HEDEF 10 BİN YENİ İSTİHDAM -- VİDEO
İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Semineri´nde konuşan Vali Salih Ayhan, “Yeni dönemde istihdam odaklı bir mekanizma kuracağız. Para girmediği sürece o ilin zengin olması ve o ilden göçü engellemeniz mümkün değil. Bu teşvikler 2019 yılında sisteme para sübvanse etmektedir, devlet dolaylı yöntemlerle para transferi yapıyor. Ben istihdam anlamında Sivas´ın 10 bini geçeceğini düşünüyorum” dedi.
Tarih: 12.3.2019 07:30:00/ 339okunma / 0yorum

“ZORLUKLARI AŞACAĞIZ”

İşverenler olarak herkesin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden TSO Başkanı Mustafa Eken, “Hepimiz ekonomik anlamda sıkıntıdayız. Bütün işverenler bir gün sonra yapacağı ödemeyi düşünüyor. Allah´ın izniyle bu teşvik paketleriyle, hükümetimizin de desteğiyle en kısa zamanda bu zorlukları aşacağımıza inanıyorum. Sivas için 10 bin istihdam sözü verdik. Burası Sivas, burada iş var, aş var, gelecek var” dedi.

 

Hayrullah AĞKAŞ

İstihdam Teşvikleri Seminerinde konuşan Vali Salih Ayhan, ekonomik anlamda sıkıntı içerisinde olan işverenler için bu teşvik paketlerinin bir can suyu olacağını ifade ederek, “Yeni dönemde istihdam odaklı bir mekanizma kuracağız. Para girmediği sürece o ilin zengin olması ve o ilden göçü engellemeniz mümkün değil. 2019 yılında istihdam anlamında Sivas´ın 10 bini geçeceğine inanıyorum” dedi.

Valilik ve TSO öncülüğünde düzenlenen ‘İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Semineri´ dün TSO Konferans Salonu´nda yapıldı. Seminerde İşkur ve SGK Uzmanları yeni teşvik paketleriyle ilgili işverenlere bilgi verdi.

Vali Salih Ayhan´ın başkanlık ettiği seminerde TSO Başkanı Mustafa Eken, İşkur İl Müdürü Hikmet Canpolat, SGK İl Müdürü Kadir Boztepe, KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan işverenlerden gelen soruları yanıtladı.

Seminerin değerlendirmesini yapan Vali Salih Ayhan, “Yeni dönemde istihdam odaklı bir mekanizma kuracağız. Bir saha taraması analizleri yaptık. Neler yapabiliriz diye. Elbette yolumuz olacak, parkımız olacak ve bunlar burada yaşayanların yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir. Fakat bir ile para girmediği sürece o ilin zengin olması mümkün değil ve o ilden göçü engellemeniz mümkün değil. Dolayısıyla bu teşviklerle ve desteklerle beraber bunlar can suyu. Bu teşvikler 2019 yılında sisteme para sübvanse etmektir, devlet dolaylı yöntemlerle para transferi yapar. Bu da bunlardan biri. Evlerde ocaklar yanacak, sobalar tütecek, aş kaynayacak” dedi.

“DEĞİŞİMİ İYİ OKUYUN”

Değişimin iyi okunması gerektiğine dikkat çeken Vali Ayhan, “Ben ilk geldiğim günden beridir hep şunu söylüyorum; alan hâkimiyetimiz olacak, öngöreceğiz, ön alacağız. Risk yönetimi budur zaten. Değişimi iyi okumamız lazım, zamanı iyi okumamız lazım. Kurumlarımız da bu ara kendilerini yeniliyorlar, yenilemek zorundalar, yenilenmezlerse sistemin dışında kalırlar. O yüzden arkadaşlarımız sahada olacaklar ve bana da gerekli enformasyonu yapacaklar” diye konuştu.

“2. OSB´Yİ ADIM ADIM

TAKİP EDİYORUZ”

Sadece bu teşviklerle baharın gelmeyeceğini vurgulayan Vali Ayhan, “O yüzden kurumsal yapımızı kurumsal kapasitemizi arttıracağız ve yeni dönemde mutlak suretle düzenli para girdisini sağlayacak mekanizmalar kuracağız. Nasıl? Üretimi arttıracağız, ihracat odaklı bir mekanizma kuracağız. Bu anlamda 2. OSB´yi çok hızlı bir şekilde devreye alacağız. Adım adım takip ettiğimiz işlerin başında 2. OSB geliyor. 22 Mart´ta inşallah Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ilimize gelecek. Bu ziyarette 2. OSB´ye verilecek özel teşvikin alt yapısını konuşacağız. 2 yıl içerisinde sisteme dâhil ettiğimiz takdirde yeni yatırımcılarla burayı cazip hale getireceğiz. Özellikle tarım alanında da önemli çalışmalarımız var. Sözleşmeli besicilik ve sözleşmeli üreticilik şeklinde vatandaşa cazip bir üretim yapıp, yurt dışına nasıl ulaştırabiliriz bunları arayacağız” ifadelerini kullandı.

