2 NOKTA KALKTI 1´İ DEVAM
Bazı tartışmalara neden olan ve şehirde olağanüstü hal varmış gibi görüntü veren Ankara ve Kayseri yolundaki emniyet uygulama noktaları İl Güvenlik Kurulu kararıyla kaldırıldı. Vali Salih Ayhan,” Gelen talepler üzerine 2 noktayı kaldırdık ama güvenlik tedbirimiz devam ediyor. Erzincan yolundaki uygulama noktasını şimdilik kaldırma gibi bir düşüncemiz yoktur. Özellikle doğudan gelen araçların denetimi ve takibi bizim içim çok önemli” dedi.
Tarih: 26.7.2019 01:21:00/ 280okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Vali Salih Ayhan güvenli bir şehir olan Sivas´a hoş bir görüntü vermeyen Kayseri ve Ankara yolundaki uygulama noktalarının gelen talepler üzerine kaldırıldığını, şehrin Erzincan çıkışındaki noktanın ise doğudan gelen araçların denetim ve takibi nedeniyle devam edeceğini söyledi.

Şehrimize gelen gurbetçiler ve misafirler Ankara ve Kayseri karayolundaki uygulama noktalarında sıklıkla dert yanıyordu. Bu uygulama noktalarının kaldırılması için vatandaşların taleplerini dinleyen Vali Salih Ayhan, İl Güvenlik Kurulu toplantısında yapılan görüşmenin ardından iki uygulama noktasının kaldırılmasına karar verdi.  Vali Ayhan,”Türkiye kendine özgü politika geliştirdiği zaman kendi karar aldığı zaman bölgede büyük bir güç ve bunu da kullanmak istediği zaman her zaman terör odaklarının hedefi oluyor. Bu bilince sahibiz. Dolayısıyla bunun içinde asla güvenlik tedbirlerini elden bırakmıyoruz. Ancak tedbir almakla beraber güvenlik ve özgürlük dengesini muhafaza ediyoruz. Yani vatandaşın özgürlüğünü kısıtlayacak. Şehri olağanüstü bir güvenlik tehdidi olduğu görüntüsü verecek bir durumda olmasın diyoruz. Buna dikkat etmeye çalışıyoruz. Türkiye 15 Temmuz sürecinde çok badireler atlattı. 15 Temmuz´da güvenlik noktaları kuruldu. Geldiğimi zamanda izledik, analiz ettik, değerlendirdik. Bölgenin genel yapısına baktık. İl Güvenlik Kurulu toplantısında bazı kararlar aldık. Gerek Ankara- Sivas arası, Kayseri-Sivas arası uygulamaları noktalarını kaldırdık ama güvenlik tedbirimiz devam ediyor. Güvenlik noktalarını biraz farklı zaman dilimlerinde yine güvenlik ekibimiz olacak. Terör örgütleri hangi noktada nerede güvenlik noktası var denetleme işini iyi bilirler. Bildikleri içinde o güzergahları ona göre kullanıyorlar. Kayseri ve Ankara uygulama noktalarını kaldırdık ama biraz geriye doğru farklı zaman dilimlerinde güvenlik görevlilerimiz gerekli özeni ve dikkati ihtimamı gösteriyorlar.” dedi.

SORUNLU ŞEHİR İMAJI VERİYORDU

Rehavete kapılmadan güvenlik tedbirlerin devam edeceğini ve Erzincan karayolundaki uygulama noktasının kaldırılmayacağını aktaran Vali Ayhan, ”Dikkatli olmamız lazım ama şehrimizde genel bir durum vardı şehre girerken çok olağanüstü bir durum varmış sorunlu bir şehirmiş gibi görüntü veriyordu. Emin şehri diyoruz ama bunlar ne anlama geliyor diye soruyorlardı bunlara çözüm bulmuş olduk. Erzincan uygulama noktasını kaldırma gibi bir düşüncemiz yoktur. Özellikle doğudan gelen araçların denetimi, takibi bizim içim çok önemli ama ekiplerimiz ben şu talimatı verdi. Özellikle 58 plakalara hassasiyet gösterilsin. Onlara yapacakları uygulamaya, muameleye dikkat etsinler. Gerekirse pas da geçebilirler. Zaten emniyet personelimiz birikimli, arkadaşlarımız hassaslar aracın içerisine baktıkları zaman da aile yapısını gördükleri zaman bir kanaate eriyorlar. Onun için dikkatli bir şekilde işimize devam ediyoruz. Bu da kamuoyunun bir talebiydi bunu da değerlendirdik. “ diye konuştu.

