29 EKİM´DE TEMEL ATILACAK
Vali Salih Ayhan, SİVTAŞ bünyesinde kurulacak yem ve süt işleme tesisi arazisinde incelemelerde bulundu. Vali Ayhan, “29 Ekim´de fabrikalarımızın temelini atacağız. 38.354 metrekare alan üzerine kurulacak olan tesisler, onlarca kişiye istihdam sağlayacak, Sivas´ın üretim kapısı olacak. Bu bölge hayvancılık açısından oldukça verimli bir yer. Üretim tesislerimizi kurduğumuz zaman ticari bir kaygı ile çalışmayacağız, maliyetleri düşürerek çiftimize katkı sağlayacağız” dedi.
Tarih: 21.10.2019 01:02:00/ 167okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas çiftçisinin gelirini artırmak, sektörde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak ve topyekûn bir kırsal kalkınma sağlamak amacıyla Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi´nin (SİVTAŞ) kurulmasının ardından ilimize yem ve süt işleme tesisi kazandırılması için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Demirağ OSB civarında kurulması planlanan yem ve süt işleme tesisi arazisini gezerek, planlanan yatırımın son durum hakkında ilgililerden bilgi aldı.

“AMACIMIZ

REKABET DEĞİL”

Sivas çiftçisinin sorunlarını ortadan kaldırmak ve gelir artışı sağlamak adına önemli bir projeyi hayata geçireceklerini anlatan Vali Ayhan, şirket bünyesinde; sözleşmeli besicilik, jeotermal sera, bal işletme tesisi, yem fabrikası, süt işletmesi, damızlık hayvancılık işletmesi gibi tarım ve hayvancılığa yönelik faaliyetlerin yapılacağını ifade etti.

Bu çalışmalar kapsamında ilk olarak yem ve süt işleme tesislerini kurarak kırsalı güçlü kılmayı hedeflediklerini belirten Vali Ayhan, “29 Ekim´de fabrikalarımızın temelini atacağız. 38.354 metrekare alan üzerine kurulacak olan tesisler, onlarca kişiye istihdam sağlayacak, Sivas´ın üretim kapısı olacak. Bu bölge hayvancılık açısından oldukça verimli bir yer. Üretim tesislerimizi kurduğumuz zaman ticari bir kaygı ile çalışmayacağız, maliyetleri düşürerek çiftimize katkı sağlayacağız. Amacımız rekabet değil, vatandaşlarımızın ürünlerini alıp pazarlayarak, çiftçilerimizin maliyetlerini azaltmaktır. İl dışından yem gelmesini engelleyip ürettiğimiz yemleri işleyip çiftçilerimize kazandırabilmektir. Sivas Belediyesi, Sivas İl Özel İdaresi ve Kayseri Şeker ile bir güç birliği yaptık. İlerleyen dönemde de yeni fabrikaları şehrimize kazandıracağız. Buradan çok sayıda vatandaşımız istifade edecek, ekmek yiyecek. Sivas adeta tarım ve hayvancılığın merkezi olacak. Ciddi bir hareketlilik yaşayacağız. Bu fabrikaların ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÜRETİM VE İSTİHDAM

ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Şehrimiz adına önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bir süre önce Valiliğimiz öncülüğünde Özel İdare ve Belediyemiz ortaklığıyla kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Sivas Tarım ve Hayvancılık A.Ş., kısa sürede önemli çalışmalara imza atıyor. Sivas´a farklı bir vizyon ve farklı bir misyon ortaya koyuyoruz. Bu proje, bu şirket Sivas´taki çiftçimiz, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesim için güvenli bir liman olacak” ifadelerini kullandı.

Klasik belediyecilik yapmayacaklarını vurgulayan Başkan Bilgin, “Kurum ve kuruluşların ortak iradesi ile birlikte Türkiye´nin ihtiyacı olan üretim ve istihdama yönelik bir faaliyet gerçekleştiriyor, güç birliği yapıyoruz. Sivas tarım ve hayvancılık şehri ancak Çepni´deki yem fabrikasının dışında bir yem fabrikası yok. Sivas´ın sütü il dışına gidiyor ve farklı sorunlarla karşılaşılıyor. İlimizdeki güzel gelişmeler devam edecek. Biz çalışacağız, bunu da somut olarak bu ekip burada gösteriyor. Önümüzdeki günlerde de aynı kararlılıkla ve aynı irade ile doğru işler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“ŞİRKETİN İLK YATIRIMI”

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş da Sivas´ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu ifade ederek, bu yönde çalışmalar yapılmasının her dönem istendiğini dile getirdi. Yapılacak tesis ile ilimizde tarım ve hayvancılık alanında ciddi mesafe alınacağını belirten Akkaş, bu yatırımın Sivas´ta bir nebze olsun işsizlik ve göçün önüne geçeceğini vurgulayarak, “Üretim demek istihdam demektir. Şehrinde psikolojini çok olumlu yönde etkileyecektir. Bu şirketin ilk yatırımı olacaktır ama son olacağı düşüncesinde değilim. Bu tesis ilerde gelişip büyüyebilecek, özel sektöre de örnek olabilecektir” ifadelerini kullandı.

