2 TEMEL ATILDI, KALDI 98
“100 Üretim ve İstihdam Kapısı” hedefleri doğrultusunda SİVTAŞ bünyesinde Yem Fabrikası ve Süt İşleme Tesislerinin temeli atıldı. Törende konuşan Vali Salih Ayhan, “Sivas için hedeflerimiz var, bu hedeflere ulaşma konusunda çiftçi ve üreticilerimizden destek bekliyoruz. Hepimizin aynı gemide olduğunun bilinciyle hareket edilmesini, eleştirirken aynı zamanda ortaya daha iyisi için öneri konmasını istiyoruz. Hayalimiz olan 100 üretim ve istihdam kapısının 2´sinin temelini atarak bir hayali gerçeğe dönüştürdük. Kaldı 98 tane. Bunun için tüm yatırımcılarımızı Sivas´a davet ediyoruz” dedi.
Tarih: 30.10.2019 01:04:00/ 305okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Cumhuriyetin 100. yılına doğru “100 Üretim ve İstihdam Kapısı” projesi kapsamında SİVTAŞ bünyesindeki Yem Fabrikası ve Süt İşleme Tesislerinin temel atma töreni yapıldı.

1. Organize Sanayi Bölgesi´nde düzenlenen törende konuşan Vali Salih Ayhan, “Cumhuriyetin 100. Yılına Doğru 100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefiyle bugün iki fabrikamızın temelini atacağız. Cumhurbaşkanlığımızın 11. Kalkınma Planında “Çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürdürülebilir, ülke insanının yeterli ve dengeli beslenmesinin yanı sıra arz talep dengesini gözeten üretim yapısıyla uluslararası rekabet gücünü artırmış, ileri teknolojiye dayalı, altyapı sorunlarını çözmüş, örgütlülüğü ve verimliliği yüksek, etkin bir tarım sektörünün oluşturulması temel amaçtır” dedi.

Tarımsal üretimin baş başa kaldığı en büyük sorunlardan birinin, çiftçinin üretim sonrası sürece duyduğu güvensizlik olduğunu belirten Vali Ayhan, “Büyük uğraşlarla ürün haline dönüşen emeğin hak ettiği değeri görmesi elbette bütün çiftçilerimizin hakkı. Ulusal projeksiyonlarla şehrimizdeki tarımsal faaliyetleri değerlendirdiğimizde, potansiyelimizi harekete geçirecek, şehrin tarım vizyonuna lokomotif olacak bir yapıya ihtiyaç duyulduğu görülmüştür.  Bu doğrultuda Sivas Belediyesi ve İl Özel İdaresi ortaklığında kurulan SİVTAŞ A.Ş tarafından şehrimizdeki tüm tarım paydaşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda detaylı fizibilite çalışmaları yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

SİVTAŞ´ın özel sektörün alanını daraltan bir anlayış ile değil, piyasayı regüle eden, tarımsal üretimde katalizör etkisi görecek bir anlayış ile kurgulandığını belirten Vali Salih Ayhan, şöyle devam etti:

“SİVTAŞ´ın temel ilkesi üretim öncesi ve sonrasını kapsayan güven ilkesidir. Tarım alanında başlangıcını yaptığımız ve diğer sektörleri de kapsayacak bir anlayışla Milli Mücadelemizin Yüzüncü Yılı olan 2023´e “100. Yılda 100 Üretim ve İstihdam Kapısı” hedefiyle yürüyoruz. Biz gıda ve tarım alanında; üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak, ilimizi bölgesinde lider, ülkemizi küresel aktör haline getirme noktasında katkı sağlamak istiyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşun 96. yılında SİVTAŞ Yem Fabrikamız ve Süt Toplama ve İşleme Tesisimizin temelini atarak bu hedefimize Tarım alanında Bismillah diyoruz.”

Fabrikaların üretimi destekleyen yapılarıyla özellikle istihdama çok büyük katkı sağlayacağını da belirten Vali Ayhan, “Sivas için hedeflerimiz var, bu hedeflere ulaşma konusunda çiftçi ve üreticilerimizden destek bekliyoruz. Üniversiteler kamu kurumlarıyla el ele vermezse tarım ve hayvancılıkta arzu ettiğimiz hamle yaşanamaz. Hepimizin aynı gemide olduğunun bilinciyle hareket edilmesini, eleştirirken aynı zamanda ortaya daha iyisi için öneri konmasını istiyoruz.  Hayalimiz olan 100 Üretim ve İstihdam Kapısının ikisinin temelini atarak bir hayali gerçeğe dönüştürdük. Kaldı 98 tane bunun için tüm yatırımcılarımızı Sivas´a davet ediyoruz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Sözlerimin başında 100 yıl önce bu coğrafyayı bize vatan yapan, 1071´den itibaren vatan olması için binlerce şehit verdiğimiz coğrafyada küllerinden Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle, şükranla anıyor ve ilelebet yaşayacak Cumhuriyetimizin 100´üncü yılını kutlayacağımız 2023´e 100 fabrika temeli sloganıyla bugün inşallah 2 tane fabrikamızın temelini atıyoruz” dedi.

