2020, ÜRETİM VE İSTİHDAM YILI OLACAK
2023 Sivas Vizyonu çalışmaları kapsamında belirlenen 6 ana sektörden biri olan tarım ve hayvancılığın gelişimi için somut adımlar atılıyor. Tüm tarım paydaşlarının katıldığı çalıştayda bilgi veren Vali Ayhan, “2020 yılı bizim için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacak” dedi.
Tarih: 28.1.2020 07:00:05/ 198okunma / 0yorum

Yüksel MENEKŞE

2018 Aralık ayında geniş katılımlı olarak yapılan ´Sivas Çalıştayı´nın ardından öne çıkan konu başlıkları, ´Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara´ sloganıyla sektör çalıştayları kapsamında, tüm paydaşlarla birlikte detaylı ele alınacak. Bu kapsamda ilk olarak Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı, Merkez Öğretmenevi´nde başladı. Vali Salih Ayhan başkanlığında, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, il protokolü ve konunun tüm paydaşlarının katılımı ile açılışı yapılan sektör çalıştayında tarım ve hayvancılık tüm detayları ile alınacak. Çalıştayın açış programında ilk olarak söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, sunum eşliğinde yaptığı konuşmasında, 2019 yılında ´Üreten Çiftçi Gelişen Sivas´ 2023 Sivas Vizyonu kapsamında yapılan çalışmalar ve planlanan projeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

"Üretime, İstihdama Katkı Sağlayacak Her Projeye Destek Vereceğiz"

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de, Sivas olarak üretime, istihdama katkı sağlayacak her projeye destek vereceklerini ifade ederek, "Biz inanıyoruz ki ülkemizin en büyük ihtiyacı hepimizin çok çalışması, işini çok iyi yapması ve daha çok istihdam, daha çok üretim alanlarında katkı sağlamamızı gerektiriyor. Biz belediye olarak, belediye mevzuatının, kanunlarımızın bize verdiği yetki doğrultusunda altyapı da yapacağız, parkta yapacağız, bahçe de yapacağız, şehri de temizleyeceğiz her alanda Sivas´ı en güzel şehir yapacağız. Bunu da bugün hepimiz görüyoruz. Ama bu yeter mi? yetmez. Bugün geldiğimiz noktada tüm ülkelerle rekabet edeceksek her şehir her kurum ve kuruluşun bu mantıkla, bu anlayışla çalışması lazım. Bizlerde bu mantığın doğal gereği olarak geçen yıl 26 Aralık´ta Sayın Valimizin himayesinde düzenlenen ´Ortak Akılla Yarınlara Sivas Çalıştayı´ sonucunda ortaya çıkan hususlarda ilimize değer katacak, ilimizin ekonomisine, üretimine, istihdamına değer katacak her projede imkânlar dâhilinde var olmaya gayret gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz." dedi.

Vali Salih Ayhan ise yaptığı konuşmasında, Sivas´ta 2018 yılında ilk olarak ´Ortak Akılla Yarınlara Sivas Çalıştayı´ yapıldığını hatırlatarak, "Tüm kurumların kısa-orta-uzun vadeli planlamaları ile ´2023 Sivas Vizyonu´nu ortaya koyduk. Çalıştayın birinci yılı sonunda ´Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara´ diyerek çalıştay raporunun ışığında öne çıkan 6 ana sektörü, kendi içinde detaylı olarak, sektörün tüm paydaşları ile ele alacağız." diye konuştu.

Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı

Vali Ayhan, Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı´nın sektörel çalıştaylardan ilki olduğunu ifade ederek, şubat ayı sonuna kadar tüm sektörlerde çalıştaylarını tamamlayacaklarını söyledi. 2019 yılının Tarım ve Hayvancılık alanında son derece verimli geçtiğini anlatan Vali Ayhan, Sivas´ın tarım ve hayvancılık potansiyelini çok iyi bildiklerini ve bu potansiyeli de fırsata dönüştürmeye yönelik önemli adımları atmaya devam ettiklerini söyledi.

"Tarım Sektörü Şehrin Gelişmesine Katkı Sağlıyor"

Sivas´ın ekonomik kalkınmasında en önemli sektörlerinden birinin tarım olduğuna vurgu yapan Vali Ayhan, "11. Kalkınma Planı ve 2019 Tarım Şurası´nda alınan kararları gördüğümüzde doğru yolda yürüdüğümüzü de çok net görmekteyiz. Şehrimiz adına bazı projeler geliştiriyoruz. Bunlar bir anda akla gelen, yaptık oldu denilen işler değil. Her yapılan proje bir ihtiyaçtan mütevellit ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaç üzerine analizler yapılıyor, projelendirme aşamasında fizibilite çalışmaları yapılıyor. Etki analizleri yapılıyor." dedi.

Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası

Sivas´a yapılacak olan Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nın Sivas´ı bölgesel bir güç haline getireceğini anlatan Vali Ayhan, "Bu projeler Şarkışla Hayvan Pazarı ile birbirini destekleyen bir yapıyı ortaya çıkaracak. Bu yapılar sektörel anlamda bir kümelenme yaratacak ve sektörün şehrimizden yönetilmesine imkân tanıyacak." şeklinde konuştu.

Yem Fabrikası ve Süt İşleme Tesislerinin Temelleri Atıldı

2018 Sivas Çalıştayında ve Tarım Platformu´nda öne çıkan görüşler dikkate alınarak, çiftçiye güvenli bir liman oluşturulması için yeni yapı kurduklarını anlatan Vali Ayhan, "Yem Fabrikası, Süt İşleme Tesisleri 2018 Yılında yapılan çalıştayda katılımcılar tarafından dile getirilen iki öneri. Elbette biz bu öneriler ile çok ciddi fizibilite çalışmaları yaptık ve nihayetinde fabrikalarımızın temeli attık." dedi.

Sivas´ta tarım alanında gerek TKDK gerekse ORAN ve DAP gibi hibe kaynaklarının oldukça etkin kullanıldığın söyleyen Vali Ayhan, "Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası Projemiz bu türde bir proje. Projede birçok paydaşımız var. Öncesinde çok önemli işbirliklerimiz var. Altyapısı, zemini güçlü bir proje. 2019 yılı itibariyle bu projemizin de inşaat çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Bir diğer projemiz Kangal köpeğimizin Islahı ve tanıtımına yönelik hayata geçireceğimiz projemiz. Yine ORAN üzerinden önemli bir hibe aldık. Geçtiğimiz hafta da sözleşmemizi imzaladık ve İl Özel İdaremize ait olan Meraküm Mevkiinde projemizi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