Arazi incelemesinin ardından SİVTAŞ Yönetim Kurulu Toplantısı´na geçen Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, kurulacak tesislerin proje detaylarını görüştüler.

İnceleme gezisine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu, SİVTAŞ Genel Müdürü Hakan Bozbıyık, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Emre Torun, Demirağ OSB Müdürü Mustafa Beştepe, Buruciye A.Ş. Müdürü Mustafa Altun ile diğer yetkililer de katıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EKİM TEMEL ATILACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
ÜNİVERSİTE´DE BALIK WORKSHOP ETKİNLİĞİ
Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğrencilere yönelik balık workshop etkinliği gerçekleştirildi.
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
HAYIRSEVERLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI
Vali Salih Ayhan, Sivas Belediyesi Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Bankasını ziyaret etti. Hayırseverlere bağışları arttırma çağrısında bulunan Vali Ayhan, ”Hayırseverlerimizin bağışlarını da artırmalarını bekliyoruz. Hakikaten son zamanlarda biraz daha buna ihtiyacımız var.” dedi.
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
MÜHENDİSLERE SİVAS´IN YOLLARI ANLATILDI
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından, İl Özel İdaresindeki yol yapım çalışmaları konulu seminer düzenlendi.
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
TİCARET SOSYAL MEDYADA YAYGINLAŞIYOR
Konfeksiyoncular ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası tarafından üyelerine yönelik olarak sosyal medya ve e ticarette ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
7 MİLYAR TON ATIK VAR (VİDEOLU)
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Çevre Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Tel Aydın,” Pasifik Okyanusu´nun tam ortasında yaklaşık 3,4 milyon kilometre karelik bir alan ve 7 milyar ton bir ağırlığının olduğundan söz ediliyor. Bu durumun bizlere gösterdiği ise çevremize ne kadar çok zarar verdiğimizdir.” dedi.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE TAM NOT
Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, mesleki eğitimlerine haftanın 3 günü staj yaparak devam ediyor. Staj gördükleri işletmelerde becerileri ile tam not alıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı,” Öğrencilerimiz gerçekten burada sundukları hizmetle göz dolduruyorlar. Ben öğrencilerimizin kendilerine sağlanan bu imkanla çok mutlu olduklarını ve işlerini severek yaptıklarını hissettim.” dedi.
 BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
BİR TON YEM BAĞIŞLADILAR
Tesviyeciler ve Oto Sanatkârları Odası Başkanı Hakan Demirgil ve yönetim kurulu üyeleri hayvan barınağına 1 ton yem bağışladılar.
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
ŞİİR KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
İlimizde yaşayan 50 yıldır şiir yazan ve 9 kitap çıkaran şair Mustafa Altınay (72) İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´yı ziyaret ederek, şiir kitaplarını okullara ulaştırılması için bağışladı.
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
DÖRT İŞLETMEYE GÜVENLİ GIDA SERTİFİKASI
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilimizde ilgili mevzuatların ve halk sağlığının gereklerini yerine getiren işletmelere ´Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı´ projesi kapsamında "Güvenilir Gıda Sertifikası´ verilmeye başlandı.
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
HASTAOĞLU, TÜRİB TOPLANTISINA KATILDI
Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafında düzenlenen Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Aracılık Sistemi İstişare Toplantısına katıldı.
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
SOKAK SATICISI 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz genelinde sokak satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 9 şüpheli yakalandı.
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
MECLİS, ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETTİ
Yoğun geçen Kasım ve Aralık ayı toplantılarının ardından, İl Genel Meclisi Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsünde öğrenim görmekte olan ortaokul ve lise öğrencilerini misafir etti.
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
DOĞAL ÜRÜNLER ÜRETECEKLER
