2 NOKTA KALKTI 1´İ DEVAM
Bazı tartışmalara neden olan ve şehirde olağanüstü hal varmış gibi görüntü veren Ankara ve Kayseri yolundaki emniyet uygulama noktaları İl Güvenlik Kurulu kararıyla kaldırıldı. Vali Salih Ayhan,” Gelen talepler üzerine 2 noktayı kaldırdık ama güvenlik tedbirimiz devam ediyor. Erzincan yolundaki uygulama noktasını şimdilik kaldırma gibi bir düşüncemiz yoktur. Özellikle doğudan gelen araçların denetimi ve takibi bizim içim çok önemli” dedi.
Tarih: 26.7.2019 01:21:00/ 179okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Vali Salih Ayhan güvenli bir şehir olan Sivas´a hoş bir görüntü vermeyen Kayseri ve Ankara yolundaki uygulama noktalarının gelen talepler üzerine kaldırıldığını, şehrin Erzincan çıkışındaki noktanın ise doğudan gelen araçların denetim ve takibi nedeniyle devam edeceğini söyledi.

Şehrimize gelen gurbetçiler ve misafirler Ankara ve Kayseri karayolundaki uygulama noktalarında sıklıkla dert yanıyordu. Bu uygulama noktalarının kaldırılması için vatandaşların taleplerini dinleyen Vali Salih Ayhan, İl Güvenlik Kurulu toplantısında yapılan görüşmenin ardından iki uygulama noktasının kaldırılmasına karar verdi.  Vali Ayhan,”Türkiye kendine özgü politika geliştirdiği zaman kendi karar aldığı zaman bölgede büyük bir güç ve bunu da kullanmak istediği zaman her zaman terör odaklarının hedefi oluyor. Bu bilince sahibiz. Dolayısıyla bunun içinde asla güvenlik tedbirlerini elden bırakmıyoruz. Ancak tedbir almakla beraber güvenlik ve özgürlük dengesini muhafaza ediyoruz. Yani vatandaşın özgürlüğünü kısıtlayacak. Şehri olağanüstü bir güvenlik tehdidi olduğu görüntüsü verecek bir durumda olmasın diyoruz. Buna dikkat etmeye çalışıyoruz. Türkiye 15 Temmuz sürecinde çok badireler atlattı. 15 Temmuz´da güvenlik noktaları kuruldu. Geldiğimi zamanda izledik, analiz ettik, değerlendirdik. Bölgenin genel yapısına baktık. İl Güvenlik Kurulu toplantısında bazı kararlar aldık. Gerek Ankara- Sivas arası, Kayseri-Sivas arası uygulamaları noktalarını kaldırdık ama güvenlik tedbirimiz devam ediyor. Güvenlik noktalarını biraz farklı zaman dilimlerinde yine güvenlik ekibimiz olacak. Terör örgütleri hangi noktada nerede güvenlik noktası var denetleme işini iyi bilirler. Bildikleri içinde o güzergahları ona göre kullanıyorlar. Kayseri ve Ankara uygulama noktalarını kaldırdık ama biraz geriye doğru farklı zaman dilimlerinde güvenlik görevlilerimiz gerekli özeni ve dikkati ihtimamı gösteriyorlar.” dedi.

SORUNLU ŞEHİR İMAJI VERİYORDU

Rehavete kapılmadan güvenlik tedbirlerin devam edeceğini ve Erzincan karayolundaki uygulama noktasının kaldırılmayacağını aktaran Vali Ayhan, ”Dikkatli olmamız lazım ama şehrimizde genel bir durum vardı şehre girerken çok olağanüstü bir durum varmış sorunlu bir şehirmiş gibi görüntü veriyordu. Emin şehri diyoruz ama bunlar ne anlama geliyor diye soruyorlardı bunlara çözüm bulmuş olduk. Erzincan uygulama noktasını kaldırma gibi bir düşüncemiz yoktur. Özellikle doğudan gelen araçların denetimi, takibi bizim içim çok önemli ama ekiplerimiz ben şu talimatı verdi. Özellikle 58 plakalara hassasiyet gösterilsin. Onlara yapacakları uygulamaya, muameleye dikkat etsinler. Gerekirse pas da geçebilirler. Zaten emniyet personelimiz birikimli, arkadaşlarımız hassaslar aracın içerisine baktıkları zaman da aile yapısını gördükleri zaman bir kanaate eriyorlar. Onun için dikkatli bir şekilde işimize devam ediyoruz. Bu da kamuoyunun bir talebiydi bunu da değerlendirdik. “ diye konuştu.

