ÜYELERİMİZDEN FEDAKARLIK BEKLİYORUZ
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu üyeleriyle istişare yaparak, Koronavirüs salgınının ekonomiye olan etkilerini ve alınan tedbirleri değerlendirdi. Eken, “Gıda perakende ve akaryakıt sektörü haricindeki tüm üyelerimizden, asgari 7 gün boyunca işyerlerini kapatmalarını tavsiye ve rica ediyoruz. Bu sayede sağlık sistemine zaman kazandırarak, sıkıntılı sürecin daha sağlıklı ve kısa zamanda sona ermesine olanak sağlamış olacağız.” dedi.
Tarih: 25.3.2020 07:00:00/ 192okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken,  yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.  Toplantı sonrası açıklama yapan Eken, “Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşadığımız aşikar. Sürecin sağlıklı ve etkin yönetilmesi için başta hükümetimiz, sağlık personeli cansiperane çaba veriyor. Cumhurbaşkanımız, sağlık bakanlığımız ve duyarlı tüm kamu ve sivil kuruluşlar evde kalınması yönünde çağrılar yapıyor. Toplum olarak  bu çağrıyı, birbirimize, sevdiklerimizin hayatlarına sorumluluk bilinci içerisinde önemsememiz gerekiyor. Her gün akşam saatlerinde bakanlık tarafından güncellenen hasta bilgilerinin birer rakam ya da istatistik değil can olduğunu, bir an önce idrak etmemiz gerekiyor” dedi.

İnsan hayatının önemine vurgu yapan Eken, “Odamızın temsil ettiği, işletme sahipleri, sanayiciler ve çalışanlarımız olarak, önce ailelerimize, müşterilerimize, kentimize, ülkemize, nihayetinde tüm insanlığa sorumluyuz. Sağlık Bakanlığı´nın ve çalışanlarının, zorunlu olarak hizmetine ara vererek gelirlerinden fedakarlık eden odamız üyelerinin çabalarının boşa çıkmaması adına gıda perakende ve akaryakıt sektörü haricindeki tüm üyelerimizden, asgari 7 gün boyunca işyerlerini kapatmalarını tavsiye ve rica ediyoruz. Bu sayede sağlık sistemine zaman kazandırarak, sıkıntılı sürecin daha sağlıklı ve kısa zamanda sona ermesine olanak sağlamış olacağız. Bu süreci sivil toplum örgütleri ve sorumlu vatandaşlar olarak iyi yönetemezsek, devletimizin bu tedbirleri mecburi daha uzun süre ile alabileceğini aklımızdan çıkarmayalım.” diye konuştu.

Bu süreçte odamız üyelerinin her türlü talep ve isteklerini ilgili mecralara ulaştıracaklarını ifade eden Eken konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mevcut açıklanan tedbir paketleri için Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bakanlarımıza teşekkür ediyoruz ancak üyelerimiz bu paketin içeriğine ilaveler yapılması gerektiğini ve tüm sektörleri kapsaması gerektiğini iletiyor. Yapılacak düzenleme ile paketin içeriği tüm sektörleri kapsayacak düzeye getirilirse tüccar ve sanayicilerimiz bu süreci daha kolay atlatacaktır. Devletimiz işyerlerinin zorunlu olarak, kapatılması ya da üretime ara vermesi gibi durumlarda, üyelerimize destekler vermektedir. Bunlardan kısaca bahsetmek isterim; Bugün itibari ile işverenler, kısa çalışma uygulaması için Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlükleri ve Hizmet merkezlerine, özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecek. İş müfettişlerinin zorunlu sebepleri, işyerinde tespiti ve uygun görmesi halinde programa dahil edilecektir. Bu süreç boyunca çalışanların günlük bürüt kazancının yüzde 60´ına kadarki kısmı, devletimize ödenecektir.”

