“HASTALARIMIZ MEMNUN”
Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi´nin yurt genelindeki hastanelere oranla hekim başına düşen hasta ve tedavi yoğunluğu olarak en üst seviyelerde olduğunu belirten Başhekim Dt. Fuat Şen, “2018 yılında diş hekimi sayısı ve hasta sayılarında büyük oranda artış oldu. Hekim sayısı arttıkça muayene sayısı da artacaktır. Buna rağmen hasta memnuniyeti noktasında da önemli bir yerdeyiz” dedi
Tarih: 26.2.2019 07:40:32/ 851okunma / 0yorum

Hayrullah AĞKAŞ

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dt. Fuat Şen, 2018 yılında önceki yıllara oranla diş hekimi sayısı ve hasta sayılarında büyük oranda artış olduğunu söyledi. Hekim sayısı arttıkça muayene sayısının da artacağını belirten Başhekim Dt. Fuat Şen, buna rağmen hasta memnuniyeti noktasında önemli bir yerde olduklarını kaydetti.

Yurt genelindeki Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri arasında hekim başına düşen hasta ve tedavi yoğunluğu olarak en üst seviyeler olduklarını belirten Dt. Şen, “Buna rağmen randevu süreleri diğer illerdeki hastanelere gibi 1-6 ay sonrasına randevu verilmemektedir. En fazla 10 iş günü içerisine randevu verilerek, tedaviler başlatılmaktadır. Ortalama 1.250 kişinin geldiği bu hastanemizde aynı gün içerisinde 650 kişiye tedavi verilmiştir” dedi.

9 HASTANE ARASINDA

BİRİNCİ OLDU

Verimlilik değerlendirmesinde önemli bir derece yaptıklarını belirten Başhekim Dt. Şen, “2018 yılı Sağlık Bakanlığı verimlilik değerlendirmesinde hastanemiz 1000 üzerinden 968 alıp, Sivas´ta bulunan 9 hastane içerisinde birinci oldu. Bu anlamda da tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

2017 yılında hasta hakları noktasında 172 başvuru yapıldığını belirten Dt. Şen, “2018 yılında bu rakam 100´e düşmüştür ve bu 100 başvurunun 18 tanesi teşekkür başvurusudur. Ayrıca geçtiğimiz yıl Sivas Valiliği tarafından da kurumlar arasında en az şikâyet edilen kurum olarak da teşekkür aldık” diye konuştu.

“İL DIŞINDAN

HASTA ALIYORUZ”

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi olarak hizmet kalitesinin her geçen gün arttığını ve ayın oranda tedavi edilen hasta sayısının da artış gösterdiğini belirten Dt. Şen, “Artık Sivas Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi olarak sadece ilimizde hizmet vermiyoruz. Bu noktada başta komşu iller olmak üzere Ankara, İstanbul ve hatta yurt dışından bile ilimize gelen hastalarımız var. Artık hastanemizde fiziki anlamda bazı noktalarda yetersiz kalmaktayız. Konuyla ilgili yetkililere de bilgi verdik. Ya şehrin batısında ek bir poliklinik, ya da mevcut hastanede ek bir bina anlamında da çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

“RESTORATİF

DİŞ TEDAVİSİ”

Hekim sayılarının da arttığını belirten Başhekim Şen, “Sivas halkına bir müjde vermek istiyorum. Geçtiğimiz Aralık ayında Restoratif Diş Tedavisi Uzmanımız Diş Hekimi Eda Yıldız Mollaoğlu görevine başlamıştır. Şuanda proje aşamasında olup, estetik diş hekimliği anlamında bazı tedavileri de önümüzdeki süreçte başlatacağız. Bu kapsamda diş ağartma dediğimiz beyazlatma işlemi, ayrık dişlerin estetik dolgu ile kapatılması ve özellikle estetik kromlama yani kaplama tedavilerini hastanemizde vereceğiz” dedi.

“17.00 – 24.00 ARASINDA

NÖBETÇİ POLİKLİNİK”

Nöbetçi Poliklinik uygulamasının devam ettiğini kaydeden Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dt. Şen, “Normal mesai saatlerinde bir hekime kaç tane hasta geliyorsa, 17.00 ile 24.00 saatleri arasındaki muayenelere de aynı oranda hasta geliyor. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizin acil diş poliklinik hizmeti yoktur. Buradaki hizmet Nöbetçi poliklinik hizmetidir. Burada da genelgeye göre mesai dışında çalışanlarımıza en az 1 saat yemek saati vermek zorundayız. Bu da saat 19.00 ile 20.00 arasındadır. Bu durumu hastalarımız bilmediği için bu saatler arasında hastanemizde bir yığılma oluyor” diye konuştu.