“ESKİ ALIŞKANLIKLARLA

YENİ BAŞARI HİKÂYESİ ÇIKMAZ”

Ekonomik anlamda zor bir dönemden geçtiğimizi hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Bu durgunluğu aşmak açısından harikulade teşvik paketleri var. Odamız da 10 bin istihdam sözü verdi ama ben 10 bini de geçeceğinizi düşünüyorum. Bu teşviklerin sisteme mutlaka katkısı olacaktır ama mutlak suretle işadamlarımız ve sanayicilerimiz kendisini iyi analiz etmesi lazım. Eski alışkanlıklarla yeni bir başarı hikâyesi çıkarmamız mümkün değil. Yeni pazarlar bulmak zorundayız. Değişen dünyaya uygun üretim yapmamız lazım” diye konuştu.

10 BİN İSTİHDAM SÖZÜ

TSO Başkanı Eken ise “21 Ocak´ta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ndeki Şura´da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan talep edilmişti. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın onayıyla bir protokol imzalandı. Türkiye genelinde istihdamın artırılması için hızlı bir çalışma yapılarak bu teşvik paketleri hazırlandı” dedi.

Bir işçinin işverene maliyetinin 27 bin lira olduğunu ve devletin de bir işçi için 20 bin liraya yakın destek verdiğini kaydeden TSO Başkanı Eken, “Bir işveren 100 işçi alsa 2 milyon lira gibi bir katkısı var. Gerçekten de tarihi bir teşvik. Bu anlamda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili Bakanlıklara ve Odalar ve Borsalar Birliğine çok teşekkür ediyorum. Biz Ankara´daki toplantıda Sivas için 10 bin işçi sözü verdik” ifadelerini kullandı.