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan ile il protokolünün eşleri tarafından ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ projesi başlatıldı. Proje kapsamında il protokolünün eşleri doğal ürünlerin yapımını anlatarak, tanıtımını yapacak. Uğur YİĞİT İl protokolü eşleri sağlıklı gıdalara dikkat çekmek amacıyla Polisevi´nde bir araya geldi. Tam buğday unundan ekşi maya ekmeği yaparak tadan il protokolünün eşleri, sağlıklı gıdalara dikkat çekerek, herkesin evinde bu tür ürünleri kolaylıkla yapabileceklerini dile getirdiler. Ekmek yapımının ardından açıklamalarda bulunan Vali Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, ‘Sağlıklı Mutfak Atölyesi´ adlı bir proje başlattıklarını belirterek çocukların daha sağlıklı büyümesi ve aile bütçesine ekonomik katkı sağlanması için kadınları mutfakta daha fazla görmek istediklerini söyledi. Evde ekmek, yoğurt, peynir, sucuk, sirke gibi gibi doğal ürünler yapmanın zor olmadığını vurgulayan Ayhan, “Bu ürünlerin yapımının kolay olduğunu göstermek için bir araya geldik. Bugün ekşi maya ile doğal ekmek yapımını gördük. Bundan sonra da her Perşembe Halk Eğitim Merkezindeki buluşmalarımızda diğer doğal ürünlerin yapımını gerçekleştireceğiz. Bizler şanslı bir nesildik; annelerimizin yaptığı doğal ürünleri tadarak büyüdük. Doğal bir şey yediğimizde bizleri çocukluğumuza götürerek ‘Tıpkı annemin, ananemin yaptığı gibi´ diyoruz. İstiyoruz ki bizim de çocuklarımızın damak lezzeti genişlesin ve mutfağımızdan gelen leziz kokular hem bedenleri hem de ruhları beslesin, onlarında lezzet tarifleri oluşsun, geleceklerine ışık olsun. Mutfak kültürümüzün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması en büyük gayemiz.” dedi.
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
ZARA İÇİN BİR FİKRİM VAR PROJE YARIŞMASI
Sivas´ın Zara ilçesinde Kaymakamlık tarafından, ilçenin sorunlarına çözüm sunan özgün fikirler üretmek amacıyla ´Zara İçin Fikrim Var´ proje yarışması başlatıldı.
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
3 GÜNDE BİN 122 TL BAĞIŞ TOPLADILAR - video
Gazi Osman Paşa İlkokulu öğrencileri her eğitim – öğretim yılında olduğu gibi bu dönemde de Gıda Bankasından yardım alan ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası düzenledi. Öğrenciler sınıflarında 3 gün süresince Hayat Ağacı Derneği kumbaralarına bağış yaptı. Bağış için birbiriyle yarışan öğrenciler 3 gün gibi kısa bir sürede toplam bin 122 TL bağış topladı.
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
TARIM ARAZİLERİNE CAN SUYU OLACAK
Kangal ilçesinde yüzde 56´sı tamamlanan Davulbaz Göleti bitirildiğinde, bölgede 5 bin 50 dekar tarım arazisi sulanacak. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Davulbaz Gölet´inin tamamlanması ile 5 bin 50 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
SEVMEK MERHAMETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
İlimizde yeni evlenen ve evlenecek olan çiftlere yönelik ‘Evliliğe İlk Adım Seminerleri´ başladı. İl Müftüsü Yusuf Akkuş,” Sevmek merhametli olmayı gerektirir, merhamet sevgiyle katmerleşir. Merhamet ekseninde bencilliği bir kenara bırakıp, samimi ve fedakar olmaktır.” dedi.
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
KADIN KAHRAMANLAR UNUTULMAYACAK
Sivas Kongresi´nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti´nin 100. kuruluş yılı dolayısıyla ‘Milli Mücadele Dönemi Kadın ve Erkek Kıyafet Sergisi´ ve ‘Milli Mücadelede Kadın ve Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti´ konulu panel düzenlendi. Vali Salih Ayhan,” Milli mücadele kadın kahramanları yüzyıllar geçse de unutulmayacak isimlerdir. Her birinin destansı mücadelesi her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır.” dedi.
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
ANNE VE KIZLARI CAMİDE BULUŞUYOR
İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünce başlatılan proje kapsamında anne ve kızları cami ve Kur´an kursunda buluşuyor.
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
DOĞU TÜRKİSTAN´A KULAK VERİN
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Mustafa Nurullah Albayak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Doğu Türkistan´da yaşanan zulme dikkat çeken Albayrak, “Birleşmiş Milletlere ve diğer ülke yöneticilerine sesleniyorum: Dünya medeniyet tarihinin mimarından olan ve günümüzde yok edilmeye, asimile edilmeye çalışılan, tarihin en büyük etnik soykırımına maruz kalan Doğu Türkistan halkının sesine kulak verin” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7875
EURO
6.4434