“418 HASTAYA

EVDE TEDAVİ”

Hastanedeki hizmetler hakkında bilgi veren Başhekim Dt, Şen şunları kaydetti:

“Evde sağlık hizmetlerinde toplamda 418 hasta ziyaret edilmiştir. Bu yıl ise Sağlık Bakanlığı´nın bizden istediği şekliyle inşallah ayda en az 1 kere evde sağlık hizmeti alan hastalarımızı ziyaret ederek, tarama ve tedavilerini gerçekleştireceğiz. Merkezi Hastane Randevu Sisteminde 2017 yılında 58 bin başvuru varken, 2018´de 90 bin kişi bu sistem üzerinden randevu alarak hastanemize gelmiştir. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Genel ve Lokal Ameliyathanelerimizi aktif hale getirmiştik. Genel Ameliyathanemizde 234 kişinin genel anestezi altında tedavi aldı. Lokal ameliyathane de ise implant tedavileri ve minör cerrahi işlemleri yapılabilmektedir. Özellikle 20 yaş diş çekimi üst sayılara erişmiş durumdadır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AZERBAYCAN´DA İLAÇ SEMİNERİ
AZERBAYCAN´DA İLAÇ SEMİNERİ
CÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Rukiye Aslan, Azerbaycan´da faaliyet gösteren Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi´nde “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda seminerler verdi.
GÖZ ALERJİSİNE ÖNLEM ALIN
GÖZ ALERJİSİNE ÖNLEM ALIN
Göz alerjisine karşı uyarılarda bulunan A Life Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdi Bahadır Çetin, “Gözlerde kaşınma, batma, yanma, kızarıklık, sulanma, ışık hassasiyeti ve göz kapaklarında ödem görülebilir. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi ile alerjiye karşı önlem almalıyız” dedi.
15 TEMMUZ KLİNİĞİNE ENGELSİZ ÜNİTE
15 TEMMUZ KLİNİĞİNE ENGELSİZ ÜNİTE
Cumhuriyet Üniversitesi engelli bireylere yönelik önemli bir çalışmaya daha imza attı. Diş Hekimliği Fakültesince engelli vatandaşlarımızın daha konforlu ve sıkıntısız şekilde tedavi olabilmeleri için oluşturulan “Engelsiz Ünite” hizmete açıldı.
90´LIK HASTAYA BAŞARILI OPERASYON
90´LIK HASTAYA BAŞARILI OPERASYON
Bağırsakları patlamak üzere olan 90 yaşındaki hasta A Life Hospital´de yapılan başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuştu. 90 yaşındaki hastanın patlamak üzere olan bağırsakları ve oluşan fıtığın temizlendiğini kaydeden Genel Cerrah Mustafa Koç, ameliyatın başarıyla tamamlandığını söyledi.
DİYABET HASTALARINA RAMAZAN UYARISI
DİYABET HASTALARINA RAMAZAN UYARISI
A Life Hospital Dahiliye Uzman Doktoru Yasemin Pekşen, Ramazan ayında diyabetli bireyler için önerilerde bulundu. Pekşen, “Hastaların oruç tutmadan önce hekimlerine başvurmaları Ramazan Ayı öncesinde kan şekeri ölçümlerini yaptırmaları ve oruç tutup tutmayacaklarını öğrenmeleri, tutabilecek hastaların ise ilaç dozlarını ayarlatmaları gerekmektedir” dedi.
SANCILAR HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR
SANCILAR HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR
Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nadir Comart, adet sancılarının çeşitli kadın hastalıklarının belirtisi olabileceğini söyledi. Op. Dr. Comart, “Adet düzensizliklerinin bazısı hormonal problemlerden, üreme bozukluklarından, psikolojik etmenlerden kaynaklanabildiği gibi genetik sebeplerden de meydana geliyor olabilir” dedi.
AKRABA EVLİLİĞİ TALASEMİ´Yİ TETİKLİYOR
AKRABA EVLİLİĞİ TALASEMİ´Yİ TETİKLİYOR
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeniyle yapılan açıklamada, “Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan talaseminin görülme sıklığını arttırmakta, her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi manevi zarara uğramaktadır” denildi.
SİGARADAN UZAK DURUN
SİGARADAN UZAK DURUN
A Life Hospital Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Didem Tezcan, astım hastalarının özellikle sigaradan uzak durmalarını tavsiye ederek, “Astımı olanlar gribal enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı, yılda bir defa Eylül, Ekim veya Kasım aylarında grip aşısı yaptırmalıdır” dedi.
“ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENİYORLAR”--Video
“ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENİYORLAR”--Video
“6. Ortopedi ve Travmatoloji Hemşireliği Sempozyumu”nda konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan “Hemşirelik bizim en önemli konularımızdan bir tanesi. Sağlığın korunması ve hastanın bakımı ile ilgili çok önemli görevleri üstleniyorlar” dedi.