ÜLKENİN GİRİŞ KAPISI

Erzincan uygulama noktasının sadece Sivas´a değil batıya açılan bir kapı olduğunu ifade eden Vali Ayhan,”Sivas bir tehdit ve hedef olmayabilir. Ama Ankara ve İstanbul ile Yozgat tehdit altında olabilir. Dolayısıyla oradaki hassasiyetimiz çok yüksek ona çok dikkat ediyoruz. Orada gözümüzden kaçan bir unsur olduğu zaman Ankara ve İstanbul´u düşünemiyorum. Dolayısıyla burada bir sorumluluğumuz var. Orası Sivas´ın değil orası ülkenin giriş kapısı gibi görmek lazım. Bir tehdit falan söz konusu değil olmayacak anlamına da gelmiyor. Irak, İran ve Ortadoğu´yu görüyorsunuz her an her şey olabilir dikkat etmemiz lazım. Türkiye kendi başına karar alıp uyguladığı zaman hemen bazı şeyler kıpırdamaya başlıyor. Erbil başkonsolosumuzun şehit edilmesi bir mesaj dolayısıyla hassasiyet göstermemiz lazım. “ şeklinde konuştu.

FETÖ MÜCADELESİ KARARLIKLIKLA DEVAM EDİYOR

İlimizde FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini altını çizen Vali Ayhan,”FETÖ ile ilgili de mücadele kararlılıkla devam ediyor. Kamuoyunda sürekli açıklamaya gerek yok. Emniyet çağırıyor ifadesini alıyor bize günlük raporu geliyor. Şu an işin yükü emniyet ve yargıda. Özellikle Sivas 15 Temmuz´a kadar Türkiye´de FETÖ ile mücadele de ilk 3 ilden birisiydi. Sürece 17-25 Aralık´tan sonra erken başlamıştı ve iyi bir temizlik yapıldı. 15 Temmuz´da sonra zaten süreç çok daha hızlı oldu.”dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: NOKTA KALKTI DEVAM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ORDU YOLUNDA SON 10 KM
ORDU YOLUNDA SON 10 KM
Ordu – Sivas Karayolu Projesinde sona gelindi. Sadece 10 km kalan projenin 2020 yılının 6. ayında ulaşıma açılması bekleniyor. Bu kapsamda Sivas TSO ile Ordu TSO arasında ‘Kardeş Oda´ protokolü imzalandı. Projenin biran evvel bitirilmesi gerektiğini kaydeden Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, “2020 Haziran ayında Ordu-Sivas karayolunun tamamlanacağı söylendi. Bizde Ordu´ya gideceğiz ve karayolumuzu yerinde göreceğiz. Mesudiye çıkışında bulunan 10 kilometrelik yolun tamamlanmasıyla limana 2 saatte ulaşacağız” dedi.
GASTRO ŞEFLER SİVAS´TA BULUŞTU
GASTRO ŞEFLER SİVAS´TA BULUŞTU
Sivas Kongresi´nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında Valilik, Belediye, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) tarafından “Gastro Şefler Sivas´ta Buluşuyor” programı düzenlendi. Programa il ve il dışından çok sayıda aşçı katılırken, şeflerin yemek şovları katılımcıları büyüledi.
STANDARTLAR YÜKSELECEK
STANDARTLAR YÜKSELECEK
İlçe gezilerini sürdüren Vali Salih Ayhan, Divriği ve Kangal´da temaslarda bulunarak, ilçelerin son durumu hakkında bilgi aldı. İlçe Kaymakamlarını ziyaret eden Vali Ayhan, devam eden ve yapılması planlanan işler hakkında brifing aldı. Ziyaret ettiği köylerde talepleri de dinleyen Vali Ayhan, kırsalda yaşam standardının yükseltilmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.
BAHÇENİN ÇEVRESİNE YENİ YOLLAR - video
BAHÇENİN ÇEVRESİNE YENİ YOLLAR - video
