20 PROJE YARIŞTI
Cumhuriyet Üniversitesi´nde 3. Öğrenci Proje Fikri Yarışması ödül töreni düzenlendi. Öğrencilerin sunumlarını yapmalarının ardından dereceye giren projeler belirlendi. Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencisi Rıdvan Polat´ın “Yağ Dağıtımı Wankel Motor” isimli projesi birinci seçildi.
Tarih: 22.5.2019 07:46:37/ 775okunma / 0yorum

Burcu CELLAT

Cumhuriyet Üniversitesi Proje Destek Ofisi´nin düzenlediği ve Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı ve Vakıf Okulları´nın desteklediği “3. Öğrenci Proje Fikri Yarışması”nın ödül töreni gerçekleştirildi.

Ödül törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Erdem, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Tel Aydın, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meltem Sarıoğlu Cebeci, Proje Destek Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Can, Üniversitemiz Vakfı Genel Sekreteri Öğr. Gör. Mahmut Günay, akademisyenler, proje sahibi öğrenciler ve aileleri katıldı.

Toplam 20 projenin yarıştığı yarışmada 12 proje ön elemeyi geçti. Jüriye öğrencilerin sunumlarını yapılmalarının ardından dereceye giren projeler belirlendi. Sonuçlara göre; Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencisi Rıdvan Polat “Yağ Dağıtımı Wankel Motor” isimli projesiyle birinci, Sağlık Bilimleri Fakültesi Yıldız Öğüt “İmgelerin Gücü: İletişim Monitörü” isimli projesiyle ikinci, Gıda Mühendisliği öğrencileri Caner Kurt, Emre Çubukçu, Hilal Genç “Tavuk Etinden Yeni Bir Ürün: Tavuk Ezmesi” projeleriyle üçüncü oldular.

Ödül törenine açış konuşmasını yapan Proje Destek Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. İbrahim Can, “Bu yıla kadar bu yarışma hep üniversite içerisinde düzenlendi. Ancak biz ofis olarak önemli bir karar aldık bu yıl. Proje Fikir Yarışmasını üniversitemizin dışına taşıyıp diğer üniversitelerden de katılım sağlanacak şekilde biraz daha ulusal hâle gelmesini planladık. Önümüzdeki yıldan itibaren farklı üniversitelerden de katılım olacaktır. Bu minvalde bu yıl için 20 kıymetli proje katıldı. Bunlardan her biri konusuna göre tasnif edilip değerlendirildi. Bu değerlendirmede 12 tanesi ön elemeyi geçerek sunumlarını gerçekleştirdiler ve jüri önünde yapılan sunumlarda 3 öğrencimiz dereceye girmiş oldu. Bu tür faaliyetlerin üniversitemiz ve ülkemiz adına çok kıymetli olduğunu söylemek istiyorum.” dedi.