ÜLKENİN GİRİŞ KAPISI

Erzincan uygulama noktasının sadece Sivas´a değil batıya açılan bir kapı olduğunu ifade eden Vali Ayhan,”Sivas bir tehdit ve hedef olmayabilir. Ama Ankara ve İstanbul ile Yozgat tehdit altında olabilir. Dolayısıyla oradaki hassasiyetimiz çok yüksek ona çok dikkat ediyoruz. Orada gözümüzden kaçan bir unsur olduğu zaman Ankara ve İstanbul´u düşünemiyorum. Dolayısıyla burada bir sorumluluğumuz var. Orası Sivas´ın değil orası ülkenin giriş kapısı gibi görmek lazım. Bir tehdit falan söz konusu değil olmayacak anlamına da gelmiyor. Irak, İran ve Ortadoğu´yu görüyorsunuz her an her şey olabilir dikkat etmemiz lazım. Türkiye kendi başına karar alıp uyguladığı zaman hemen bazı şeyler kıpırdamaya başlıyor. Erbil başkonsolosumuzun şehit edilmesi bir mesaj dolayısıyla hassasiyet göstermemiz lazım. “ şeklinde konuştu.

FETÖ MÜCADELESİ KARARLIKLIKLA DEVAM EDİYOR

İlimizde FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini altını çizen Vali Ayhan,”FETÖ ile ilgili de mücadele kararlılıkla devam ediyor. Kamuoyunda sürekli açıklamaya gerek yok. Emniyet çağırıyor ifadesini alıyor bize günlük raporu geliyor. Şu an işin yükü emniyet ve yargıda. Özellikle Sivas 15 Temmuz´a kadar Türkiye´de FETÖ ile mücadele de ilk 3 ilden birisiydi. Sürece 17-25 Aralık´tan sonra erken başlamıştı ve iyi bir temizlik yapıldı. 15 Temmuz´da sonra zaten süreç çok daha hızlı oldu.”dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: NOKTA KALKTI DEVAM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
30 BÜYÜK DEPREMDE 100 BİN İNSAN ÖLDÜ - VİDEO
İnşaat Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği Şube Yardımcısı Kerim Balkan, 17 Ağustos Depreminin 20. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos´ta Marmara Bölgesinde yaşanan depremi unutmadıklarını belirterek uyarılarda bulunan Balkan, “Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. Türkiye topraklarında 1900´lü yılların başından günümüze otuza yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve resmi kayıtlara göre 100 bin civarında insan hayatını kaybetmiştir” dedi.
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
742 HİSSE BAĞIŞLANDI
Hayat Ağacı Derneği tarafından vekâletle Kurban Kampanyası süresince, 742 hayır sahibi nin yardımları ile toplam 106 adet büyükbaş kurban kesildi. Büyükbaş kurbanlıklar, 7´şerli olarak hisse sahipleri adına kombinada kesildi.
“HER ZAMAN SİVAS´IN YANINDAYIZ”
“HER ZAMAN SİVAS´IN YANINDAYIZ”
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı hemşerimiz Mustafa Nurullah Albayrak, Vali Salih Ayhan´ı makamında ziyaret etti. Vali Salih Ayhan´ı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik eden Genel Başkan Albayrak, Sivas´ın lehine olacak her türlü çalışmada yanlarında olacaklarını ifade etti.
BEŞİNCİ KATTA DÜŞEN BEBEK AĞIR YARALANDI
BEŞİNCİ KATTA DÜŞEN BEBEK AĞIR YARALANDI
İlimizde apartmanın 5´inci katındaki evlerinin balkonundan beton zemine düşen Eymen Gazi Bulut (2) ağır yaralandı.