Millet Bahçesi´ndeki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, belediye ekipleri de bölgedeki yollarda genişletme çalışmaları başlattı. Bu kapsamda Necip Fazıl Kısakürek Caddesi genişletildi. Altuntabak Caddesini Tren Garı önünden Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı´na bağlayacak yeni yol için çalışmalar devam ediyor.
YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMALIYIZ
YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMALIYIZ
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle çocukların talep ve önerilerini dinleyen Vali Salih Ayhan, “Büyükler olarak, çocuklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız. Biz büyükler çocukların masum ve temiz dünyalarına sevgi ve şefkat aşılamalıyız. Çocuklarımızı Geleceğe Hazırlama Noktasında Büyük Bir Özveri İçerisindeyiz” dedi.
TREN YOLUNA DÜŞTÜ, İTFAİYE KURTARDI
TREN YOLUNA DÜŞTÜ, İTFAİYE KURTARDI
Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı´nda dengesini kaybederek tren yolu ile çevresindeki güvenlik duvarı arasına düşen İsa Kiraz (47) itfaiye ekiplerince kurtarıldı.
KREDİLERDE YENİ DÜZENLEME
KREDİLERDE YENİ DÜZENLEME
Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kullandırılan düşük faizli kredilerde yeni bir düzenleme daha yapıldı. Bu kapsamda faiz ve banka komisyon indirimleri geçmiş dönem borçlarını da kapsayacak.
2020 TEKNOFEST´E HAZIRLANIYORLAR
2020 TEKNOFEST´E HAZIRLANIYORLAR
2020 Teknofest´e katılacak olan Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri “İnsansız Su Altı Sistemleri” ile ilimizi temsil edecek. 2020 Teknofest´e hazırlayacakları “İnsansız Su Altı Sistemine” destek olacağını belirten Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, yarışmalar öncesi öğrencilere başarı diledi.
DİŞ HEKİMLİĞİ ÖRNEK OLUYOR
DİŞ HEKİMLİĞİ ÖRNEK OLUYOR
Diş Hekimliği Fakültesi akademik kurul toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi birçok üniversitenin diş hekimliği fakültesine örnek oluyor. İnşallah bu daha da ileriye götürülecek” dedi.
YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ÜNİVERSİTE GEZİSİ - video
YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ÜNİVERSİTE GEZİSİ - video
Kayseri Uluslararası İmam-Hatip Lisesi´nde öğrenim gören dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 60 öğrenci Cumhuriyet Üniversitesi´ne gezi düzenledi. Üniversite hakkında bilgi veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, “Üniversitemiz 60 bin kapasiteye sahip, Türkiye´de kurulan 9. üniversite. Eğitim kalitesi oldukça yüksek” dedi.
BÜTÇE BELİRLENDİ 185 MİLYON TL
BÜTÇE BELİRLENDİ 185 MİLYON TL
İl Özel İdaresi´nin 2020 yılı bütçesi İl Genel Meclisi´nde görüşülerek, karara bağlandı. 2019 bütçesi 160 milyon lira olarak belirlenen Özel İdare´nin 2020 yılı bütçesi yüzde yaklaşık yüzde 16 artışla 185 milyon lira olarak kabul edildi. Ülkemizde yaşanan ekonomik krize rağmen bütçede 25 milyonluk bir artış gerçekleşmiş oldu. AK Parti Meclis üyesi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Ziya Şahin, 185 milyon liralık bütçenin dağılımı noktasında meclis üyelerine bilgi verdi.
CUMHURBAŞKANINA 81 İLDEN 81 MEKTUP
CUMHURBAŞKANINA 81 İLDEN 81 MEKTUP
Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı Nuri Eryıldız, Türk Eğitim-Sen camiası olarak eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekmek amacıyla eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a 81 ilden 81 mektup gönderdiklerini söyledi.
3´E ÇIKTI
3´E ÇIKTI
Şehrin merkezi yerlerinden Ahmet Yesevi Caddesi´nde paralı park uygulaması tekrar başlatılınca, park yeri bulamayanlar bu caddeye çıkan sokaklarda iki sıralı olan parklara çoğu zaman 3´ncü sıra ekleyince, trafik kargaşası yaşandığı gözlendi. Evleri buralarda olanların akşamları bile park yeri bulmada büyük sıkıntı yaşadığı bölgede soruna çözüm getirilmesi isteniyor.
ÇEŞME´YE NE OLDU?
ÇEŞME´YE NE OLDU?
Kongre Müzesi bahçesinin köşesinde yenilenmek amacıyla sökülen ve malzemeleri iki aydır kaldırım üzerinde bekleyen çeşme inşaatının neden yarım kaldığı merak konusu oldu. Belediye´nin devreye girerek çeşme yapımını kış öncesi sağlaması isteniyor.
ÜRETİMDEN ÇEKİLİYOR
ÜRETİMDEN ÇEKİLİYOR
TBMM´de konuşan CHP Milletvekili Ulaş Karasu, “Erzincan Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin ardından, Gümüşhane´nin Şiran ve Kelkit ilçeleriyle birlikte Sivas´ın Akıncılar, Suşehri, Gölova ilçelerinde şeker pancarı üreten çiftçilerin ciddi mağduriyet yaşadığını ve üretimden çekildiklerini söyledi.
41 BİN KİŞİ UÇTU
41 BİN KİŞİ UÇTU
Nuri Demirağ Havalimanı´nda Ekim ayında 41 bin 744 yolcuya hizmet verildi. Havalimanı iç hat yolcu trafiği 41 bin 255, dış hat yolcu trafiği 489, toplam yolcu trafiği ise 41 bin 744 oldu. 2019 yılı 10 aylık süreçte ise hizmet verilen yolcu sayısı 406 bin 537 olarak belirlendi.
PREMATÜRE BEBEKLERE ÖZEL KUTLAMA - video
PREMATÜRE BEBEKLERE ÖZEL KUTLAMA - video
Numune Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi´nde Dünya Prematüre günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Muhammet Ali Mutlu, “Dünyada her yıl 50 bin bebek prematüre olarak doğmaktadır. Bugün Dünya Prematüre Günü´nü kutlamaktayız” dedi.
MEMUR-SEN´DEN ÜNİVERSİTE ZİYARETİ
MEMUR-SEN´DEN ÜNİVERSİTE ZİYARETİ
Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz ve iş kolu başkanları Cumhuriyet Üniversitesi´nde çeşitli temaslarda bulundu. İl Temsilcisi Temiz, “Memur-Sen ailesi olarak 11 hizmet kolumuzun başkanlarıyla beraber Rektörümüzü ziyarete geldik. Bir Sivaslı olarak maalesef birçok şeyden haberimizin olmadığını öğrendim. Her şeyden önce 153 bin fidanın dikildiğini biz burada öğrendik, bu çok güzel bir uygulama” dedi.
ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ - video
ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ - video
Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri yerleşke içerisinde bulunan palamut ağaçlarının dibine dökülen palamut tohumlarını toplayarak, örnek bir davranışa imza attılar. Öğrenciler topladıkları tohumları çevre köylerde toprakla buluşturacaklar.
KAHRAMAN ESNAF
KAHRAMAN ESNAF
İlimizde kuaför olarak çalışan Murat Durak (35), soluk borusuna bir cisim kaçan kediyi, yaptığı müdahale sonucu kurtararak günün kahramanı oldu.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

Hacı Bektaşı Veli
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979