Tesislerin hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Başkan Bilgin, “Yem Fabrikası ve Süt İşleme Fabrikasının temellerini atıyoruz. Şu anda da rahmet yağıyor. İnşallah bereketli olacak. İnşallah ülkemiz için, Sivas´ımız için, çiftçimiz için güzel olacak.  Bizler Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi olarak rutinin dışına çıkalım istedik. Asli görevlerimizi zaten yapıyoruz, yapmak zorundayız. Klasik belediyeciliği yapmayacaksak Rabbim bize bu makamları, bu hizmet yerlerini nasip etmesin dedik. Valim de aynı görüşte. İl Özel İdaremiz, Valiliğimiz kanunun, mevzuatın kendine yüklediği görevleri yapıyor. Belediye olarak biz de kanunun yüklediği görevleri yapıyoruz, yapmak zorundayız ama Cumhuriyetin 100. yılını kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde ülkemizin ihtiyacı olan en önemli husus üretmek, üretmek, üretmek. İşte biz de çiftçimize, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimimize neler yapabiliriz, nasıl yardımcı olabiliriz anlayışı ile birlikte ortak akılla istişare ile ortaya çıkan bu durumda tarım ve hayvancılık sektörüne güç verecek, rol model olacak sektörün adeta bir ağabeyi olacak devlet güvencesiyle özel sektör mantığıyla işleyecek SİVTAŞ´ı kurduk ve vakit geçirmeden bugün 2 fabrikanın temelini atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Bilgin, şunları kaydetti:

“Temeli atılacak olan fabrikaların hayırlı olmasını temenni eden Başkan Bilgin, “Böyle bir tesisin Sivas içim elzem olduğuna inandık ve bu yola baş koyduk. Zorluklar var ama bu zorlukları aşacağız. Bu süreci başarı ile tamamlayacağız ve önümüzdeki dönem Sivas´ın kalkınmasındaki sacayaklarından birisi olan tarım ve hayvancılıkta Sivas farklı bir noktaya gelecek. Sivas tarım ve hayvancılık şehri diyoruz ama ilimizde maalesef bir tane yem fabrikası var o da Gemerek´te. Bu noktada özel sektör anlayışıyla bu şirket büyüyecek ve Sivaslıların değerli bir markası olacak. Cumhuriyetin 100. yılında 100 fabrika temeli ile başladığımız bu yolda yılmadan usanmadan çalışacağız.”

