Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
TEMELİ YILSONUNDA ATILACAK
TEMELİ YILSONUNDA ATILACAK
Cumhuriyet Üniversitesi´ne yapılacak olan 500 milyon lira maliyetli ve 1071 yatak kapasiteli hastanenin temelinin yılsonuna kadar atılması hedefleniyor. Tek ve iki kişilik odalardan oluşacak hastanenin 3 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, “Hastanenin temelini hava şartları uygun olursa yıl sonu atmayı düşünüyoruz. Yoksa 2020´nin başında inşaat sezonunda temeli atılacak. Bizim istediğimiz kısa sürede bitmesi, hastane 1071 yataklı olacak. 5 veya 6 katlı bir hastane düşünüyoruz. Yatay mimariye uygun olarak inşa edilecek olan hastane örnek hastanelerden biri olacak” dedi.
30.9.2019 01:05:00
GÜNDEM
ŞAP AŞILAMA DÖNEMİ BAŞLADI
ŞAP AŞILAMA DÖNEMİ BAŞLADI
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ülkemizde büyük ekonomik kayıplara neden olan şap virüsünden korunmak için yapılan şap açılama kampanyası başlatıldı. Şap aşılama döneminin 25 Kasım tarihine kadar devam edeceği bildirildi.
30.9.2019 01:00:00
GÜNDEM
MİHMANDAR OTEL´DE AÇIK HAVADA KAHVALTI - video
MİHMANDAR OTEL´DE AÇIK HAVADA KAHVALTI - video
Üniversitesi yerleşkesinde bulunan, yapılan tadilatın ardından geçtiğimiz yıl hizmete giren Mihmandar Oteli´nde yeni eğitim-öğretim dönemi ile birlikte açık büfe kahvaltı hizmeti başladı.
30.9.2019 01:00:00
GÜNDEM
TARIM EKONOMİSİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
TARIM EKONOMİSİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Kangal´da Patates hasadı tarla günü etkinliği düzenlendi. Programda konuşan Vali Salih Ayhan,” Sivas ekonomisi sanayi, tarım ve turizm üzerine kurulacak. Sivas üreten bir şehir olacak. Katma değeri yüksek ürünlerle Türkiye ekonomisinde, tarım ekonomisinde söz sahibi bir şehir olacak.” dedi.
28.9.2019 01:03:00
GÜNDEM
İSMİNİ TAŞIYAN OKULU ZİYARET ETTİ
İSMİNİ TAŞIYAN OKULU ZİYARET ETTİ
Eski Sivas Valisi Lütfullah Bilgin, eşi Sezgi Bilgin ile birlikte kendi ismini taşıyan ilkokulu ziyaretinde duygulu anlar yaşadı. Öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Bilgin, “Mutluyum, heyecanlıyım. Ben ve eşim için anlamlı bir ziyaret oldu” dedi.
27.9.2019 01:01:00
GÜNDEM
KADINLAR 2. LİGİNDE KURA ÇEKİMİ HAFTAYA
KADINLAR 2. LİGİNDE KURA ÇEKİMİ HAFTAYA
TFF, Kadınlar 2. Ligi kura çekiminin 1 Ekim Salı günü saat 11.00´de gerçekleştirileceğini duyurdu.
25.9.2019 01:00:00
SPOR
ÇİFTÇİLERE PATATES EKİM TEKNİKLERİ ANLATILDI
ÇİFTÇİLERE PATATES EKİM TEKNİKLERİ ANLATILDI
Hafik ilçesinde çiftçiler patates ekimi ve arazi veriminin nasıl korunacağı konusunda bilgilendirildi.
24.9.2019 01:00:00
GÜNDEM
40 BİN LİRALIK KIRTASİYE HEDİYESİ
40 BİN LİRALIK KIRTASİYE HEDİYESİ
Ticaret ve Sanayi Odası ilimiz genelindeki öğrencilere dağıtılmak üzere 40 bin liralık kırtasiye malzemesi hediye çekini Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´ya teslim etti. TSO Başkanı Eken, “Öğrencilerimizin eğitimlerine ve başarılarına tüccarlar olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak destek olacağız. Ben bu tür organizeleri çok önemsiyorum. Eğitim bizim çok önemli, bende aynı zamanda bir eğitimciyim” dedi.
24.9.2019 01:00:00
GÜNDEM
PATENTLİ ÜRÜN SAYISI 29 OLDU - video
PATENTLİ ÜRÜN SAYISI 29 OLDU - video
Türk Patent Kurumu tarafından bugüne kadar 26 ürünü coğrafi işaret olarak tescillen ilimizin, coğrafi ürün alan ürün sayısı 29´a yükseldi. Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türk Patent Kurumu´na başvurusu yapılan Pezik Turşusu, Peskütan Çorbası ve Sivas Katmeri de tescillenen ürünler arasına girdi.