 ÜNİVERSİTE´DEN DE DESTEK BEKLİYORUZ

Bunlara ilave olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından hazineye ait taşınmazlarda, kiracı konumunda olan işletmelerin  kira bedellerinde indirime gidileceğini ve belli bir süre zarfında alınmayacağını beyan ettiğini aktaran Eken, “Aynı yaklaşımı Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin göstermiş, belediyeye ait taşınmazlardaki kiracılardan kira alınmayacağını beyan etmiştir. Bu desteği üniversitemiz yerleşkesinde ikamet eden işletmeler için, Cumhuriyet Üniversitesi rektörümüzden ve vakıflar genel müdürlerinden beklediğimiz belirtmek isterim.Bunun haricinde odamız kamu bankaları tarafından üyelerimize sağlanan, kredi tahsis limiti ve kredi ödemelerine dair destekleri, özel bankalar tarafından da verilmesi konusunda ilgili kurumlara taleplerini iletmiştir.” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEDBİRLERLE  VİRÜSTEN KURTULACAĞIZ
TEDBİRLERLE VİRÜSTEN KURTULACAĞIZ
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantıları ertelenen İl Genel Meclisi, video konferans aracılığıyla görüşme gerçekleştirdi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Küresel mücadelede alınması gereken tedbirler var. Biz inanıyoruz ki, bu tedbirleri aldığımız takdirde bu mücadeleden güçlenerek ve başarıyla çıkacağız” dedi.
KEMAL DEDEDEN ANLAMLI BAĞIŞ (VİDEO)
KEMAL DEDEDEN ANLAMLI BAĞIŞ (VİDEO)
Zara ilçesinde oturan Kemal Gökkuş (86), emekli maaşından 500 lirayı ´Biz Bize Yeteriz Türkiyem´ kampanyasına bağışladı.
OTOMOBİLİN ÜZERİNDE TAHLİYE BORUSU DÜŞTÜ (VİDEO)
OTOMOBİLİN ÜZERİNDE TAHLİYE BORUSU DÜŞTÜ (VİDEO)
Sivas´ta köprü altından geçen otomobilin üzerine su tahliye borusu düştü. Otomobilde hasara neden olayda, ölen ya da yaralanan olmadı.
NUMUNE HASTANESİNE TAHSİS EDİLSİN
NUMUNE HASTANESİNE TAHSİS EDİLSİN
Koronavirüsün dünyayı tehdit ettiği şu günlerde sağlık ekipmanlarına olan ihtiyaç katbekat artıyor. Salgına karşı üç hastane pandemi hastanesi olarak çalışırken, Özel Gültepe hastanesi ise atıl bir durumda bekliyor. Gültepe Hastanesinin Sağlık Bakanlığının bünyesine katarak, görev yapması, salgın bitiminde ise Numune hastanesinin Gültepe ek binası olarak Sivaslının hizmetine sunulacak yeni bir hastane kazandırılmış olur.
SOSYAL MESAFE BİLGİLENDİRMESİ
SOSYAL MESAFE BİLGİLENDİRMESİ
Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri, kentin belirli noktalarına sosyal mesafeyi korumasına yönelik bilgilendirme etiketleri yapıştırdı.
KALABALIK YERLERDE MASKE DAĞITILDI
KALABALIK YERLERDE MASKE DAĞITILDI
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından insan sirkülasyonun fazla olduğu Perakende Sebze Hali, Kent Meydanı ve toplu taşıma durakları, Özel Halk Otobüsleri ve Kent Meydanı´nda vatandaşlara yönelik maske dağıtımı yapıldı.
BUĞDAY TOHUMU DAĞITILDI
BUĞDAY TOHUMU DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı ve 21 ilde üreticilere %75 hibe ile dağıtılacak “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi” uygulanmaya başlandı.
TEMİZLİK GÖREVLİLERİ ALKIŞLANDI
TEMİZLİK GÖREVLİLERİ ALKIŞLANDI
Numune Hastanesi´nin acil servisinde görev yapan doktor ve hemşireler yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle kendileriyle birlikte yoğun günler geçiren temizlik görevlilerini alkışlayıp, baklava ikram etti.