19. yüzyılda gerçekleşen Sanayi Devrimi ile birlikte bilginin dolaşımının hızlandığını, bunun getirisi olarak makinaların hayatımıza girdiğini söylen Doç. Dr. Can, bu tür projelerin ülkemizin geleceğine katkı yapacağını söyleyerek sözlerin bitirdi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın ise, “Eskiden bu projeler hiç gerek duyulmadan anından icatlar, keşifler yapılıyordu belki ama bilginin çoğalması, teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi bu işin daha sistemli gereğini ortaya koydu. Bizim ülke olarak köklü geleneğimiz var ama bilimdeki o geleneği sürdüremediğimiz için son belki 50 yılda geriden takip sistemiyle teknolojiyi, bilimi takip ettik. Son 10 yıldır TÜBİTAK´ta çok ciddi çalışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Proje Destek Ofisi´nin yaptığı çalışmaların önemi de değinen Prof. Dr. Taşkın, “Somut adımlar atılıyor. Faaliyetler yapılıyor ve insanlar bu konuya teşvik ediliyor. En önemlisi bu herhâlde. Zaten ödüllerin de amacı budur. Bunu yaygınlaştırmak gerekiyor. Plansız, programsız yapılan işlerin sağlıksız sonuçlarının olduğunu belki de sonuçsuz kaldığını hepimiz biliyoruz. Ödül alanları tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrenciler ödül törenine katılan misafirlere sunumlarını yaptı. Sunumların sonrasında birinci projeye Prof. Dr. Ali Taşkın, ikinci projeye Doç. Dr. İbrahim Can, üçüncü projeye Öğr. Gör. Mahmut Günay teşekkür belgelerini ve hediyelerini verdi.Video Tarihi: 21.5.2019 15:46:15
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PROJE YARIŞTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 OKUL SERTİFİKA ALDI
3 OKUL SERTİFİKA ALDI
İlimizdeki Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulu, Votarintim Sivas Çimento Ortaokulu ve Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı tarafından verilen OHSAS-18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandı.
ANAOKULLARI EĞİTİME HAZIR
ANAOKULLARI EĞİTİME HAZIR
İlimizde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öncesi okul öncesi eğitimlerinin verileceği anaokulları eğitime hazır hale getirildi. Anaokulu müdürleri ile bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşcı, okul öncesi eğitimin önemine değinerek okul müdürlerinden adres kayıt bölgelerindeki öğrencilerin tamamına ulaşılması noktasında gerekli çalışmaları tamamlanmasını istedi.
YURT SORUNUMUZ YOK - video
YURT SORUNUMUZ YOK - video
Cumhuriyet Üniversitesi´ni kazanan öğrenciler kayıt olmaya başladı. Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız kayıt olan öğrencileri ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Rektör Yıldız,” Yurt problemimiz yok. KYK yurtlarımızın 23 bin kontenjanı var. Öğrencilerimiz buraya geldiklerinde kayıtlarını rahatlıkla yaptırabilirler. Eğitim-öğretim başladığı zamanda yurtları hazır olmuş olacaktır.” dedi.
YAZ KURSUNA KATILAN 30 ÖĞRENCİYE SERTİFİKA - VİDEO
YAZ KURSUNA KATILAN 30 ÖĞRENCİYE SERTİFİKA - VİDEO
Cumhuriyet Üniversitemiz Dinî Uygulamalar ve Araştırma Merkezi (DİMER) tarafından “Lisans Destek Eğitimi Yaz Kursu” sertifika töreni düzenlendi. Kursun ardından düzenlenen törenle 30 öğrenciye sertifikaları verildi.
GRAFİK BÖLÜMÜNE 30 KİŞİLİK KONTENJAN - video
GRAFİK BÖLÜMÜNE 30 KİŞİLİK KONTENJAN - video
Cumhuriyet Üniversiesi´nde Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü´ne 30 kişilik kontenjan açıldı. Adayların 2019-TYT´ye girmiş ve TYT puanlarının herhangi birinden en az 150 ve üzeri, engelli adayların 100 ve üzeri ham puan almış olmaları gerekiyor.
KAMPANYAYA DAVET
KAMPANYAYA DAVET
Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, sivaslı öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Liseliler Çok Okuyor Çok Geziyor” okuma kampanyasına katılmaya davet etti.
ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ALINACAK
ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ALINACAK
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü´ne Özel Yetenek Sınavı ile 65 öğrenci alınacak.
FİKİR YARIŞMASINDA 3´ÜNCÜ OLDULAR
FİKİR YARIŞMASINDA 3´ÜNCÜ OLDULAR
Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencileri, DHL Supply Chain Türkiye, üniversite–sanayi işbirliği kapsamında lisans, doktora ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik Teknolojistik Fikir Yarışması´nda 3´üncü oldu.
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
SURİYELİ ÖĞRENCİ MEZUNİYET TÖRENİNE DAMGA VURDU
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi´nde mezuniyet heyecanı yaşandı. Fakülte ikincisi Kimya Mühendisliği bölüm birincisi olan Suriyeli Abdallah Algherbawı törene damga vurdu. Türkiye aşağı olduğunu söyleyen öğrenci törene katılamayan ailesine, “Hiç merak etmeyin benim burada büyük bir ailem var” diyerek salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
İlimizde Liseye Geçiş Sınavı´nda (LGS) başarılı olan İmam Hatip Ortakokullu öğrenciler ödüllendirildi.
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
EĞİTİCİNİN EĞİTİMİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CÜSEM) ile Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları arasında ‘Eğiticinin Eğitimi´ kursu protokolü imzalandı.
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
TAŞLIDERE´YE FİNAL KOLEJİ
İşadamı Murat Kaya´nın sahibi olduğu Final okulları şehrin güney çıkışındaki Taşlıdere´deki binayı kiralayarak “Final Akademi Anadolu Lisesi”ni burada eğitim-öğretime açacak.
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI
Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nde mezuniyet sevinci yaşandı.
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
ENGELLİLERE TEKNOLOJİ SETİ
Vali Zübeyir Kemelek İlk ve Ortaokulunda eğitim gören 10 görme engelli öğrenciye teknoloji seti hediye edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, okulda eğitim gören öğrencilerin özel olarak tasarlanan bilgisayar ve eğitim seti ile daha etkin ve verimli bir eğitim imkânına kavuşacaklarını belirterek, bu imkânı sunan TANAP´a teşekkür etti.
BİR KOLEJ DAHA
BİR KOLEJ DAHA
Kavram Okulları ilimizde yeni açılacak okulun tanıtımını yaptı. Kavram Okulları´nın Sivas eğitimine yeni bir heyecan getireceğini belirten Kavram Okulları CEO´su Ümit Kalko, “Okulun şehir ile olan yeri çok güzel. Sınıf ortamları ve sosyal alanlar modern düzeyde bulunuyor. Eğitimdeki 45 yıllık deneyimimizi Sivas halkına sunacağız. 1 milyona aşkın mezunumuza Sivas´ta da yeni öğrenciler katacağız” dedi.
HERŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN
HERŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN
İmranlı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenleri, okulların yaz tatiline girmesini fırsat bilip, ellerine zımpara ve boya fırçası alarak eskiyen 120 okul sırasını gelecek seneye hazırladılar.
SPOR SALONUNA YERLİKAYA´NIN İSMİ VERİLDİ
SPOR SALONUNA YERLİKAYA´NIN İSMİ VERİLDİ
Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu´nun aldığı kararla BESYO Spor Salonu´nun adı Hamza Yerlikaya Spor Salonu olarak değiştirildi. Yerlikaya´nın isminin memleketinde ilk defa bir spor salonuna verilmesi spor camiası tarafından memnuniyetle karşılandı.
“KÖTÜ GİDİŞAT SORGULANMALI”
“KÖTÜ GİDİŞAT SORGULANMALI”
Eğitim-öğretim döneminin tamamlanmasının ardından bir değerlendirme yapan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Temiz, “2018 LGS´de 81 il arasında 38.sırada yer alan Sivas, 2019 LGS de niçin 21 sıra birden gerileyerek 59. sırada yer aldı. Son yıllarda eğitim alanında en fazla kamu yatırımı alan 1. İl Sivas olurken eğitim alanındaki ilimizdeki bu kötü gidişatın sorgulanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERİNDEN İŞBİRLİĞİNE DESTEK
ÖĞRENCİLERİNDEN İŞBİRLİĞİNE DESTEK
CÜ İletişim Fakültesi öğrencileri Marka yönetimi dersleri kapsamında yaptıkları çalışmayla üniversite – sanayi işbirliğine katkıda bulundu. Öğrenciler bu kapsamda Teknokent´te çalışmaları olan bir firmanın büyükbaş hayvanlarda sıkça rastlanan bir hastalık olan gaz sıkışmasına karşın üretilen trocar´ın tanıtımına yönelik hazırladıkları reklam sunumlarını yaptı.
AKILLI AYDINLATMAYA TÜBİTAK ONAYI
AKILLI AYDINLATMAYA TÜBİTAK ONAYI
Cumhuriyet Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Aksöz´ün “Akıllı Aydınlatma Sistemleri” patent başvurusu TÜBİTAK tarafından kabul edildi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7538
EURO
6.3654