OTOMOBİL İLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 4 YARALI - VİDEO
OTOMOBİL İLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 4 YARALI - VİDEO
İlimizde Otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1´i çocuk 4 kişi yaralandı.
SEVCAN ORHAN RÜZGARI
SEVCAN ORHAN RÜZGARI
Sivas Kongresi´nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserler devam ediyor. Serdar Ortaç konserinin ardından dün Türk Halk Müziği sanatçısı Sevcan Orhan kongre müzesi bahçesinde sevenleriyle buluştu.
ÜNİVERSİTE´DE BAYRAMLAŞMA
ÜNİVERSİTE´DE BAYRAMLAŞMA
Cumhuriyet Üniversitesi´nde bayramlaşma programı düzenlendi. Bayramların birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan günler olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bayramlar, insanlar arasındaki sevgi ve saygının perçinlenerek geliştiği, birlik ve beraberlik duygularının en bariz bir şekilde hissedildiği özel günlerdir” dedi.
YAZ TATİLİNDE İŞÇİ GİBİ ÇALIŞTI
YAZ TATİLİNDE İŞÇİ GİBİ ÇALIŞTI
Şarkışla ilçesindeki bir ilkokulun müdürü Mustafa Karataş, öğrencilerin yeni eğitim öğretim döneminde daha nezih bir ortamda eğitim görmeleri için yaz tatilinde işçi gibi çalışarak, okulun birçok eksiğini giderdi.
ACİL SERVİS DOLDU TAŞTI
ACİL SERVİS DOLDU TAŞTI
İlimizde Kurban Bayramı dolayısıyla acil servisler yoğun mesai harcadı. Numune Hastanesi´ne 10 bin 82 kişi çeşitli şikayetlerinden dolayı başvurdu. Hekim sayısı ve personel sayısını arttıran hastanenin acil servisinde 2 bin 73 çocuk, 393 kadın doğum, 7 bin 116 kişi de genel acilde tedavi gördü. Tedaviye gelenlerden 250´si kurban keserken kendini yaralayan acemi kasaplar oluşturdu.
2019 YILINDA REKOLTE DÜŞTÜ
2019 YILINDA REKOLTE DÜŞTÜ
Son 5 yıllık verilere bakıldığında bu yıl rekoltenin düşüş gösterdiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Buğday hasatımızın sonlarına geldik. Son 5 yılın ortalamasına baktığımız zaman en çok hasar kaybımız 2019 yılında oldu. 2018 yılına baktığımız zaman dönüm başına ortalama 200 – 300 kilogram arasında ürün alınırken, bu sene 150 – 200 kilogram civarında ürün alındı” dedi.
HEM BAYRAM HEM 18. YIL KUTLAMASI
HEM BAYRAM HEM 18. YIL KUTLAMASI
AK Parti Teşkilatı ve Belediye tarafından düzenlenen bayramlaşma programında AK Parti´nin kuruluşunun 18. yılı nedeniyle de pasta kesildi. AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, tüm İslam Aleminin bayramını tebrik ederek, “18. yılını geride bırakan AK Parti, kurulduğu günden bu güne kendisini millete adamış ak kadrolarıyla ülkemizde hayal bile edilemeyen yeniliklere ve reformlara imzalar atmıştır” dedi.
ÜNİVERSİTEYE 9 BİN 344 YENİ ÖĞRENCİ - VİDEO
ÜNİVERSİTEYE 9 BİN 344 YENİ ÖĞRENCİ - VİDEO
Yaklaşık 60 bin öğrencisi bulunan Cumhuriyet Üniversitesi´ni açıklanan tercih sonuçlarıyla birlikte 9 bin 344 yeni öğrenci tercih etti. Lisans ve ön lisans düzeyinde bulunan 10 bin 776 kontenjandan 9 bin 344´ü doldu. 2018 yılında yerleşme oranı yüzde 78,08 iken bu yıl 10 puan artarak yüzde 87,71 oldu.
“ÜNİVERSİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ”
“ÜNİVERSİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ”
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde bir mesaj yayımlayarak, tüm öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diledi. Rektör Yıldız, “Üniversitemizden alacağınız eğitimle hem toplumsal hem de bireysel geleceğini inşa eden, sorumluluklarının bilincinde, aklın yol göstericiliğine inanan, bilimsel değer üreten insanlar olacağınıza inancım tamdır” dedi.
DİVRİĞİ´DE OT YANGINI KORKUTTU
DİVRİĞİ´DE OT YANGINI KORKUTTU
Divriği ilçesinde meydana gelen ot yangını itfaiye ve köylülerin çalışması sonucu uzun uğraşlar sonucu söndürüldü.
BARİYERLERE SIKIŞAN TRAKTÖRÜ İTFAİYE KURTARDI
BARİYERLERE SIKIŞAN TRAKTÖRÜ İTFAİYE KURTARDI
Seyir halindeyken ön tekerleği bariyerlere sıkışan traktörü itfaiye ekipleri kurtardı. İtfaiye ekiplerinin çalışması sırasında Sivas-Erzincan karayolunda trafik bir süre tek şeritten sağlandı.
TAMİR İÇİN GİRDİĞİ PATOSTA SIKIŞTI
TAMİR İÇİN GİRDİĞİ PATOSTA SIKIŞTI
İlimiz, merkeze bağlı Kızılcaköy´de bakım yapmak için girdiği patosta sıkışan Abuzer Tüten (69) itfaiye ekiplerinin yaklaşık yarım saat süren çalışmasıyla kurtarıldı.
ACEMİ KASAP BİLANÇOSU - VİDEO
ACEMİ KASAP BİLANÇOSU - VİDEO
İlimizde kurban kesimi sırasında, hayvan darbeleri ve bıçakla çeşitli yerlerinden yaralanan 154 acemi kasap hastanelik oldu. 6 yaralı Cumhuriyet Üniversitesi´nde tedavi altına alınırken, 148 kişi ise ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Sivas bu rakamla yurt genelinde en fazla acemi kasabın yer aldığı ilk 10 il arasına girdi.
BAYRAMLAR BARIŞ VE KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRİYOR
BAYRAMLAR BARIŞ VE KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRİYOR
Vali Salih Ayhan, Arefe Günü ve bayramın ilk günü çeşitli ziyaretlerde bulundu. Huzurevi sakinlerini, polis karakollarını ve şehit ailelerini ziyaret eden Vali Ayhan uygulama noktasında görevini sürdüren polis ekiplerini de ziyaret ederek bayramlarını kutladı. Halkla da bayramlaşan Vali Ayhan, “Bayramlar barışı, kardeşliği, yüreklerdeki coşkuyu bin kat daha arttırıyor. Onun için hemşerilerimizin bayramlarını ilimizde geçirmesini istiyoruz” dedi.
100 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ GELİYOR
100 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ GELİYOR
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında 6-8 Eylül tarihlerinde 100 ülkenin Büyükelçisi ilimize gelecek. TİM ile TSO işbirliğinde düzenlenecek program kapsamında büyükelçiler ilimizin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezecek.
SARİSSA´NIN TANITIMI İÇİN HİTİTLİ KIZ KLİBİ - VİDEO
SARİSSA´NIN TANITIMI İÇİN HİTİTLİ KIZ KLİBİ - VİDEO
Altınyayla´da Hititlerin yazlık başkenti olarak bilinen Sarissa Antik Kenti ve Kral Havuzu´nun tanıtılıp, turizme kazandırılması için ´Hititli Kız´ klibi hazırlandı.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.5398
EURO
6.1414