İşverenler olarak herkesin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Başkan Eken, “Hepimiz ekonomik anlamda sıkıntıdayız. Bütün işverenler bir gün sonra yapacağı ödemeyi düşünüyor. Allah´ın izniyle bu teşvik paketleriyle, hükümetimizin de desteğiyle en kısa zamanda bu zorlukları aşacağımıza inanıyorum. TSO olarak 7 bin üyemizle ilimizin en büyük Sivil Toplum Kuruluşlarından birisiyiz. El birliğiyle inşallah bu sorunları aşacağız. Burası Sivas, iş var, aş var, gelecek var” diye konuştu.Video Tarihi: 11.3.2019 17:16:27
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HEDEF YENİ İSTİHDAM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DİKKATLİ OLUN!
DİKKATLİ OLUN!
Yıldızeli´nde bir akaryakıt istasyonundan yakıt alan Bilal Dabanıbüyük, Yavu´ya geldiğinde akaryakıt istasyonunda çifte fiyat olduğunu fark etti. Akaryakıt istasyonunun girişinde ‘Motorin 5,89´ yazdığını belirten Dabanıbüyük, 100 liralık yakıt aldığını ve kendisine verilen fişte motorinin litre fiyatının 6,50 olduğunu söyledi. Akaryakıt alırken dikkatli olunması gerektiğini belirten Dabanıbüyük, sürücülere fişleri kontrol edilmesini tavsiye etti.
“SİVAS ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR”
“SİVAS ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR”
Türk Otomobil Fabrikası CEO´su Cengiz Eroldu, ilimizdeki temasları kapsamında Oto Sabır´ı ziyaret etti. Şirket yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Eroldu, ilimizde de bazı gezilerde bulundu. Sivas´a ilk kez geldiğini söyleyen Eroldu, şehri çok beğendiğini ve bu güne kadar gelmediği içinde üzüntü duyduğunu söyledi.
ÖĞRENCİLERDEN DİVRİĞİ ÇIKARMASI
ÖĞRENCİLERDEN DİVRİĞİ ÇIKARMASI
Halis Gülle Anadolu Lisesi öğrencilerinden örnek bir projeye imza attı. Sivas´ın önemli değerlerinden Nuri Demirağ´ı anlamak için Divriği´ye bir gezi düzenleyen öğrenciler kendi organize ettikleri konferansa katıldı.
İLETİŞİM´DE İFTAR
İLETİŞİM´DE İFTAR
CÜ İletişim Fakültesinde düzenlenen iftar organizasyonunda öğretim üyeleri ile 4. Sınıf öğrencileri bir araya geldi. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Ağırman, düzenlenen iftar yemeğinde mezun olacak 4. sınıf öğrencileriyle bir arada olduklarını dile getirerek, “Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
TÜDEMSAŞ´TAN İHRACAT MÜJDESİ
TÜDEMSAŞ´TAN İHRACAT MÜJDESİ
TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu geleneksel iftar programında ihracatla ilgili önemli müjdeler verdi. Yük vagonu üretiminde geleneksel yöntemlerden modern üretim tekniklerine geçiş yapılarak teknik alt yapının baştan sona yenilendiğini belirten Genel Müdür Başoğlu, “Son yıllarda yaptığımız teknolojik yatırımlar ve sistem değişikliği sayesinde TÜDEMSAŞ, Avrupa´daki firmalarla yarışabilen, kabul görmüş rekabetçi ürünler ortaya koyabilen küresel bir şirket konumuna gelmiştir” dedi.
“VAATLERİMİZİN ARKASINDAYIZ”
“VAATLERİMİZİN ARKASINDAYIZ”
Kangal ilçesinde düzenlenen bölgesel iftar programında konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, koltuktan güç almaya değil, tersine bu koltuğa güç vermeye geldiklerini belirterek, “Bizler bu iftarları Odamızın bütçesinden değil, 69 Meclis Üyemizin verdiği katkılarla yapıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Odamızın imkânlarını kullanmak çok kolay. Biz buraya para harcamaya değil, Odayı büyütmeye, kalkındırmaya geldik. Bizler sizlerden aldığımız destekle güçlüyüz. Seçimden önce verdiğimiz vaatlerin arkasındayız. Odamız 24 saat emrinizde” dedi.
VERİMDER SİVAS´TA BULUŞACAK
VERİMDER SİVAS´TA BULUŞACAK
Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği Anadolu buluşmalarının 12.si ilimizde düzenlenecek. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin´in katılacağı iftar programında enerji tasarrufuna dikkat çekilecek.
KUR´AN TALEBELERİNE YILSONU ETKİNLİĞİ
KUR´AN TALEBELERİNE YILSONU ETKİNLİĞİ
İl Müftülüğü tarafından 4-6 yaş grubu Kur´an Kurslarında eğitim alan öğrenciler için yılsonu programı düzenlendi. Etkinlikte TRT Çocuk Programcısı ve Tiyatro Sanatçısı Hüseyin Goncagül, ekibi ile birlikte sahne aldı. Goncagül ve ekibi, yaklaşık üç saat boyunca birbirinden güzel etkinliklerle öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı.
ÖFKE RUHUN HABERCİSİDİR - video
ÖFKE RUHUN HABERCİSİDİR - video
CÜ Sağlık Hizmetleri MYO tarafından düzenlenen ‘Öfke Yönetimi´ konferansında konuşan Öğretim Görevlisi Sema Biçer, “Öfke ruhun habercisidir. İnsanın kendisini daha iyi veya kötü hissetmesine neden olur. Ancak insanı iyi veya kötü insan yapmaz. Duygu, bir durum olay veya kişilere verilen anlam nedeniyle insan iç dünyasında uyanan izlenimdir. Olay durum ve kişilere sadece insanlar yön verir ve değiştirir buna da duygu denir” dedi.
