemlerini hafta sonları da rahatlıkla gerçekleştirecek. Hafta sonları da ticaretimiz artacak, piyasaya canlılık gelecek” dedi
“ŞEHRİ BİRLİKTE BÜYÜTECEĞİZ” - video
“ŞEHRİ BİRLİKTE BÜYÜTECEĞİZ” - video
MÜSİAD Şube Başkanı Salim Eminoğlu, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ı ziyaret etti. İş dünyası ile üniversite arasındaki bağın kuvvetlenmesi için birlik mesajı veren Eminoğlu, “Şehri üniversitemiz ile birlikte geliştirmek, ticaretimizi büyütmek için birlikte çalışacağız” dedi
TEŞVİK DESTEĞİ
TEŞVİK DESTEĞİ
İstihdam seferberliği kapsamında iş dünyasına sunulan 8 ayrı teşviğin tarihi bir fırsat olduğunu belirten TSO Başkanı Mustafa Eken, “Bu tarihi teşvikten yararlanın. Türkiye´nin gücüne ve geleceğine güvenin. En az bir işsizi işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye´nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun” dedi
HALKBANK´A ÇİFTE TEŞEKKÜR
HALKBANK´A ÇİFTE TEŞEKKÜR
Öteden beri “Halkın Bankası”, “Halk ister Halkbank yapar” ve “Üreten Türkiye´nin Bankası” sloganlarıyla devletin özellikle esnaf kesimine finansman hizmeti sağlayan eli olarak faaliyet gösteren Halkbank, 249 halk otobüsünün yenilenmesine sağladığı büyük destekten sonra, yılbaşından bu yana da esnaf ve sanatkarlara yüzde 5 faizle 200 bin liraya kadar kredi vermeyi sürdürüyor
İNŞAATLARI İNCELEDİ - video
İNŞAATLARI İNCELEDİ - video
İl Özel İdare Genel Sekreteri Nebi Kaya, baharın yüzünü göstermesiyle birlikte inşaat çalışmalarına hız verildiğini söyledi. Eğitimin fiziksel altyapısını güçlendirmeye devam edeceklerini söyleyen Kaya, ihtiyaçlar dâhilinde yeni kamu binalarının da şehre kazandırılacağını söyledi
İCRAATLARI ANLATTILAR - video
İCRAATLARI ANLATTILAR - video
Son dönem toplantılarını yapan İl Genel Meclisi dünkü oturumda gündemine 2014-2019 döneminde yapılan çalışmaların anlatılmasını aldı. Komisyonların icraatlarını anlattığı yerel parlamentoda konuşan Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Mustafa Yılmaz, eğitime 2015´te 67 milyon, 2016´da 89 milyon, 2017 yılında da 124 milyona tutarında yatırım yapıldığını belirtti. Eğitim yatırımlarının 2018 yılında zirveye ulaştığını aktaran Yılmaz, “ 2018´de yeni yapımlar için 690 milyon, onarımlar için de 309 milyon ödenek aktardık”dedi
EN FAZLA ARTIŞ SAĞLIK´TA - BÖLGESEL ENFLASYON 20.53 OLDU
EN FAZLA ARTIŞ SAĞLIK´TA - BÖLGESEL ENFLASYON 20.53 OLDU
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı enflasyon rakamını açıkladı. Buna göre, TR72 Bölgesi´nde yer alan Sivas, Kayseri ve Yozgat´ta ana harcama guruplarında en fazla artış sağlık oldu. Aynı bölgelerde fiyatı bir önceki aya oranla artış gösteren ürünlerin başında ise marul, beyaz lahana ve portakalda geldi.
TKDK´DAN PROJE ÇAĞRISI
TKDK´DAN PROJE ÇAĞRISI
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Muhammet Ali Genç, beşinci başvuru çağrı ilanına 16 Şubat´ta çıkıldığını hatırlatarak, 8 Nisan´dan itibaren proje kabulüne başlanacağını açıkladı. Koordinatör Genç, tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapacakları uyararak, “Başvurular 14-24 Mayıs´ta sona erecek. Hibe desteğinden faydalanmak isteyenler projelerini hazırlamalıdır” dedi
ÇERMİĞE YENİ TESİS - video
ÇERMİĞE YENİ TESİS - video
Vali Salih Ayhan, Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi´nde yapılacak olan 150 yataklı Konaklamalı Rehabilitasyon Merkezi´nin Sağlık Bakanlığı yatırım programına alındığını açıkladı. Dün Sıcak Çermikte merkezin yapılacağı yerle ilgili incelemelerde bulunan Vali Ayhan, “Çermikte termal sağlık turizmine ağırlık vereceğiz”dedi
“SİVAS İÇİN BİR OLACAĞIZ”
“SİVAS İÇİN BİR OLACAĞIZ”
TOBB Koordinasyonunda Sivas Kadın girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu icra komite üye seçimleri gerçekleştirildi. TSO´da tek liste ile gidilen seçimlerde Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı´na Meziyet Genç, Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığı´na ise Semih Arifer getirildi. Seçimlerin ardından başkanları kutlayan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sizlerden çok şey bekliyoruz. Sivas için bir olacağız. Ben değil, biz mantığıyla hareket edeceğiz” dedi
ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ
ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ
MÜSİAD üyeleri TÜDEMSAŞ´ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. TÜDEMSAŞ olarak yük vagonu üretimi ve onarımlarını yaptıklarını anlatan Genel Müdür Mehmet Başoğlu, “Hep birlikte Sivas ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya ve birlikte çalışmaya hazırız” dedi
DESTEK DAVETİ
DESTEK DAVETİ
TSO Başkanı Mustafa Eken, sanayicilere ve esnaflara İstihdam Seferberliği kapsamında uygulanan desteklerden yararlanma çağrısında bulunarak, “Türkiye´nin gücüne ve geleceğine güveniyoruz. İstihdama yönelik devlet destekleri, işletmelerimiz için önemli fırsattır. Üyelerimizi bu tarihi desteklerden faydalanmaya davet ediyoruz” dedi
SGK´DAN SON GÜN UYARISI
SGK´DAN SON GÜN UYARISI
Yapılandırmada birinci ve ikinci taksitleri yatırmayanlar için bugün son gün olduğunu hatırlatan SGK İl Müdürü Kadir Boztepe, “Yapılandırmadan faydalananlar ödenmemiş olan tutarları en geç 28 Şubat 2019´a kadar ödeme zammı ile birlikte ödemesi halinde yapılandırmadan faydalanabilecek” dedi
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7875
EURO
6.4434