23.9.2019 01:05:00
GÜNDEM
AFET SONRASI BARINMA ALANLARI BELİRLENECEK
AFET SONRASI BARINMA ALANLARI BELİRLENECEK
Cumhuriyet Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü Fotogrametri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarık Türk, geliştirdikleri yazılım ile doğal afet sonrası, insanların barınma ihtiyacını karşılayacak en uygun alanların otomatik olarak belirleneceğini söyledi.
23.9.2019 01:02:00
GÜNDEM
BELEDİYESPOR ULUSAL KULÜP LİSANSI ALDI
BELEDİYESPOR ULUSAL KULÜP LİSANSI ALDI
TFF Kulüp Lisans Kurulu, TFF 2. Lig´de Sivas´ı temsil eden Sivas Belediyespor´a Ulusal Kulüp Lisansı verilmesini kararlaştırdı. Böylece, 2019-2020 sezonu kulüp lisans sürecinin tamamlandığı ve en üst 3 ligde yer alan kulüplerden 14´ü UEFA, 44´ü Ulusal Lisans aldı.
23.9.2019 01:00:00
SPOR
ALZHEİMERA DİKKAT!
ALZHEİMERA DİKKAT!
Alzheimer hastalığının belirtileri ve tedavileri ile ilgili bilgi veren Medicana Sivas Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Balaban, alzheimerda erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, “Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların hastalığın ilerleme hızını yavaşlatmaya yöneliktir. Bununla birlikte unutkanlık şikâyeti olan bireylerde tanının erken konması ve tedavinin mümkün olduğunca erken başlanması oldukça önemlidir” dedi.
21.9.2019 01:00:00
GÜNDEM
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
SESLİ DURAKLARLA ENGELLER AŞILDI - video
Engelsiz bir şehir hedefiyle ürettiği tüm hizmetlere engelli vatandaşların kolay erişimini sağlamayı amaçlayan Sivas Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Görme engelli ve okuma yazma bilmeyenlerin toplu ulaşımdan daha rahat faydalanması adına sesli durak uygulaması hizmete sunuldu.
20.9.2019 01:01:00
GÜNDEM
ÖĞRENCİLERE 78 BİN TL YARDIM - video
ÖĞRENCİLERE 78 BİN TL YARDIM - video
Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, Hayat Ağacı Derneği vasıtasıyla yeni eğitim öğretim döneminde toplam 1555 öğrenciye hayır sahiplerinin bağışlarıyla toplam 78 bin TL değerinde kırtasiye yardımı sağlandığını söyledi.
18.9.2019 01:01:00
GÜNDEM
BARINMA ALANLARI OTOMATİK BELİRLENECEK
BARINMA ALANLARI OTOMATİK BELİRLENECEK
Cumhuriyet Üniversitesinde bir akademisyen, yüksek lisans öğrencisiyle tez çalışması kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri´ni kullanarak doğal afet sonrası barınılacak alanların otomatik olarak belirlenmesi amacıyla yazılım geliştirdi.
15.9.2019 01:00:00
GÜNDEM
ANAHTAR TESLİMİ BUGÜN BAŞLIYOR
ANAHTAR TESLİMİ BUGÜN BAŞLIYOR
Yeni Mahalle TOKİ´lerin anahtar teslim işlemlerinin etap etap 13 Eylül ile 4 Ekim tarihleri arasında yapılacağını duyuran AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, “TOKİ Başkanımızla yapmış olduğumu görüşmelerde okulların açıldığı ve önümüzde kış mevsiminin olduğunu belirterek, işlemlerin hızlandırılmasını istemiştik. Önceki gün de TOKİ´den bizi arayarak konutların teslim tarihlerinin netleştiğini bildirdiler. 13 Eylül tarihinden itibaren etap etap tüm hak sahiplerine konutlar teslim edilecek. Tüm vatandaşlarımıza evlerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
13.9.2019 01:03:00
GÜNDEM
OKUL ALIŞVERİŞİNDE ETİKETE DİKKAT
OKUL ALIŞVERİŞİNDE ETİKETE DİKKAT
Okul alış verişi yapan ebeveynlerin sağlık risklerinden korunmak için, satın alınan ürünlerin etiketlerindeki üzerindeki bilgilerin dikkatlice okunulması gerektiğini belirten uzmanlar, EN 71 ya da CE damgalarının (0-3 yaş grubu) kontrol edilmesi gerektiğine işaret ediyorlar. Konuyla ilgili denetimlerin il genelinde yürütüldüğünü belirten Vali Salih Ayhan, ebeveynlerin güvensiz olduğunu düşündüğü ürünleri Tüketici Hattı´na bildirmesini istedi.