´DİJİTAL BAĞIMLILIK, TESTOSTERON HORMONUNU OLUMSUZ ETKİLİYOR´
´DİJİTAL BAĞIMLILIK, TESTOSTERON HORMONUNU OLUMSUZ ETKİLİYOR´
Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü ve Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Doç. Dr. Tuncay Dilci, dijital bağımlılıkla ilgili uyarılarda bulundu. Dilci, "Dijital bağımlılığa maruz kalmış çocuklarda ciddi anlamda kas gelişimi ve buna bağlı olarak en çok erkek çocuklarda testosteron hormonunun olumsuz etkilendiği yönünde sonuçlara ulaşılmıştır." dedi.
BAĞIŞLANAN ORGANLARIYLA 7 KİŞİYE UMUT OLDU
BAĞIŞLANAN ORGANLARIYLA 7 KİŞİYE UMUT OLDU
Beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Yusuf Işık´ın (31) bağışlanan organları, 4 ilde nakil bekleyen 7 hastaya umut oldu.
SİVASLI EN ÇOK ‘KALP´TEN GİTTİ
SİVASLI EN ÇOK ‘KALP´TEN GİTTİ
TÜİK 2018 yılına ilişkin ölüm nedeni verilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre ilimizdeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında bin 551 kişi ile dolaşım sistemi hastalıkları yer aldı. Dolaşım sistemi hastalıklarının başında ise kalp krizi, kalp yetmezliği, kan kanseri, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon ve kansızlık geldi.
A LİFE HOSPİTAL´DAN SAĞLIK ATAĞI
A LİFE HOSPİTAL´DAN SAĞLIK ATAĞI
Gültepe Hastanesini devralan, A Life Hospital Sivas Hastanesi sağlık alanında atağa hazırlanıyor. Şuan itibariyle Kadın Doğum, Çocuk, Dâhiliye, Genel Cerrahi, Ortopedi, Fizik Tedavi, Nöroloji ve Acil Servis ile Sivas halkına hizmet verdiklerini belirten Hastane Genel Müdürü Mehmet İhsan Erzurumlu, eksik branşların yakın zamanda tamamlanacağını belirterek, hastane kapasitesinin de artırılacağını kaydetti.
YAŞLILIKTA EGZERSİZ ŞART - video
YAŞLILIKTA EGZERSİZ ŞART - video
Cumhuriyet Üniversitesi´nde düzenlenen ‘Yaşlılarda Egzersiz´ konferansında konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Selvin Balki, “Yaşlılıkta fiziksel kapasitesinin azalması nedeniyle toplumdan uzaklaşma söz konusu oluyor bu da psikolojik açıdan yaşlıyı çok etkiliyor, önemli oranda depresyon ortaya çıkabiliyor” dedi.
AORT DAMARI SAATLİ BOMBA GİBİ
AORT DAMARI SAATLİ BOMBA GİBİ
Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, aort damarını saatli bombaya benzeterek, “Vücudumuzun en büyük atar damarı olan aort üzerinde hiç belirti vermeden oluşan kesecikler, genişlemeler, patlamaya hazır bir bomba gibi hayatımızı tehdit edebilir. Aort damar yırtılması çabuk teşhis edilip, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül hale gelebilir” dedi.
ONKOLOJİ´DE OTOMATİK İLAÇ DÖNEMİ
ONKOLOJİ´DE OTOMATİK İLAÇ DÖNEMİ
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, Onkoloji Servisi´nde otomatik ilaç hazırlama sisteminin hizmete girdiğini belirterek, “Tüm kemoterapi ilaçlarının tek bir merkezde ve akıllı yazılım sayesinde geriye dönük kayıt kontrolü ile hasta tedavi dozlarının en etkin şekilde hazırlanarak personel, ilaç ve malzeme tasarrufu sağlayacak” dedi.
REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN
REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Öğretim Görevlisi Rukiye Durak, ‘Akılcı İlaç Kullanımı´ seminerinde öğrencilere ilaç kullanımı ile ilgili bilgiler verdi. Durak, reçeteli ilaç kullanmanın önemine ve gereksiz ilaç kullanmanın zararlarına değindi.
AMBULANS KALP HASTASI İÇİN HAVALANDI
AMBULANS KALP HASTASI İÇİN HAVALANDI
Şarkışla ilçesinde kalp rahatsızlığı geçiren hasta, helikopter ambulansla Sivas´a sevk edildi.
BİLİNÇLİ ANNE ADAYLARINA SERTİFİKA
BİLİNÇLİ ANNE ADAYLARINA SERTİFİKA
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Gebe Bilgilendirme Sınıfı´nda 34´üncü dönem sertifika töreni gerçekleştirildi
“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”
“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”
Medicana Sivas Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Necla Demir, 1-7 Nisan Kanser Haftası´nda açıklama yaparak, kanserde erken tanının hayat kurtardığını söyledi. Dr. Demir, dünyada kadınların en çok yakalandığı kanser türünün meme kanseri olduğu belirtti
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0656
EURO
6.7864