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yusuf Akkuş´un dualarıyla birlikte Yem Fabrikası ve Süt İşleme Tesislerinin temeli atıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEMEL ATILDI KALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HARİKASIN SİVAS !
HARİKASIN SİVAS !
Süper ligin flaş takımı Sivasspor 14.hafta mücadelesinde konuk olduğu komşu Malatyaspor´u kaptan Hakan Arslan, Mert Hakan ve Emre´nin golleri ile 3-1 mağlup ederek puanını 30´a çıkarıp, liderlik koltuğunda oturmaya devam etti.
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
Yaklaşık 19 aydır TSO Başkanı olarak Sivas´a ve Sivaslıya hizmet ettiklerini belirten Mustafa Eken, “Bu hizmetlerin karşılığında geçtiğimiz hafta İstanbul´da düzenlenen bir etkinlikte bize bir ödül takdim ettiler. Bizi ‘Yaşam Boyu Üstün Başarı Ödülü´ne layık gördüler. Ben kendilerine çok teşekkür ettim ve ilk kez birileri bizim kıymetimizi bildiler dedim. Sivas´tan daha bir şey görmedik ama İstanbul´da bizi onure ettiler” diye konuştu.
İLK KAZMA VURULDU
İLK KAZMA VURULDU
Kovalı mevkiine yapılacak olan Hayvan Pazarı ve Ot Borsası´nda ilk kazmalar vuruldu. Kazı çalışmalarının ardından tesisin temeli atılacak. Bölgede yapılan çalışmaları inceleyen Vali Salih Ayhan, “DAP ve kurumlarımızın destekleri ile tesisimizin yakında zamanda temeli atılacak. Burası tek merkez olacak, aynı zamanda Şarkışla hayvan parası ile birbirlerine güç verecekler. Bu güzel tesis şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
EĞİTİMDE ELE ELE VERECEĞİZ
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Şarkışla´da okul müdürleri ile bir arya geldi. Savaşçı, ”El ele vereceğiz, sizlerle, öğretmenlerimizle gecemizi gündüzümüze katacağız ve arzu ettiğimiz başarıyı yakalayacağız.” dedi.
HZ. MEVLANA ANILDI
HZ. MEVLANA ANILDI
Mevlana Vali Zübeyir Kemelek Ortaokulunda Mevlana Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
ÖĞRENCİLER SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
ÖĞRENCİLER SABAH NAMAZINDA BULUŞTU
Valilik tarafından İl Müftülüğünce düzenlenen gençlerle sabah namazı buluşması kapsamında, Çatalpınar Korkmazoğlu Cami´nde Ülkü İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, sabah namazında bir araya geldi.
TEZGAHSIZ HALI DOKUYACAKLAR
TEZGAHSIZ HALI DOKUYACAKLAR
TSO Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Sivas Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Halıcılık ve Kilimcilik Programcılığı Öğretim Üyesi Emine Tonus´un patentini aldığı tezgahsız halı dokumacılığı eğitimi verildi.
İŞ DÜNYASINDA KADIN OLMAK - video
İŞ DÜNYASINDA KADIN OLMAK - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “İş Dünyasında Kadınlar” konulu panel gerçekleştirildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Genç Girişimcilik ve Kariyer Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Berrin Filizöz, “Farkındalık oluşturmak adına kadın girişimi konusunda panel, konferans ve seminerler düzenlemeyi misyon edindik” dedi.
RATEM´DEN ‘TELİF´ PANELİ - video
RATEM´DEN ‘TELİF´ PANELİ - video
Radyo Televizyon Yayıncıları Birliği (RATEM) tarafından Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif” konulu panel düzenlendi. RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, “Teknoloji geliştikçe telife olan ilgi ve ihtiyaç artmakta. Son zamanlarda dijital alanın günlük hayatımızda ne kadar önemli bir yer işgal ettiği, önemli bir konu olduğu ortaya çıktı” dedi.
ÜNİVERSİTE´DE AR-GE SÖYLEŞİSİ
ÜNİVERSİTE´DE AR-GE SÖYLEŞİSİ
Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Ülkelerin Zenginlik Şirketlerin Kârlılık Yolu AR-GE” söyleşisi gerçekleşti. Yeminli Mali Müşavir Bağımsız Denetçi Mehmet Öner, “AR-GE çok uzun bir süreç. Yeni bir ürünün geliştirilmesi, geliştirilmiş bir ürünün kalitesi ve standartlarının yükseltilmesi, yeni bir üretim teknolojisi geliştirilmesi, maliyet düşürücü ve standart yükseltici yeni tekniklerin geliştirilmesidir” dedi.
UZAKTAN ALGILAMA KİTABI YAYIMLANDI
UZAKTAN ALGILAMA KİTABI YAYIMLANDI
Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan Şevki Kavak tarafından çevirisi yapılan Remote Sensing and Image Interpretation, Lillesand, Kiefer and Chipman” isimli kitap “Uzaktan Algılama ve Görüntü Yorumlama” ismi ile yayımlandı.
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
OSB´DE ÜRETİMİ ARTIRACAĞIZ
I. Organize Sanayi Bölgesi´nde incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı´ hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, OSB´de üretim kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalara imza atacaklarını belirterek, “Amacımız, sanayicilerimizin üretim kalitelerini artırmak ve nitelikli bir OSB oluşturmaktır” dedi.
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
ARTIK SABIR TAŞI ÇATLADI - video
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, Numune Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında yöneticilere seslenerek, “Döner sermaye artık dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Döner sermayelerde yaşanılan gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzlukta vebal yöneticilerindir. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır” dedi.
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
CEZALAR PAZARI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Şarkışla Hayvan Pazarı´nda yaşanan sıkıntılarla ilgili TBMM´de söz alan MHP Milletvekili Ahmet Özyürek, “Pazarının kurulduğu gün olan Cumartesi günleri jandarma ve emniyet yol kontrolüne çıkmakta ve çiftçilerimize para cezası uygulamaktadır. Bu uygulama, pazar ekonomisine zarar vermekte ve pazarın hitap ettiği kesimi azaltmaktadır” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
ÖĞRENCİLERDEN YARDIMSEVERLİK ÖRNEĞİ - video
Özel bir kolejde eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri ‘Değerler Eğitimi´ kapsamında Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası için yardım topladı. Öğrenciler topladıkları yardımları öğretmenlerin nezdinde Hayat Ağaca Derneği´ne teslim etti.
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
TOZANLI VADİSİ BALI MARKALAŞACAK
DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi” protokolü imzalandı. İl Müdürü Seyit Yıldız, “Proje ile Organik Tozanlı Vadisi Balının markalaşmasıyla birlikte arı yetiştiriciliğinin teknik altyapısını iyileştirmek ve bölge arıcılığını daha verimli hale getirerek sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.” dedi.
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
İl Özel İdaresi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğünde gerçekleştirilen yangın söndürme ve tahliye tatbikatı gerçeğini aratmadı.
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
OKULLARDA YEŞİLAY KULÜBÜ KURULUYOR
Yeşilay tarafından düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay´ Projesi bu yıl 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı ilkokul ve ortaokullarda Yeşilay Kulübü kurulacak.
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
AKADEMİSYENLERE İLETİŞİM KONFERANSI
Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele ‘Hasta-Hekim İlişkileri kapsamında ‘İletişim Teknikleri´ konferansı verildi.
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
MÜFTLÜLÜKTEN MAAŞ PROTOKOLÜ
İl Müftülüğü 5 yıl boyunca personelin maaşını faizsiz alması için finans kurumu ile protokol imzalandı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805