13.9.2019 01:01:00
GÜNDEM
“GÜZEL BİR TAKIM KURDUK”
“GÜZEL BİR TAKIM KURDUK”
Cumhuriyet Üniversitesi Spor Kulübü teknik direktörü Ahat Kömürlüoğlu, yeni sezon öncesi güzel bir kadro kurduklarını söyledi. Kömürlüoğlu: “Kurulan kadroda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan bizlere hep destek olan yönetim kurulumuza ayrıca teşekkür ediyorum. Çok güzel kadro kurduk” dedi.
13.9.2019 01:00:00
SPOR
ALTIN ELLER SİVAS´TA BULUŞTU
ALTIN ELLER SİVAS´TA BULUŞTU
Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Altın Eller Türk Sanatları Festivali´ başladı. Vali Salih Ayhan,” Altın Eller Festivali´ni ilimizde gerçekleştiriyoruz. Geçmişte özellikle unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı, ustalarımızı biraz motive edelim ve zamanın dikta ettiği yaşamamız gereken, kullanmamız gereken ürünleri bu festivalde göreceğiz” dedi.
12.9.2019 01:02:00
GÜNDEM
BESLENMEBAŞARIYI ETKİLER - video
BESLENMEBAŞARIYI ETKİLER - video
Çocukların beslenme düzenleriyle ilgili bilgi veren Diyetisyen Ali Kemal Çiftçi, sağlıklı beslenmenin okul başarısında çok önemli olduğunu belirterek, “Beslenmenin dikkat süresini ve algılamayı etkilemesi çocukluktaki en önemli problemlerden biridir. Ayrıca yetersiz beslenme ile bağışıklık sistemi güçsüz kalacağı için de çocuklarımız hastalıklara karşı daha dirençsiz olacaktır” dedi.
10.9.2019 01:00:00
GÜNDEM
İLK DERS ZİLİ BUGÜN ÇALACAK
İLK DERS ZİLİ BUGÜN ÇALACAK
Yeni eğitim öğretim döneminde ilk ders zili bugün çalacak. Yaz tatilini geride bırakan öğrenciler eğitime merhaba diyecek. İlimiz genelinde ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 118 bin 962 öğrenci ile 8 bin 934 öğretmen bugün itibariyle ders başı yapacak. Diğer taraftan geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ana sınıfına başlayan öğrencilerin okula adapte olabilmesi için geçtiğimiz haftadan itibaren eğitim öğretime başlamıştı.
9.9.2019 01:05:00
GÜNDEM
“ŞİMDİ SİVAS´A VEFA BORCUMUZU ÖDEME ZAMANIDIR”
“ŞİMDİ SİVAS´A VEFA BORCUMUZU ÖDEME ZAMANIDIR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Üniversitesi çok amaçlı salonda AK Partililere yaptığı konuşmada, “Sivas´a şükran borcumuzu ödemeye geldik. Sivas 31 Mart´ta demokrasiye ve geleceğine Ak Parti´ye yüzde 49.5 oy vererek bir kez daha sahip çıktı. Şimdi bizim yanımızda olanlara hizmet ederek vefa borcumuzu ödeme zamanıdır. Hilmi başkanımızla bu borcumuzu ödeyeceğiz, herkes çok çalışacak. Kabine Belediye başkanımızın yanındadır” dedi.
5.9.2019 01:04:00
GÜNDEM
İSTİKLAL MÜCADELESİNİN MİHENK TAŞIDIR
İSTİKLAL MÜCADELESİNİN MİHENK TAŞIDIR
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sivas Kongresi´nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ekonomi Forumu´na katılmak üzere ilimize geldi. Forum´da ‘Tarım ve Hayvancılıkta Atılım Modeli Nasıl Kurulacak?´ konulu 4. oturumunun açılışında konuşan Bakan Pakdemirli, İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından kabul edilen, bu önemli zaman diliminin 100. yılı vesilesiyle, bu formun tertip edilmesinde emeği geçenlere, bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
4.9.2019 01:04:00
GÜNDEM
DEVLET HALA 18 YAŞINDA
DEVLET HALA 18 YAŞINDA
Yeni adli yılın açılış töreni düzenlendi. Adliye´de düzenlenen törende konuşan Vali Salih Ayhan, “FETÖ örgütünden mütevellit tüm kurumlarımız tahribatlar yaşadı. Kurumsal zedelenmeler hasıl oldu. Vatandaşımızın güven duygusu ciddi şekilde dejenere oldu. Bundan en çok da yargı çekti. Ama çok şükür devletin aklı hala 18 yaşında. O yapıyı büyük oranda temizledi ve tekrar yargı kendi yaralarını sararak yoluna devam ediyor” dedi.