ÖĞRENCİLERDEN İYİLİK HAREKETİ
ÖĞRENCİLERDEN İYİLİK HAREKETİ
KYK´da manevi rehberler öncülüğünde üniversite öğrencilerinden oluşturulan ‘Neva İyilik Hareketi´ üyeleri İl Müftüsü Yusuf Akkuş´u ziyaret ederek, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.
YARIŞMANIN BİRİNCİLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ
YARIŞMANIN BİRİNCİLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ
İlimizde düzenlenen Liseler Arası Genel Kültür Bilgi Yarışması´nda birinci olan Şarkışla İsmet Yılmaz Fen Lisesi öğrencileri altınla ödüllendirildi.
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE İFTAR
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE İFTAR
Zara ilçesinde şehit aileleri ve gaziler için iftar programı düzenlendi.
CEZAEVİNDEN ŞEHİR MÜZESİNE
CEZAEVİNDEN ŞEHİR MÜZESİNE
Yarı Açık Cezaevi´nin Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi´ne dönüştürülmesi kapsamında tarihi bina haricindeki ek binalarda yıkım çalışmaları başlatıldı. Herhangi bir mimari ve tarihi özelliği bulunmayan eklenti binalar statik açıdan deprem yönetmeliğine de uygun olmadığından yıkımı yapılacak. Restorasyon ve peyzaj çalışmaları 390 gün içerisinde tamamlanarak müze teşhir tanzim çalışmalarına başlanacak.
MÜSİAD´DAN ÇADIRDA İFTAR
MÜSİAD´DAN ÇADIRDA İFTAR
MÜSİAD Sivas Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen iftar programı gerçekleştirildi. Belediye çadırında verilen iftar yemeklerinin gideri MÜSİAD tarafından karşılandı. MÜSİAD Başkanı Salim Eminoğlu ve yönetim kurulu üyeleri de iftar çadırında birlikte iftar yaptı.
“ALTINYAYLA´YI UNUTAMAM”
“ALTINYAYLA´YI UNUTAMAM”
Daha önce Kaymakamlık yaptığı Altınyayla ilçesinde Vali olarak çeşitli temaslarda bulunan Salih Ayhan, yaptığı ziyaretlerde, “Bir isteğiniz olursa beni de Altınyaylalı biri olarak görür, iletirseniz mutlu olurum. Bu ilçeyi çok seviyorum, her zamanda bunu ifade ediyorum. Burada hep güzellikler, dostluklar, samimiyet gördüm. Dolayısıyla burayı unutmak mümkün değil. Vefalı olmak lazım. Vefası olmayanın sefası olmaz derler. Bizde vefalı olmak zorundayız” dedi.
MERKEZ CAMİ´NDE İMZALAR ATILDI
MERKEZ CAMİ´NDE İMZALAR ATILDI
Merkez Cami Projesinde ilk imzalar atıldı. Proje kapsamında Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile KOMAŞ arasında sözleşme imzalandı. Projenin Sivas açısından büyük önem arz ettiğini belirten Vali Salih Ayhan, “1-2 yıldır ilimizde çok konuşulan bir konu olmuştu. Kamuoyunun hassasiyetini dikkate alarak, hem de hukuki durumları da göz önünde bulundurarak, caminin yerinde ve boyutunda biraz değişiklik yaptık” dedi.
LİDERLERE DAVET
LİDERLERE DAVET
Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Sivas Kongresi´nin 100. Yılı nedeniyle tüm siyasi liderleri ilimize davet etti. Türkmenoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´dan yeni bir davet yaparak tüm siyasi parti genel başkanlarını Milli Mücadeleye 108 gün başkentlik yapan Sivas´ta bir araya getirmesini istiyoruz” dedi.
ÖZEL İDARE, SİVAS´IN LOKOMOTİFİDİR
ÖZEL İDARE, SİVAS´IN LOKOMOTİFİDİR
İl Özel İdaresi´nin iftar programına katılan Vali Salih Ayhan, Sivas´ta yapılan bütün vizyon projelerinde doğrudan ya da dolaylı olarak İl Özel İdaresi´nin bir katkısı olduğunu belirterek, “Sivas´a geçmişten bugüne, bugünden yarına hizmetleri olan ve devam edecek olan lokomotif kurumdur. Böylesine büyük işler yapan kurumda birlik ve beraberlik çok önemlidir” dedi.
6. BÖLGE İÇİN SEFERBERLİK
6. BÖLGE İÇİN SEFERBERLİK
Şarkışla´da düzenlenen bölgesel iftar programında konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Sivas´ı teşvik kapsamından 6. bölgeye aldırmak için seferberlik ilan ettik. Cumhurbaşkanımız Sivas´a geldiğinde Nuri Demirağ OSB´ye özel teşvik verileceği müjdesini verdi. Şükürler olsun. Bu yasa tüm ilçelerimizi ve ilimizi de ilgilendiriyor. Demirağ OSB endüstriyel bölge ilan edildi” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANDI
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANDI
Sivas Belediyesi tarafından 155 okulda düzenlenen programlarla öğrencilere çevre bilinci aşılandı. Dünyadaki çevre kirliliği ve küresel ısınmaya dikkat çeke Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, “Belediye olarak bu konuda bir dizi çalışma yapmaktayız. 2018 yılı içerisinde 5 bin 500 ton ambalaj atığını, 26 bin 301 kilogram atık yağ ve 4 bin 300 kilogram elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdık” dedi.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…

Mevlana
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0656
EURO
6.7864