2020 Yılı Üretim ve İstihdam Yılı Olacak

´Projelere niyet okuma ile değil, bilgi temelli yaklaşırsak şehrimize çok daha büyük katkılar sağlayacağız´ diyen Vali Ayhan, "Bilgilendirme noktasında elbette bizler de üzerimize düşeni yapmaya her zaman devam edeceğiz. 2020 yılı bizim için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacak. 2019 yılında başlattığımız projelerimizin hayata geçeceği bir yıl olacak. Ölçek ekonomisi ile çiftçilerimizin güçleneceği, sözleşmeli çiftçilik ile güven içerisinde üretim yapabilecekleri, emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir Sivas için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Program, konuşmaların ardından tarım ve hayvancılık alanındaki yetkili kişilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve çiftçilerin yer aldığı masalara geçilerek devam etti. İl Müdürü Seyit Yıldız´ın nezaretinde masaları gezen Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, şehrin geleceğine ışık tutacak hayırlı neticelere vesile olmalarını dileyerek, başarılı çalışmalar diledi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 2020 ÜRETİM İSTİHDAM YILI OLACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HER TÜRLÜ GÖZ AMELİYATI YAPILABİLİYOR
HER TÜRLÜ GÖZ AMELİYATI YAPILABİLİYOR
Şarkışla Devlet Hastanesinde şaşılık, katarakt, göz kapağı ve pterjum gibi her türlü göz ameliyatları başarıyla yapılıyor.
YAVRU TİLKİ AÇLIKTAN ÖLDÜ
YAVRU TİLKİ AÇLIKTAN ÖLDÜ
Soğuk havanın etkisini sürdürdüğü ilimizde Dörteylül köyüne yiyecek aramaya inen tilki açlıktan öldü.
İSTANBUL´DAKİ İŞ ADAMLARINDAN YATIRIM SÖZÜ
İSTANBUL´DAKİ İŞ ADAMLARINDAN YATIRIM SÖZÜ
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Şubat ayı Meclis Toplantısında İstanbul temaslarını hakkında bilgi vererek, İstanbul´daki işadamlarından yatırım sözü aldıklarını aktardı.
RAHMİ DEDENİN ORGANI UMUT OLDU (VİDEO)
RAHMİ DEDENİN ORGANI UMUT OLDU (VİDEO)
İlimizde, geçirdiği beyin kanaması sonucu tedaviye alındığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Rahmi Ertekin´in (87) organları ailesi tarafından bağışlandı. Ertekin´in ameliyatla alınan karaciğeri Adana´da organ bekleyen bir hastaya umut oldu.
KARDAN KANGAL KÖPEĞİ YAPTI (VİDEO)
KARDAN KANGAL KÖPEĞİ YAPTI (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Teknolojisi Bölümü Öğrencisi Furkan Coşkun, karı sanata dönüştürerek 5 metre uzunluğunda kardan Kangal köpeği yaptı.
EN BÜYÜK YATIRIM SİVAS´A
EN BÜYÜK YATIRIM SİVAS´A
2019 yılında hükümetin en büyük yatırımı YHT ile Sivas´a yapılmıştı. 2020 Yılı Yatırım Planına göre, bu yıl da en çok yatırım miktarını, 2 milyar 550 Milyon lira ile Ankara-Sivas YHT projesi alacak.
KARLA MÜCADELEDE BAŞARILIYDIK
KARLA MÜCADELEDE BAŞARILIYDIK
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin karla mücadeleye yönelik yapılan eleştirilerek cevap vererek,” Şehir merkezinde kar 46 santimetre kar ölçüldü. Biz böyle bir atmosferde bu mücadeleyi yaptık. Ben vicdanen karla mücadelede belediyemizin başarılı olduğuna inanıyorum. Karın aynı anda kaldırılması kurallara aykırı böyle bir hizmet olamaz. Böyle bir teknoloji de yok. Biz belli bir plan ve program dahilinde bunu aştık. Topluma taşıma, hastaneye ulaşım aksamadı. Hiç kimse evinde mahsur kalmadı.” dedi.
ATIK İLAÇ ÇÖP DEĞİLDİR
ATIK İLAÇ ÇÖP DEĞİLDİR
37. Bölge Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, atık ilaçların evsel atıklara karışmaması gerektiğini yineleyecek vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını istedi.
DEPREM BÖLGESİNDE YAŞANANLARI ANLATTILAR
DEPREM BÖLGESİNDE YAŞANANLARI ANLATTILAR
Vali Salih Ayhan, Sivas Valiliği tarafından 2019 yılında başlatılan “Biz Bize Buluşmaları” kapsamında; Elazığ yaşanan deprem sonrası Sivas´tan bölgeye giden ekipler ile bir araya geldi. Ekipler bölgede yaşadıklarını ve vatandaşın devlete bağlılığını anlattılar.
AİLE EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI
AİLE EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI
Sivas Valiliği başta olmak üzere 8 kurumun katılımı ile Türkiye´de bir ilk olan Aile Eğitim Merkezi açıldı. Evlilik öncesi ve sonrası aile bireylerine danışmanlık yapacak olan merkez haftanın yedi günü hizmet verecek.
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
KARAYOLLARI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI HİZMETİ ALACAK
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
OCAK AYINDA 642 KONUT SATILDI
Türkiye İstatistik Kurumu konut satışları verilerini açıkladı. Verilere göre Sivas´ta 2020´nin ilk ayında 642 konut satıldı. Konutların 250´sini ilk satış, 392´sini ise ikinci el satış oluşturdu.
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜRK VAGONLARI AVRUPA´NIN GÖZDESİ
TÜDEMSAŞ´ta üretimine başlanan milli vagonlar Avrupa´dan büyük ilgi görüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “TÜDEMSAŞ-özel sektör iş birliğiyle Avusturya merkezli GATX firması için toplamda 400 yük vagonu, Avrupa merkezli TOUAX firmasına 200 konteyner taşıma vagonu ile 600 boji üretilmesi karara bağlandı” açıklaması yaptı.
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
AYNI ANDA 4 BAŞARILI AMELİYAT (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Fatih Ada tarafından gerçekleştirilen operasyonlar Kalp Damar Merkezi´nde aynı gün içerisinde 4 farklı hastanın aort damarına müdahale edilerek hastalar hayata bağlandı.
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
YILDIZ´DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ
Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´nde son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte kar kalınlığı 2 metreyi geçti.
KIBRIS TÜRK´TÜR
KIBRIS TÜRK´TÜR
TÜRKAV Sivas Şube Başkanı İbrahim Ballı İdlib´deki son durum, gelişmeler ve KKTC Cumhurbaşkanının açıklamaları hakkında açıklamalarda bulundu.
KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Mimar ve Mühendisler Grubunu ziyaretinde mimarların sıkıntısını dile getirerek, “En büyük sıkıntı, Sivas´ta bu kadar kaliteli mimarlarımız, mühendislerimiz varken, dışarıya iş verilmesidir. Önce kendi varlıklarımız, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım” dedi.
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
HAYAT AĞACI´NDAN ODUN YARDIMI (VİDEO)
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile maddi durumu iyi olmayan ailelere, her yıl olduğu gibi bu yıl da odun yardımı yapılıyor.
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER
Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, kış şartlarında araçların donmasına karşı tavsiyelerde bulunarak araç sahiplerini uyardı.
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
KARA SAPLANAN İŞ MAKİNESİ KURTARILDI
Hafik ilçesinde bağlı Aktaş köyüne giden vatandaşlar kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için bölgeye giden iş makinesi de kara saplandı. Yoğun çalışmanın ardından iş makinesi kurtarılırken, bölgedeki vatandaşlarda köye ulaştırıldı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0351
EURO
6.5435