3.9.2019 01:05:00
GÜNDEM
“CHP´YE SATAŞMAK YALÇIN´IN HADDİ DEĞİLDİR” - video
“CHP´YE SATAŞMAK YALÇIN´IN HADDİ DEĞİLDİR” - video
CHP Milletvekili Ulaş Karasu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu eleştiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın´ı eleştirirek, “Semih Yalçın, bir yerde hainlik arıyorsa önce aynaya bakmalıdır. CHP tarihine, CHP Genel Başkanına sataşmak Yalçın´ın haddi değildir. Ne mutlu bize ki CHP´nin her bir üyesi, yüz sene önceki irade ve azimle; cumhuriyet, demokrasi ve özgürlük mücadelesinden bir adım geri atmadan kararlılıkla yürümektedir” dedi.
3.9.2019 01:03:00
GÜNDEM
ZAM GÖRÜŞMELERİ FİYASKO İLE SONUÇLANDI
ZAM GÖRÜŞMELERİ FİYASKO İLE SONUÇLANDI
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk Sağlık-Sen Sivas şubesi ve Kamu-Sen´e bağlı diğer birimleri ziyaret etti. Üyelerle bir araya gelen Genel Başkan Kahveci, 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesi sürecine ilişkin konuştu. Kahveci, “Bir tarafta yetkili konfederasyon ve sendikaların basiretsizliği ve iş bilmezliği, diğer tarafta kanunun eksik ve yanlış hükümleriyle birleşince bundan önceki 4 dönemde olduğu gibi 5. toplu sözleşme dönemi de büyük bir fiyasko ile sonuçlandı” dedi.
2.9.2019 01:03:00
GÜNDEM
 OKULLAR ÇAĞA UYGUN HALE GETİRİLİYOR
OKULLAR ÇAĞA UYGUN HALE GETİRİLİYOR
İlimizde 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öncesinde 63 okulda bakım ve onarım çalışmaları tamamlandı. Vali Salih Ayhan, ”İlimizde 29 büyük onarım, 34 küçük onarım olmak üzere toplam 63 okulumuzda bakım ve onarım işleri hemen hemen bitmek üzere. Çocuklarımızın daha nezih, daha sağlıklı ortamda eğitim alması için bütün kurumlarımız gayretli şekilde çalışmaktadır." dedi.
29.8.2019 01:02:00
GÜNDEM
PREMATÜRE BEBEĞE BEYİN AMELİYATI
PREMATÜRE BEBEĞE BEYİN AMELİYATI
Kayseri´de 6.5 aylık olarak dünyaya gelen prematüre bebek, Sivas Medicana Hastanesi´nde endoskopik yöntemle hidrosefali ameliyatı oldu. Medicana´da tedavi atına alının Yunus Emre bebek Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Gürelik tarafından gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu. Endoskopik yöntemle gerçekleştirilen operasyonda minik bebeğin beynindeki kist diğer sıvı yolları ile ağızlaştırılarak tedavi edildi.
29.8.2019 01:00:00
GÜNDEM
ÇÖLYAK´A KARŞI GLUTENSİZ DİYET
ÇÖLYAK´A KARŞI GLUTENSİZ DİYET
Çölyak Hastalığı olanların doğru beslenmesi hakkında bilgi veren A Life Hospital Sivas Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehlika Bulut, Gluten içeren maddeler alınmadığı sürece hastalığın görülmediğini belirterek, “Mısır, patates, pirinç, soya unu zararsızdır. Et, meyveler ve sebzeler gluten içermez. Soya fasulyesi, mısır, pirinç ve patates yenilebilir” dedi.
26.8.2019 01:00:00
GÜNDEM
50 DÖNÜM TARLADAN 150 TON KARPUZ
50 DÖNÜM TARLADAN 150 TON KARPUZ
İlimizde bir firma tarafından bu yıl 50 dönüm arazide deneme üretimi yapılan karpuzların hasadı yapıldı. Hasat sonrası yaklaşık 150 ton karpuz elde edildi. Hasat törenine katılan Vali Salih Ayhan, “Bölgemizde yeni yapılanmamızla birlikte çiftçimiz yalnızca arpa ve buğday değil, bölgenin dokusuna uygun üretim metotlarıyla farklı ürünleri de yetiştirilebilir hale gelecek. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun” dedi.
21.8.2019 01:02:00
GÜNDEM
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279