GEBELİKTE FOLİK ASİTE DİKKAT
GEBELİKTE FOLİK ASİTE DİKKAT
Sivas Medicana Hastanesi Kadın Hastalıları doktorlarından Op. Dr. Kerime Nazlı Salihoğlu, gebelikte folik asit kullanılmaması durumunda doğacak bebeğin bir çok sağlık sorunu ile dünyaya gelebileceğini söyledi.
19 YERLEŞİM YERİ KARANTİNADA
19 YERLEŞİM YERİ KARANTİNADA
İlimizde, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alınan yerleşim yeri sayısı 19´a yükseldi. Koyulhisar, Zara ve Suşehri´nde bazı köy ve mezralar tedbir kapsamında karantina altına alındı.
KUMBARASINDAKİ PARAYI KAMPANYAYA BAĞIŞLADI
KUMBARASINDAKİ PARAYI KAMPANYAYA BAĞIŞLADI
Gemerek ilçesinde yaşayan Toprak Ulaş (5) kumbarasında biriktirdiği parayı ´Biz Bize Yeteriz Türkiyem´ kampanyasına bağışladı.
ÖĞRENCİLERİN PROJELERİNE TÜBİTAK´TAN DESTEK
ÖĞRENCİLERİN PROJELERİNE TÜBİTAK´TAN DESTEK
TÜBİTAK–2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında, danışmanlıklarını Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü´nden Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Burcu Aktaş´ın yaptığı iki ayrı proje destekleniyor.
KAPANMAYAN SEKTÖRLER DE SIKINTIDA
KAPANMAYAN SEKTÖRLER DE SIKINTIDA
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Sektör ayrımı yapılmadan tüm sektörlerin mücbir sebep sayılmalı. Kapanan sektörler sıkıntıda olsa bile kapanmayan sektörlerimiz de sıkıntıda. Bu anlamda tüm tüccar ve esnafımızın mücbir sebepler arasına alınmasını talep ediyoruz” dedi.
NİSAN AYINDA KAR SÜRPRİZİ
NİSAN AYINDA KAR SÜRPRİZİ
Sivas´ın İmranlı ilçesinde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor.
HUZUREVİ SAKİNLERİNDEN  ANLAMLI BAĞIŞ
HUZUREVİ SAKİNLERİNDEN ANLAMLI BAĞIŞ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" diyerek başlattığı "Milli Dayanışma Kampanyası"na, Sivas´ta huzurevinde kalan yaşlılar da destek oldu.
VİRÜS AYRIM YAPMIYOR
VİRÜS AYRIM YAPMIYOR
Öz- Sağlık İŞ Sendikası İl Başkanı İbrahim Eyce, "Sağlık ve ASP (Aile Sosyal Politikalar) çalışanlarımız bir bütündür asla ayrım yapılamaz virüs ayrım yapmıyor" dedi.
JANDARMA EKİPLERİ  SEFERBER OLDU (VİDEO)
JANDARMA EKİPLERİ SEFERBER OLDU (VİDEO)
Koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınan 10 köyde yaşayanların ihtiyaçlarını jandarma ekipleri karşılıyor.
SOSYAL DESTEKLER EVDE ÖDENMEYE BAŞLADI
SOSYAL DESTEKLER EVDE ÖDENMEYE BAŞLADI
Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ´Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı´ çerçevesinde verilen 1.000 TL tutarındaki sosyal yardım ödemeleri, Koronavirüs tedbirleri kapsamında PTT şubelerinde yoğunluk yaşanmaması amacıyla evlerde teslim ediliyor.
ÇİFTÇİYE 20 MİLYON YEM BİTKİSİ DESTEĞİ
ÇİFTÇİYE 20 MİLYON YEM BİTKİSİ DESTEĞİ
İl Özel İdaresi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi kapsamında tohum dağıtım töreni düzenlendi.
19 KİŞİ TABURCU EDİLDİ (VİDEO)
19 KİŞİ TABURCU EDİLDİ (VİDEO)
Sivas´ta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisiyle Numune Hastanesi Çok Amaçlı Geriatri Merkezi´nde tedavi gören 10 kişinin daha taburcu edilmesiyle tedavi olup virüsü yenen hastaların sayısı 18´e yükseldi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.7705
EURO
7.3544